Znaleziono 0 artykułów
11.11.2019

USA bez wiz: miejsca, które warto odwiedzić

11.11.2019
Widok na plażę Waikki. W tle wygasły wulkan Diamond Head w Honolulu (Fot. Getty Images)

Już od dziś Polacy mogą oficjalnie podróżować do USA bez wiz. Podpowiadamy więc nieoczywiste miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji za oceanem. Bo Stany to przecież nie tylko Nowy Jork i Los Angeles.

Honolulu, Hawaje

Latarnia morska na Diamond Head w Honolulu, Hawaje (Fot. Getty Images)

Położone na środku Pacyfiku wyspy to wymarzony kierunek dla miłośników słońca, morza i pięknych plaż. W Honolulu można znaleźć to wszystko i jeszcze więcej. Podczas wizyty w stolicy wyspiarskiego stanu warto poświęcić czas na poznanie jej niezwykłych kultury i tradycji. Dobrym sposobem na to jest udział w luau – hawajskiej uczcie, której towarzyszy tradycyjny pokaz polinezyjskich tańców przy akompaniamencie lokalnej muzyki. 

Podczas pobytu w mieście wybierzmy się też do Kaka'ako, zaniedbanej niegdyś dzielnicy, która pełni dziś funkcję miejskiego centrum sztuki. Osobom wysportowanym polecamy wspinaczkę na wygasły wulkan Diamond Head oraz lekcję surfingu w jednej z malowniczych zatok.

Sitka, Alaska

Port w Sitce (Fot. Getty Images)

W komedii „Narzeczony mimo woli” bohaterka grana przez Sandrę Bullock przyjeżdża z Nowego Jorku do Sitki. Początkowo uprzedzona do miasteczka, szybko ulega jego magii. Nic dziwnego: Sitka jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Alaski. Położona na wyspie Shee, u podnóża górskich szczytów (nazywanych Siostrami), w malowniczej zatoce, jest idealnym kierunkiem podróży dla miłośników przyrody. Latem można się wybrać na kajaki, przejażdżkę rowerową i wędrówki, a zimą – na kulig, na stok lub do sauny. W restauracjach warto spróbować lokalnych potraw, w szczególności najróżniejszych dań z łososia, będącego podstawowym składnikiem kuchni miejscowego ludu Tlingit.

Zabytkowa zabudowa Charleston (Fot. Getty Images)

Charleston, Karolina Południowa

Niektóre kamienice w Charleston pochodzą z końca XVII wieku (Fot. Getty Images)

Wizyta w Charleston przypomina trochę podróż w czasie. Kamienice z końca XVII wieku i kolorowe domy w stylu kolonialnym zachowują klimat amerykańskiego Południa. W położonym na wybrzeżu mieście można również spróbować tradycyjnej kuchni regionu opartej głównie na owocach morza i daniach z grilla. Tym, którzy wolą stołować się w domu, polecamy Charleston Farmers Market, na którym można znaleźć najświeższe lokalne produkty. Jedną z perełek miasta jest Cypress Gardens – zalany wodą, malowniczy park, który przemierza się łodziami. W mieście znajdują się również liczne galerie sztuki i kluby jazzowe.

Savannah, Georgia 

Forsyth Park i znajdująca się w nim fontanna to znane wizytówki Savannah (Fot. Getty Images)

Savannah, podobnie jak Charleston, wydaje się pochodzić z innej epoki. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jedno z najstarszych miast w USA. Obowiązkowym punktem wizyty powinien być słynny Forsyth Park, ulubione miejsce zarówno mieszkańców, jak i turystów. Miejska oaza bezustannie tętni życiem, niemal codziennie odbywają się tu koncerty, targi i rozmaite wydarzenia. Na jedzenie najlepiej wybrać się na miejski bazar, na którym działają najróżniejsze restauracje i food trucki. 

Gdy się już nasycimy, odwiedźmy imponującą neogotycką katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Historic Savannah Theatre – najstarszy działający teatr w USA. Przed wejściem do niego znajduje się słynna ławka, na której przesiadywał Tom Hanks jako Forrest Gump.

Panorama Filadelfii (Fot. Getty Images)

Filadelfia, Pennsylvania

Park miejski The Oval to ważny punkt życia towarzyskiego w Filadelfii (Fot. Getty Images)

Tym, którzy wolą poczuć klimat wielkiego miasta, polecamy wakacje w Filadelfii. Położone niespełna godzinę drogi od Nowego Jorku miasto przypomina mniejszą wersję pobliskiej metropolii. Podobieństwa widać choćby w poprzecinanej wieżowcami panoramie stolicy stanu. Filadelfia jest również ważnym punktem na naukowej mapie USA. Znajdziemy tu np. Franklin Institute, muzeum, w którym można obejrzeć imponujące wystawy poświęcone zjawiskom pogodowym, elektryczności i ludzkiemu ciału (w ramach zwiedzania można poznać tajniki mózgu albo przespacerować się przez olbrzymią makietę serca). Innym interaktywnym muzeum jest dedykowane dzieciom Please Touch Museum, w którym najmłodsi mogą się uczyć poprzez zabawę. Po zdobyciu odpowiedniej dawki wiedzy warto wybrać się do Oval, parku, w którym można odpocząć, a nawet zorganizować rodzinny piknik.

Telluride, Kolorado

Panorama na jezioro Alta położone niedaleko Telluride (Fot. Getty Images)

Z metropolii przenosimy się do liczącego niespełna trzy tysiące mieszkańców Telluride w Kolorado. To malownicze miasteczko, położone na obrzeżach stanu i otoczone zjawiskowymi Górami Skalistymi, nazywane jest spokojniejszą wersją Aspen. Piękne zarówno latem, jak i zimą Telluride jest wolne od tłumów i turystycznej komercji. Życie toczy się tu swoim rytmem, a sama miejscowość przypomina senne, ale pełne uroku miasteczka z filmów Jima Jarmuscha (jak choćby z „Patersona”). Podczas wizyty w Telluride oprócz podziwiania niezwykłych widoków warto wybrać się do miejscowej Opery Sheridan oraz spędzić dzień w miejskim spa.

Widok na Main Street w Telluride, Kolorado (Fot. Getty Images)

St. Augustine. Floryda

Zabytkowy budynek Flagler College w St. Augustine (Fot. Getty Images)

Początki historii położonego w północnej części Florydy miasta sięgają XVII wieku, kiedy powstała tu hiszpańska kolonia. Pozostałości tego okresu widać nadal w architekturze St. Augustine. W otoczonych ogrodami, zabytkowych posiadłościach, dziś pełniących funkcje muzeów i restauracji, podziwiać można bogato zdobione wnętrza, zjawiskowe żyrandole i historyczne freski. Jedną z głównych atrakcji St. Augustine jest licząca ponad 100 lat farma aligatorów. W pobliżu znajduje się też latarnia morska, z której szczytu roztacza się widok na całe miasto. Na fanów historii czekają tu zabytkowe forty, muzea i bitewne rekonstrukcje.

Nowy Orlean, Lousiana

Widok na francuską dzielnicę w Nowym Orleanie (Fot. Getty Images)

Nowy Orlean nazywany jest amerykańską stolicą muzyki. Nie bez powodu: w mieście niemal bez przerwy odbywają się koncerty i festiwale, a na ulicach co krok można trafić na ulicznych muzyków. Miejscowi mówią nawet, że cała metropolia porusza się w rytmie jazzu, który narodził się właśnie tutaj pod koniec XIX wieku. 

Zatem w rytmie jazzu idźmy dalej. Zajrzyjmy do New Orleans Museum of Art oraz któregoś z miejscowych klubów komediowych. Francuskie wpływy (oryginalna nazwa miasta brzmi La Nouvelle-Orléans) widać w rozsianych po całym mieście kawiarniach. Z kolei w restauracjach znajdziemy dania, w których znać smaki wszystkich kultur, które stworzyły Nowy Orlean. 

Panorama San Diego (Fot. Getty Images)

San Diego, Kalifornia

Balboa Park, San Diego (Fot. Getty Images)

San Diego uchodzi za miasto wyluzowanych surferów, w którym słońce świeci przez cały rok, a temperatury są przyjemne. Wizytówką miasta, oprócz malowniczych plaż, jest Balboa Park – odpowiednik nowojorskiego Central Parku. Znajdziemy tu zoo, muzea i salę koncertową, a wieczorem można się wybrać do położonego nieopodal kina samochodowego. 

Dzięki bliskiemu sąsiedztwu meksykańskiej granicy w San Diego można podobno zjeść najlepsze taco w całej Kalifornii. Warto również wybrać się w rejs i obejrzeć panoramę miasta z promu (przy odrobinie szczęścia można spotkać wieloryby).

Phoenix, Arizona

Przedmieścia Phoenix (Fot. Getty Images)

Na wizytę w Phoenix najlepszy jest listopad. Choć słońca nie ubywa, umiarkowane temperatury pozwalają lepiej funkcjonować w otoczonym pustynią mieście. Korzystając ze sprzyjających warunków, warto poświęcić dzień na zdobycie góry Camelback, z której roztacza się najpiękniejszy widok na całą okolicę. 

W połowie XX wieku Phoenix ze staroświeckiego miasta przeobraziło się w artystyczne centrum regionu, choć można w nim wyczuć nutę retro nostalgii. Dawne magazyny na przedmieściach stały się galeriami sztuki, w których można obejrzeć prace młodych artystów. Fanom motoryzacji polecamy wizytę w jednym z salonów z zabytkowymi autami.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij