Znaleziono 0 artykułów
02.02.2021

Oscarowe filmy z Netfliksa

02.02.2021
„Roma” / Fot. materiały prasowe Netflix

W tym roku Netflix wreszcie ma szansę zgarnąć statuetki w najważniejszych kategoriach. O nominację powalczą „Mank” Davida Finchera, „Pięciu braci” Spike’a Lee i „Proces siódemki z Chicago” Aarona Sorkina. Przed rozdaniem najważniejszych nagród filmowych przypominamy wcześniejsze filmy z platformy, które podobały się Akademii.

„What Happened, Miss Simone?” (2015): O muzyce

 

Niezwykły talent, siła charakteru, wyrazisty styl – Nina Simone jest jedną z największych gwiazd jazzu. O jej historii opowiedziała reżyserka Liz Garbus. Film przyniósł jej nominację dla najlepszego filmu dokumentalnego.

„XIII poprawka” (2016): O równouprawnieniu

 

Aktywistka Angela Davis, pisarka Jeleni Cobb czy zajmująca się prawami człowieka Michelle Alexander to tylko kilka bohaterek, które w dokumencie Avy DuVernay opowiadają o historycznej niesprawiedliwości amerykańskiego systemu karnego wobec osób czarnoskórych. Film zdobył nominację dla najlepszego filmu dokumentalnego.

„Ikar” (2017): O polityce

 

Trudno opisać nagrodzony Oscarem dokument Bryana Fogela. Amerykański kolarz bada aferę dopingową, w którą uwikłany jest rosyjski naukowiec, demaskator numer jeden na celowniku Putina. W trakcie odkrywania prawdy dwóch współpracowników autora zostaje znalezionych martwych. 

„Mudbound” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Mudbound” (2017): O amerykańskiej prowincji

 

Za ten film Dee Rees odebrała nominację dla najlepszego scenariusza adaptowanego jako pierwsza czarnoskóra kobieta w historii, a Rachel Morrison jako pierwsza kobieta w historii została nominowana do nagrody za najlepsze zdjęcia. Nie możemy zapomnieć także o Mary J. Blige, która świetnie odnalazła się w drugoplanowej roli oraz wykonała poruszającą piosenkę „Mighty River”.

„Ballada o Busterze Scruggsie” (2018): O pograniczu

 

Sześć dziwacznych opowieści o amerykańskiej granicy oddaje estetykę kina braci Coen. Obraz ten zdobył nominacje za najlepszy scenariusz, kostiumy i przejmującą balladę „When a Cowboy Trades His Spurs for Wings”.

„Roma” (2018): O Meksyku

 

Film w reżyserii Alfonsa Cuaróna o meksykańskiej służącej typowano na najlepszy film. W końcu otrzymał trzy statuetki (z 10 nominacji): najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Krawędź demokracji” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Krawędź demokracji” (2019): O populizmie

 

Materiały archiwalne i poetycka narracja – ten nominowany do Oscara dokument Petry Costy przedstawia upadek dwóch brazylijskich prezydentów i rozwój populizmu.

„Amerykańska fabryka” (2019): O pracy

 

Lata po zamknięciu fabryki General Motors w Ohio chiński miliarder otwiera w okolicy nowe miejsca pracy. Julia Reichert i Steven Bognar pokazują zderzenie kulturowe, powstawanie nowych przyjaźni i niepewność przyszłości. Oscar za najlepszy film dokumentalny.

„Irlandczyk” (2019): O gangsterach

 

Mimo 10 nominacji, m.in. dla Martina Scorsesego za reżyserię, dla Ala Pacino i Joego Pesci za świetne role czy za oryginalne efekty wizualne, twórcy thrillera musieli na oscarowej ceremonii obejść się smakiem.

"Historia małżeńska” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Historia małżeńska” (2019): O związkach

 

Film Noah Baumbacha opowiada o małżeństwie w kryzysie. Przyniósł Oscara Laurze Dern i otrzymał nominacje w pięciu innych kategoriach, w tym dla Adama Drivera i Scarlett Johanson oraz Randy’ego Newmana za najlepszą muzykę oryginalną.

Dwóch papieży” (2019): O przyjaźni

 

Reżyser Fernando Meirelles w roli zgryźliwego papieża Benedykta obsadził Anthony’ego Hopkinsa, a Jonathana Pryce’a jako jego następcę papieża Franciszka. Obaj otrzymali nominację do Oscara, ramię w ramię z Anthonym McCartenem za najlepszy scenariusz.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij