Znaleziono 0 artykułów
16.09.2019

44. FPFF Gdynia: Jakie filmy powalczą o Złote Lwy?

16.09.2019
„Ciemno, prawie noc” (Fot. materiały prasowe)

W Konkursie Głównym rozpoczynającego się dzisiaj festiwalu o Złotego Lwa powalczy 19 filmów, w tym „Boże ciało” Jana Komasy, polski kandydat do Oscara, a także ekranizacja powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” oraz „Legiony” Dariusza Gajewskiego. 

W Gdyni premierowo będzie można zobaczyć długo oczekiwane filmy, pokażą się debiutanci i mistrzowie, przed publicznością staną także filmy, które miały już swoją premierę kinową.

Szansę na Złote Lwy ma przede wszystkim „Boże ciało” Jana Komasy z Bartoszem Bielenią w głównej roli chłopaka, który udaje księdza. Konkurencję może reżyserowi „Miasta 44” zrobić „Ciemno, prawie noc”. Borys Lankosz nakręcił ekranizację powieści Joanny Bator z Magdaleną Cielecką w głównej roli dziennikarki, która wraca do rodzinnej miejscowości, by odkryć tajemnicę zaginięć dzieci (premierę film miał już w marcu). „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego z Marią Dębską (niedługo zagra też Kalinę Jędrusik) w roli głównej to kryminał osadzony w realiach okupacyjnej Warszawy. Najbardziej eksperymentalnym filmem festiwalu ma być „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego z międzynarodową obsadą. Zagrają m.in. Josh Hartnett, John Malkovich i Bérénice Marlohe. 

„Boże ciało” (Fot. materiały prasowe)

Kolejne interesujące pozycje to „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (reżyseria: Maciej Pieprzyca) z zapowiadaną na wydarzenie kreacją Dawida Ogrodnika, dramat psychologiczny „Interior” Marka Lechkiego. Doborowa obsada – Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka, Jan Frycz, Stanisław Cywka – uświetnia epickie „Legiony” Dariusza Gajewskiego. Dużo pisze się już o „Mowie ptaków” Xawerego Żuławskiego z Sebastianem Fabijańskim i Andrzejem Chyrą. Agnieszka Holland do Gdyni przyjedzie z „Obywatelem Jonesem”, pokazywanym już w Wenecji. „Pan T.” Marcina Krzyształowicza to opowieść o kręgach kulturalnych Warszawy lat 50-tych. „Proceder” Michała Węgrzyna opowie natomoast historię kontrowersyjnego rapera Tomasza Chady. Na inteligentną rozrywkę zapowiadany jest „Solid Gold” Jacka Bromskiego – kryminał z politycznym tłem. Dramat psychologiczny miesza się z thrillerem w „Supernovej” (reżyseria: Bartosz Kruhlik). Szpiegowska „Ukryta gra” (reżyseria: Łukasz Kośmicki) to ostatni film producenta Piotra Woźniaka-Staraka. 

Odkryciem festiwalu może się też okazać debiut „Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej. Akcja dzieje się w domu poprawczym dla dziewcząt. Pierwszy film pokaże także inna reżyserka – Monika Jordan-Młodzianowska. Jej „Żelazny most” to historia trójkąta miłosnego, w który oprócz górniczego małżeństwa uwikłany jest sztygar, pracujący z mężem swojej kochanki. W rolach głównych Julia Kijowska, Bartłomiej Topa i Łukasz Simlat.

Z filmów znanych już z kin w Konkursie powalczą „Kurier” Władysława Pasikowskiego, „Piłsudski” Michała Rosy z Borysem Szycem w tytułowej roli, oraz „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha.

Partnerami Głównymi 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są marki Dr Irena Eris i Nespresso.

Anna Konieczyńska
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 44. FPFF Gdynia: Jakie filmy powalczą o Złote Lwy?
Proszę czekać..
Zamknij