Znaleziono 0 artykułów
21.03.2024

Aukcja charytatywna „Every School is an Art School” w Zachęcie

21.03.2024
Konrad Żukowski, Bez tytułu, 2022 (Fot. Materiały prasowe)

W sali kinowej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie się aukcja charytatywna „Every School is an Art School”. Celem inicjatywy jest pozyskanie funduszy na rozwój edukacji artystycznej w polskich szkołach oraz promowanie alternatywnych metod nauczania. Aukcje poprzedza wystawa w Muzeum Władysława Broniewskiego. 

Aukcja powstała w ramach projektu „Powrót do szkoły” realizowanego od 2021 roku. To wspólna inicjatywa Fundacji Razem Pamoja oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W jej ramach zrealizowano już prace artystyczne dla liceum w Koninie, Toruniu, Tychach czy Krakowie. Dochód z tegorocznej licytacji, która odbędzie się 23 marca, przeznaczony zostanie na stworzenie artystycznych przestrzeni w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.

Tytuł tegorocznej edycji projektu „Powrót do szkoły” możemy odczytywać jako postulat. Ma on charakter rewolucyjny, jeśli wziąć pod uwagę obecny system edukacji w Polsce i podrzędną rolę przedmiotów artystycznych w szkolnej hierarchii. Formułując to hasło, wyobraziliśmy sobie szkołę idealną, w której sztuka byłaby traktowana pełnoprawnie wobec innych dziedzin, a narzędzia artystyczne jako równie ważne jak inne narzędzia edukacyjne – mówi historyczka sztuki Joanna Kordiak.

Krzysztof Grzybacz, z cyklu „Seria szkolna”, 2022 (Fot. Materiały prasowe)

Wystawa prac współczesnych artystów

Aukcje poprzedza wystawa zorganizowana w Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie. Znalazły się na niej rzeźby Pawła Althamera i Goshki Macugi, ceramika Agnieszki Brzeżańskiej, instalacje Przemka Branasa, Pauliny Ołowskiej, Tomasza Mroza i Cezarego Poniatowskiego, a także obrazy takich artystów jak: Edna Baud, Sarah Crowner, Jakub Čuška, Krzysztof Grzybacz, Dominika Kowynia, Sharon Lockhart, Adéla Janská, Marta Nadolle czy Konrad Żukowski.

Ekspozycję można oglądać do 23 marca w godzinach 14.00-18.00.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Aukcja charytatywna „Every School is an Art School” w Zachęcie
Proszę czekać..
Zamknij