Znaleziono 0 artykułów
30.07.2020

Banksy dla Betlejem

30.07.2020
Tryptyk "Widok Morza Środziemnego" Banksy'ego z 2017 roku / (Fot. Materiały prasowe/Sothebys)

Morski tryptyk Banksy’ego został sprzedany za prawie 11 milionów złotych. Zysk zostanie przekazany na sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci w Betlejem.

Banksy niejednokrotnie udowodnił, że jego sztuka ma wymiar społeczny, nie tylko estetyczny. W czasie pandemii podziękował lekarzom i pielęgniarkom, prezentując mural w foyer szpitala Southampton General. W lipcu tego roku zaskoczył pasażerów londyńskiego metra, malując grafikę szczurów w maseczkach na ścianach wagonu. Odniósł się do obecnej debaty na temat konieczności noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

(Fot. Materiały prasowe/Sotheby's)

„Widok Morza Śródziemnego”

Tryptyk morskich pejzaży z 2017 roku także diagnozuje zjawiska społeczne. Artysta namalował pomarańczowe kamizelki ratunkowe, należące do imigrantów, którzy utopili się, uciekając z ojczyzny. Dzieło zostało sprzedane w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s za 2,2 miliony funtów, czyli prawie 11 milionów złotych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na nowy sprzęt rehabilitacyjny dla szpitala dziecięcego w Betlejem.

Hotel z najgorszym widokiem na świecie

Obrazy dotychczas wisiały nad kominkiem w lobby hotelu artysty „The Walled Off Hotel” w Betlejem. Budynek znajduje się przy betonowym murze, oddzielającym terytorium palestyńskie od Izraela. Okna niektórych pokojów wychodzą na mur i wieże strażnicze, dając jeden z „najgorszych widoków na świecie” . Nazwa budynku nawiązuje do luksusowego hotelu The Waldorf-Astoria w Nowym Jorku.

Pozostałe obrazy na aukcji

Podczas aukcji w Sotheby’s sprzedano także autoportret Rembrandta z 1632 roku za 14,5 miliona funtów. Najdroższym dziełem na licytacji był obraz Joan Miró „Femme au chapeau rouge”, który sprzedano za 22,3 miliona funtów. Wśród pozostałych obrazów znalazły się dzieła Pabla Picassa, Wassilego Kandinsky’ego, Marca Chagalla i Davida Hockneya.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij