Znaleziono 0 artykułów
13.01.2020

„Boże ciało” z nominacją do Oscara

13.01.2020
Bartosz Bielenia w „Bożym ciele” (Fot. materiały prasowe)

W ubiegłym roku trzy nominacje do najważniejszych nagród filmowych na świecie otrzymała „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Tym razem Akademia postanowiła wyróżnić film Jana Komasy o chłopaku, który podszywał się pod księdza. 

W kategorii najlepszy fllm nieanglojęzyczny na Oscara ma szansę „Boże ciało” Jana Komasy. Konkuruje z wielkimi tytułami – „Parasite” Bong Joon Ho i  „Bólem i blaskiem” Pedro Almodóvara. 

Film polskiego reżysera, który zadebiutował mocną „Salą samobójców”, a potem na nowo zintepretował powstanie warszawskie w „Mieście 44”, opowiada prawdziwą historię chłopaka z poprawczaka podszywającego się pod księdza. Scenariusz debiutanta, Mateusza Pacewicza, powstał na podstawie jego własnego reportażu w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. 

Odtwórca głównej roli, Bartosz Bielenia otrzymał już za swój udział w filmie nagrodę Shooting Star. 

„Boże ciało” miało swoją premierę podczas  76. MFF w Wenecji, pokazano film także na festiwalu w Toronto. Film otrzymał 10 nagród na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 13 września 2019 roku komisja oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ogłosiła, że dzieło Komasy zostanie polskim kandydatem do Oscara.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij