Znaleziono 0 artykułów
16.11.2023

W sezonie wiosna-lato 2024 burgund zastąpi klasyczną czerwień. Jak stylizować ten kolor?

16.11.2023
Tom Ford / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Jeśli czujecie, że dzięki wszechobecnej w tym sezonie czerwieni jesteście w swoim żywiole, to mamy dla was dobrą wiadomość (a nawet dwie). Na wiosnę 2024 r. karmin nadal będzie jednym z najmodniejszych kolorów, a dla tych, którym wciąż będzie mało, projektanci przygotowali sporo następców. Do przejęcia tronu pretendował będzie m.in. burgund – odmieniony przez różne przypadki w debiutanckiej kolekcji Sabato De Sarno dla Gucci, ale też wyraźnie obecny w projektach innych twórców, od Donatelli Versace po Anthony’ego Vaccarello.

Opowieść o dominacji burgundu wypadałoby zacząć od wiosenno-letniej kolekcji Gucci – pierwszej stworzonej przez nowego dyrektora kreatywnego Sabato De Sarno, w której zaprezentował nowy odcień „Gucci Rosso Ancora”. W wyborze tej właśnie barwy może nie być przypadku – wszak symbolizuje dominację, siłę i ambicję. De Sarno opisał go jako mocno nasycony odcień burgundu, o kilka tonów ciemniejszy niż środkowy czerwony pasek w monogramie domu mody. Był on też osobistym hołdem projektanta dla dziedzictwa marki, zainspirowany został bowiem kolorem ścian w hotelu Savoy, w którym Guccio Gucci pracował, gdy przebywał w Londynie.

Gucci / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Burgund na wiosnę-lato 2024: Nie tylko u Gucci

Choć rzeczywiście nasyconemu odcieniowi burgundu De Sarno poświęcił niemal całą wiosenną kolekcję (odszył w nim sukienki i kurtki, modne kuse szorty, ale i dodatki, z torebką Gucci Bamboo i mokasynami na platformie na czele), w fascynacji tym królewskim kolorem nie był odosobniony. Być może szukając ciekawej alternatywy dla czerwieni, która zdominowała kolekcje na jesień-zimę 2023, po kolor czerwonego wina sięgnęli też m.in. Donatella Versace, Anthony Vaccarello i Miuccia Prada. Włoska projektantka burgund zinterpretowała zarówno samodzielnie w kolekcji dla Miu Miu, jak i w duecie z Rafem Simonsem w Pradzie.

Versace, Prada, Saint Laurent / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Choć burgund do tej pory raczej utożsamiany był z garderobą na chłodniejsze miesiące, w rękach kreatorów mody staje się ciekawym odcieniem na wiosnę i lato. Gdy trzeba, bywa oczywiście ciężki i monumentalny, ale zyskuje też sporo lekkości, niewymuszonej zmysłowości, nonszalancji, a nawet frywolności. Podobnie jak inne modne kolory, ten także projektanci polecają nosić w total lookach albo w nietypowych zestawieniach kolorystycznych – z gołębim szarym, morskim granatem albo słonecznym żółtym.

Hermes, Bottega Veneta, Miu MIu / Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Jak stylizować burgundowe ubrania i dodatki?

Burgund projektanci wykorzystali też na rozmaitych tkaninach, tylko bardziej dowodząc potencjału, jaki w nim drzemie. W kolekcjach na wiosnę-lato 2024 pojawiły się więc oversize’owe kurtki ze skóry zarówno w wersji matowej, jak i lakierowanej, a także fasony inspirowane roboczym stylem i noszone do eleganckich sukienek zgodnie z zasadą „wrong jacket theory”. Nie brak też bawełnianych i jedwabnych kompletów inspirowanych stylem safari oraz półprzezroczystych spódnic z organzy reprezentujących nowe podejście do naked dressingu – bardziej subtelnego, a przez to odpowiedniego także do wykorzystywania w codziennych stylizacjach.

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. W sezonie wiosna-lato 2024 burgund zastąpi klasyczną czerwień. Jak stylizować ten kolor?
Proszę czekać..
Zamknij