Znaleziono 0 artykułów
19.10.2022

Ruby red: Najmodniejszy odcień czerwieni na jesień

19.10.2022
Versace /(Fot. Imax Tree)

Rubin nazywano kamieniem mistyków, traktowano jak atrybut czarodziejów. Przede wszystkim jednak symbolizuje miłość, namiętność i pożądanie. Może właśnie dlatego projektanci tak chętnie sięgnęli po jego kolor, przygotowując kolekcje na jesień-zimę 2022? Rubinowa czerwień występuje na stylizacjach eleganckich i wieczorowych, ale także tych utrzymanych w nurcie streetwearu i retro. Przykuwa uwagę i stanowi ciekawą alternatywę dla wszechobecnego różu.

Plasuje się gdzieś pomiędzy karmazynem a bordo. Urzeka głębią, świetnie sprawdza się na metalicznych i matowych tkaninach. Po sezonie dominacji różu (głównie za sprawą domu mody Valentino, który zadedykował mu kolekcję na wiosnę-lato 2022), tej jesieni do gry wkracza rubinowa czerwień.

Sacai, Dolce&Gabbana, Loewe /(Fot. Imax Tree)

Choć rubin najczęściej utożsamiany jest z namiętnością i pożądaniem, w kolekcjach na jesień-zimę 2022 występuje nie tylko w romantycznych zestawieniach. Projektanci równie chętnie użyli tego odcienia do odszycia minimalistycznych, normcoreowych, a nawet streetwearowych sylwetek. W takim wydaniu widzieliśmy rubinową czerwień u Sacai czy Davida Komy. To najlepszy dowód, jak duży potencjał leży w tym pięknym i niedocenianym kolorze.

Alaia, Magda Butrym, Alexander McQueen /(Fot. Imax Tree)

Rubin króluje: na zjawiskowych sukienkach, puchówkach, płaszczach

Domy mody ten odcień czerwieni często proponują na okryciach wierzchnich: płaszczach ze skóry jak u McQueena czy Dolce & Gabbana, lakierowanych trenczach (Magda Butrym) czy masywnych puchówkach, które były jednymi z najbardziej wyrazistych elementów w jesiennej kolekcji Versace. Jednocześnie nie zapominają o jego tradycyjnym zastosowaniu i wykorzystują w plejadzie stylizacji wieczorowych.

Carolina Herrera, David Koma, Richard Quinn / (Fot. Imax Tree)

Dyrektor kreatywny Caroliny Herrery Wes Gordon proponuje zjawiskową sukienkę bez ramiączek z falbaną na dole (w modelu tym wystąpiła na ostatnich Oscarach Tracee Ellis Ross), Pieter Mulier w Alaï spektakularną kreację o obszernym fasonie, a Jonathan Anderson w Loewe bada przy pomocy rubinu zależności między modą i surrealizmem. Jego sukienka z ustami nawiązującymi do sofy Mae West Salvadora Dalego to w tym sezonie jeden z najpopularniejszych projektów wśród stylistów mody.

 

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Ruby red: Najmodniejszy odcień czerwieni na jesień
Proszę czekać..
Zamknij