Znaleziono 0 artykułów
10.03.2023

Najpiękniejsze domy na krańcu świata

10.03.2023
(Fot. Getty Images)

Jeśli kiedykolwiek odczuwaliście (całkowicie uzasadnione) pragnienie ucieczki od wszystkiego, idealnym schronieniem będzie jeden z 11 domów położonych pośrodku niczego.

Rozsiane po całym świecie, otoczone jedynie dziką przyrodą ułatwiają oderwanie się od codziennych spraw, pozwalają cieszyć się samotnością i czerpać radość z drobnych przyjemności. Przedstawiamy najpiękniejsze domy położone na odludziu – od małych wiosek na szczytach gór po wyspy, na których stoi tylko jeden budynek. Te miejsca udowadniają, że czasem najpiękniejszą rzeczą, jakiej można doświadczyć w życiu, jest uczucie prawdziwego odosobnienia.

Artykuł ukazał się oryginalnie na ArchitecturalDigest.com.

1/11 Vágar, Wyspy Owcze

Wioska Gásadalur leży u szczytu wodospadu Múlafossur na wyspie Vágar, jednej z 18 w archipelagu skalistych Wysp Owczych (terytorium autonomiczne Królestwa Danii), które słyną z oszałamiającej, dzikiej przyrody. Gásadalur jest szczególnie odległa, ponieważ liczne pasma górskie odcinają ją od reszty wyspy.

2/11 Warzazat, Maroko

Tutejsze domy stoją wśród saharyjskich gór (Warzazat nazywany jest bramą pustyni). Podobnie jak budowle w pobliskiej wiosce Ajt Bin Haddu – wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO – konstrukcje te wykonane są prawdopodobnie z ubitej ziemi, glinianych cegieł i drewna.

3/11 Alaska, Stany Zjednoczone

Dom w Last Frontier (amerykański stan otrzymał swoją nazwę dzięki dzikim terenom) otacza wiecznie zielona roślinność. Widok z podnóża góry przekonuje, że krajobraz Alaski jest niepowtarzalny.

4/11 Arnarstapi, Islandia

W Arnarstapi, małej wiosce na południowej stronie półwyspu Snæfellsnes, u podnóża góry Stapafell stoi samotny dom z czerwonym dachem.

5/11 Elliðaey, Islandia

Dom położony na Elliðaey, wyspie w archipelagu Vestmannaeyjar, nosi nieoficjalny tytuł „najsamotniejszego domu na świecie”. Chociaż pobyt tutaj z pewnością wiązałby się ze spokojem, w rzeczywistości budynek nie jest domem jednorodzinnym, lecz domkiem myśliwskim zbudowanym przez Stowarzyszenie Łowieckie Elliðaey w latach 50. XX wieku.

6/11 Góry Fafe, Portugalia

Według Atlasu Obscura, gdy po raz pierwszy pojawiły się w internecie zdjęcia Casa do Penedo (po portugalsku: kamienny dom), wielu nie wierzyło w jego istnienie. Lokalna stacja informacyjna udowodniła jednak, że ten niezwykły dom jest prawdziwy i nawet można go zwiedzać. Budynek postawiono w odległych górach Fafe. Aby się tam dostać, trzeba szczegółowo opracować plan podróży.

7/11 Uttarakhand, Indie

Budynek położony z dala od utartych szlaków znajduje się w dystrykcie Garhwal w Himalajach.

8/11 Rivière d’Étel, Francja

Wzdłuż brzegów rzeki d’Étel w Bretanii (Francja) powstało siedem miast. Ich mieszkańcy nie są odizolowani od cywilizacji – mają elektryczność, bieżącą wodę i inne nowoczesne udogodnienia. Mimo to d’Étel również trafia na naszą listę. Bo prawdziwym skarbem jest tam wysepka Nichtarguer, na której stoi opuszczony domek z uroczymi niebieskimi okiennicami.

9/11 Chinalig, Azerbejdżan

Ta starożytna wioska leży na wschodnich obrzeżach Europy i jest ukryta w górach Kaukazu (2 tys. metrów n.p.m.). Według wielu blogów podróżniczych do małej, odizolowanej społeczności najlepiej dostać się przez Baku (stolica Azerbejdżanu) oddalone od Chinalig o około pięć godzin drogi.

10/11 Glencoe, Szkocja

Znane z dzikiego piękna szkockie wyżyny są – jak można się spodziewać – idealnym miejscem na odizolowanie się od świata. W dolinie Glencoe stoi kilka pojedynczych domków, które są popularnymi kwaterami wakacyjnymi.

11/11 Just Room Enough Island, stan Nowy Jork

Znana również jako Hub Island jest najmniejszą zamieszkaną wyspą na świecie (wchodzi w skład Tysiąca Wysp na pograniczu USA i Kanady). Podobno zakupiona przez zamożną rodzinę w latach 50. XX wieku początkowo miała służyć jako posiadłość wakacyjna. Choć dom jest odizolowany, dotarcie tam jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku większości budynków z naszej listy. Aby odwiedzić sąsiadów, wystarczy krótki rejs łodzią.

Katherine McLaughlin
Proszę czekać..
Zamknij