Znaleziono 0 artykułów
10.04.2023

5 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną

10.04.2023
(Fot. Acielle / Style du Monde)

Szklanka wody z cytryną pita zaraz po przebudzeniu to jedna z najsłynniejszych zdrowotnych porad. Korzyści płynące z tego nawyku wykraczają jednak daleko poza oczyszczające właściwości. Z dietetyczką Laurą Paradą, dyrektorką Slow Life House, rozmawiamy o tym, jak woda z cytryną może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

To bodziec dla rozpoczęcia porannych procesów trawiennych – mówi Parada, dodając, że pomaga również pozbyć się niestrawności, zgagi oraz wzdęć. Poza tym cytryna znana jest z właściwości stymulujących produkcję żółci i soków trawiennych, w związku z czym może zapobiegać powstawaniu gazów jelitowych.  – Wzmacnia też układ odpornościowy – dodaje ekspertka, nawiązując do wysokiej zawartości witaminy C w soku z cytryny. Owoc jest również bogaty w witaminę B, wapń, żelazo, magnez, potas i enzymy. – Dobrze działa na skórę ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, które „zapobiegają szkodom wyrządzanym przez wolne rodniki” – wymienia dalej. Poza tym woda z cytryną nawadnia organizm, a pita zaraz po przebudzeniu, na pusty żołądek, efektywnie stymuluje metabolizm. Inna zaleta dodawania kwaśnego soku do szklanki wody? – Jej przyjemny smak, który może zachęcić do spożywania większej ilości wody w ciągu dnia – mówi Parada. I dodaje: – Woda z cytryną wspomaga pasaż jelitowy i poprawia nawodnienie jelita grubego. Dlatego może okazać się pomocna w walce z zaparciami, szczególnie gdy wypije się ją z samego rana, na pusty żołądek. Poza tym cytryna, ze względu na dużą zawartość błonnika, sprzyja zdrowiu jelit.

Dlaczego warto pić wodę z cytryną? (fot. Getty Images)

Woda z cytryną: Ważna wskazówka

Parada podkreśla, że ważne jest, by woda była letnia, a nie gorąca, ponieważ „gdy ma tę samą temperaturę, co ciało, jest dużo szybciej wchłaniana – organizm nie musi jej najpierw ochładzać, by ją strawić”.

Woda z cytryną: Największy mit

Jak mówi Parada, woda z cytryną nie ma działania alkalizującego. – Często słyszy się, że może zmienić pH krwi na bardziej zasadowe. Jednak nie jest to prawda – to nerki, wątroba i płuca odpowiadają za regulację kwasowości krwi, utrzymując ją w przedziale między 7,3 a 7,5 – wyjaśnia dietetyczka.  

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Ana Morales
Proszę czekać..
Zamknij