Znaleziono 0 artykułów
29.03.2024

Jak zmniejszyć napięcie żuchwy spowodowane stresem w 5 prostych krokach?

29.03.2024
Fot. Spotlight

Istnieje kilka bardzo prostych ćwiczeń, które mogą pomóc zmniejszyć napięcie żuchwy spowodowane codziennym stresem – mówi Charlotte Mernier, osteopatka i założycielka My Ostheo London. Oto jej zalecenia dla wszystkich, którzy borykają się z tym nieprzyjemnym schorzeniem.

Zdarza się, że pod wpływem stresu zaciskamy zęby w ciągu dnia, zgrzytamy nimi w nocy lub odczuwamy napięcie w obrębie głowy i żuchwy. – Co prawda nie da się całkowicie uniknąć stresu i napięć towarzyszących nam w codziennym życiu, ale można ograniczyć ich wpływ na mięśnie żuchwy za pomocą prostych ćwiczeń – wyjaśnia Charlotte Mernier, osteopatka i założycielka My Osteo London. I dodaje: – Żuchwa wykonuje ok. 10 tys. ruchów dziennie, przez co może być narażona na znaczne obciążenia. Jak można jej ulżyć? – Czynność żucia jest możliwa dzięki czterem głównym mięśniom, którymi są: żwacz, mięsień skroniowy, mięsień skrzydłowy przyśrodkowy i boczny. Poniższe ćwiczenia pomogą wzmocnić te mięśnie, aby zapewnić im natychmiastowe rozluźnienie i dobre samopoczucie. Ponadto pomogą zmniejszyć bóle głowy, szumy uszne i napięcie mięśni karku – tłumaczy ekspertka.

Jak rozluźnić mięśnie żuchwy? Oto 5 prostych ćwiczeń zalecanych przez osteopatkę.

Balon: Rozluźnienie mięśni żuchwy

Umieść palec wskazujący przed swoimi ustami. Wykonaj głęboki wdech przez nos. Nadymaj policzki i wydmuchuj delikatny strumień powietrza przez usta. Zasada jest taka sama jak w przypadku nadmuchiwania balonu. Powtórz trzy razy.

Masaż okolic skroni: Rozluźnienie mięśni skroniowych

Umieść opuszki palców na skroniach. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście dotykasz mięśnia skroniowego, zaciśnij zęby, a wyczujesz jego skurcz pod palcami. Delikatnie masuj te miejsca okrężnymi ruchami. Wykonuj coraz głębsze ruchy, stopniowo zwiększając siłę nacisku. Wykonuj masaż jeszcze przez pięć minut.

Masaż policzków: Rozluźnienie mięśni żwaczy

Znajdź swoją kość policzkową. Umieść opuszki palców na miękkiej części policzków. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście dotykasz mięśni żwaczy, zaciśnij zęby, a z każdej strony wyczujesz ich skurcz pod palcami. Delikatnie masuj te miejsca okrężnymi ruchami. Wykonuj coraz głębsze ruchy, stopniowo zwiększając siłę nacisku. Wykonuj masaż jeszcze przez pięć minut.

Masaż kącika żuchwy: Rozluźnienie mięśni skrzydłowych przyśrodkowych

Znajdź kącik żuchwy. Umieść kciuk lub palec wskazujący wewnątrz kącika żuchwy. Delikatnie masuj to miejsce palcami, wysuwając jednocześnie żuchwę do przodu. Kontynuuj masaż, aż poczujesz, że miejsce to się rozluźnia.

Masaż jamy ustnej: Rozluźnienie mięśni żwaczy

Wykonuj coraz głębsze ruchy, stopniowo zwiększając siłę nacisku. Pozostałe palce spoczywają w tym czasie na policzku – palec wskazujący powinien znajdować się przed płatkiem ucha. Wykonaj masaż kciukiem po wewnętrznej stronie ust, przesuwając go do przodu i do tyłu. Palce znajdujące się na zewnątrz jamy ustnej wykonują ten sam ruch, przesuwając się do przodu i do tyłu. Powtarzaj przez 10 sekund z każdej strony.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.fr.

Marie Bladt
Proszę czekać..
Zamknij