Znaleziono 0 artykułów
10.10.2020

Jak zaczęło się 5 królewskich romansów

10.10.2020
Księżna Kate i książę William (Fot. Indigo/Getty Images)

Niby wiemy, że królewskie historie miłosne kończą się źle. A jednak fascynujemy się tym, jak poznały się i zakochały w sobie królewskie pary. Jak to się dzieje, że niektórym udaje się spotkać i rozkochać w sobie księcia lub księżniczkę? Oto jak wyglądały początki związków pięciu królewskich par – od królowej Elżbiety i księcia Filipa po księcia Harry’ego i Meghan Markle. 

Dziś wiemy już, że królewskie historie miłosne często nie mają w sobie nic z bajki: małżeństwo księżniczki Małgorzaty i lorda Snowdon było pełne napięć, a skończyło się pierwszym rozwodem w historii rodu Windsorów. Związek księżnej Diany i księcia Karola był tak burzliwy, że stał się kluczowym wątkiem najnowszego sezonu „The Crown”, z kolei książę i księżna Sussex starają się żyć szczęśliwie z dala od królestwa. 

Nadal jednak fascynujemy się tym, jak poznały się i zakochały w sobie królewskie pary. Jak to się dzieje, że niektórym udaje się spotkać i rozkochać w sobie księcia lub księżniczkę? Oto jak wyglądały początki związków pięciu królewskich par – od królowej Elżbiety i księcia Filipa po księcia Harry’ego i Meghan Markle. 

Królowa Elżbieta i książę Filip 

Królowa Elżbieta II i książę Filip (Fo.t Topical Press Agency/Getty Images)

W lipcu 1939 r. 13-letnia księżniczka Elżbieta towarzyszyła rodzicom w wizycie w Dartmouth Britannia Royal Naval College. To tam spotkała 18-letniego Filipa Mountbattena – kadeta, który miał podczas weekendu zabawiać księżniczkę i jej siostrę. Grali w tenisa na kortach należących do kampusu i jedli posiłki na królewskim jachcie. 

Przyszła królowa od samego początku się w nim podkochiwała i od tamtego czasu nie brała nawet pod uwagę innych zalotników. Wuj Filipa, Louis Mountbatten, po latach opisywał ich spotkanie w liście do księcia Karola: „Twoja mamusia po spotkaniu w Dartmouth nigdy poważnie nie myślała o nikim innym”.

Pobrali się po ośmiu latach, w Westminster Abbey. W listopadzie będą świętować 73. rocznicę ślubu. 

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones (FotHulton Archive/Getty Images)

Księżniczka Małgorzata poznała Antony’ego Armstrong-Jonesa, lorda Snowdon, na przyjęciu w 1958 r., trzy lata po tym, jak zakończyła związek z rozwodnikiem Peterem Townsendem. W spotkaniu towarzyszyła jej dwórka Elizabeth Cavendish. 

Nie ma wątpliwości, że wiedzieli o swoim istnieniu już wcześniej – Armstrong-Jones, który był fotografem, zaczął robić zdjęcia rodziny królewskiej w 1957 r., poza tym Małgorzata była światowej sławy celebrytką.

Kilka miesięcy później Małgorzata pozowała Armstrong-Jonesowi do portretu. W wydanej w 2008 r. biografii pt. „Snowdon” jej autorka Anne de Courcy tak opisywała tę sesję: „Tony tak jak zawsze wziął sprawy w swoje ręce. Tak grzecznie, jak to tylko możliwe, poprosił ją, by się przebrała, zmieniła biżuterię oraz pozycję, traktując ją jak każdą inną modelkę. Jednocześnie zabawiał ją żartami, plotkami o wspólnych znajomych i historiami o teatralnych geniuszach, których fotografował. Małgorzata, przyzwyczajona do szacunku i uległości, z jakimi ją zawsze traktowano, czuła, że nigdy nie spotkała kogoś takiego”. 

Wkrótce zaczęli romansować, a w 1960 r. ogłoszono ich zaręczyny. 

Książę Karol i księżna Diana

Księżna Diana i książę Karol (Fot. Hulton Archive/Getty Images)

Książę Karol po raz pierwszy zobaczył 16-letnią księżną Dianę w roku 1977 w Althorp, posiadłości Spencerów. Kilka lat później, w wywiadzie udzielonym z okazji ich zaręczyn, wspominał, że „świetnie się z nią bawił”. 

Jednak wtedy Karol ubiegał się o względy jej siostry, Sary. Tamten związek nie przetrwał – podobno powodem rozstania było to, że Sarah rozmawiała z prasą o tym, co ich łączyło. Diana pozostała w kręgu jego znajomych. W 1980 r. ich znajomość zaczęła rozkwitać. Pojechali z przyjaciółmi na weekend na wieś, gdzie Diana obserwowała Karola grającego w polo, żeglowali w Cowes, by następnie dostać wyjątkowe zaproszenie do Balmoral, szkockiej posiadłości należącej do królowej. 

Na ich zaręczynach w 1981 r. Sarah Spencer powiedziała mediom: „Ja ich sobie przedstawiłam! To ja jestem Kupidynem!”. 

Książę William i Kate Middleton

Księżna Kate i książę William (Fot. Chris Jackson/Getty Images)

Chociaż książę William i Kate Middleton przez lata obracali się w tych samych kręgach, ich historia miłosna rozpoczęła się dopiero na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji.  Na pierwszym roku mieszkali w tym samym akademiku St. Salvator’s Hall i oboje studiowali historię sztuki. Przez jakiś czas byli dobrymi przyjaciółmi – według książki „Battle of Brothers” historyka Roberta Lacey, Middleton zdarzało się ratować księcia z imprezowych opresji. Gdy zobaczyła, że William stał się obiektem niechcianej uwagi innego studenta, podeszła do niego i objęła go. „Przepraszam, mam dziewczynę” – skłamał, by pozbyć się natręta. Potem podziękował jej za pomoc. 

Gorąco zaczęło się robić w 2002 r. podczas słynnego występu Middleton w charytatywnym pokazie mody, gdzie ubrana była w prześwitującą sukienkę. „Kate jest seksowna” – wyszeptał ponoć William do przyjaciela. Ona jednak spotykała się z kimś innym.

Na drugim roku studiów mieszkali w tym samym domu leżącym poza kampusem. To tam się w sobie zakochali. Byli razem do końca edukacji na uniwersytecie i pomimo tego, że zerwali na krótko w 2007 r., trzy lata później się zaręczyli. 

Książę Harry i Meghan Markle

Księżna Meghan i książę Harry (Fot. Eddie Mulholland-WPA Pool/Getty Images)

W lutym 2016 r. książę Harry i Meghan Markle poszli na pierwszą randkę w ciemno do restauracji Dean Street Townhouse w Londynie. Nie wiadomo na pewno, kto ich umówił – według niektórych doniesień była to dyrektorka PR Ralpha Laurena Violet von Westenholz, inni wskazują na projektantkę Mishę Nonoo. Ktokolwiek to był, wiedział, co robi. 

„Byłem zaskoczony i zachwycony, gdy ją zobaczyłem” – przyznał później Harry w rozmowie z BBC. Kilka tygodni później wylecieli do Botswany, gdzie mogli lepiej się poznać z dala od ciekawskich spojrzeń. „Było fantastycznie”, mówił Harry. To tam zakochali się w sobie, a w listopadzie 2017 r. ogłoszone zostały ich zaręczyny. 

Artykuł w oryginalne został opublikowany na stronie Vogue.com.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij