Znaleziono 0 artykułów
25.05.2021

Kate Middleton: Nadzieja brytyjskiej monarchii

25.05.2021
(Fot. Getty Images)

Dziesięć lat po Royal Wedding księżna Cambridge plasuje się w pierwszej trójce najpopularniejszych członków rodziny królewskiej. 76 proc. Brytyjczyków uważa, że w przyszłości będzie dobrą królową. Kate ma klasę, takt i wyczucie, co czyni ją tajną bronią Windsorów.

Księżna Cambridge pozostawiła w Kensington Gardens kilka egzemplarzy pandemicznego albumu fotograficznego „Hold Still”. Odwiedziła owce mieszkające na farmie wspierającej zrównoważony rozwój w Darlington. Z księciem Williamem założyła kanał na YouTubie. Pierwszy film pokazywał ich spontaniczną wymianę zdań. – Uważaj, co mówisz, bo ci faceci wszystko nagrywają – szeptał William do żony. – Wiem! – odpowiedziała ze śmiechem. Kate zachowywała się z klasą, nie tworząc przy tym niepotrzebnego dystansu. Biło od niej ciepło, choć zachowywała się profesjonalnie. Ubrana była elegancko, a jednocześnie praktycznie. Perfekcyjna czy nudna? Tak naprawdę księżna jest na tyle ciekawa, że prasa dobrze o niej pisze, ale wystarczająco stonowana, by nie wywoływać sensacji.

A przecież w ostatnich 18 miesiącach skandali w rodzinie królewskiej nie brakowało. W styczniu 2020 roku doszło do Megxitu, a księcia Andrzeja powiązano ze skazanym przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem. Po skandalicznym wywiadzie dla BBC Andrzej musiał zrezygnować ze sprawowania obowiązków. Królowa nazwała rok 1992 – gdy trójka z czwórki jej dzieci rozwiązała swoje małżeństwa, a na pałacu w Windsorze wybuchł pożar – annus horribilis. Chyba nie spodziewała się, co wydarzy się prawie 20 lat później.

Z mężem (Fot. Getty Images)
Z dziećmi (Fot. Getty Images)

Bez względu na wszystko, według opinii publicznej, pozycja księżnej Cambridge pozostaje niezachwiana. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez YouGov 76 proc. respondentów powiedziało, że z pewnością lub prawdopodobnie będzie w przyszłości dobrą królową. Księżna niezmiennie plasuje się w pierwszej trójce rankingów najbardziej lubianych członków rodziny królewskiej, wyprzedzana jedynie przez królową i, czasami, swojego męża.

Jest to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę, że Windsorowie nie mają najlepszych osiągnięć, jeżeli chodzi o przyjmowanie do swojej wspólnoty nowych członków, a już na pewno nie pozwalają im odnosić sukcesów. Księżna Diana mówiła, że czuła się nieprzygotowana na nagłą sławę, która wiązała się z małżeństwem z księciem Karolem. Sarah Ferguson powiedziała, że jej doświadczenia „nie były bajkowe”. Księżna Susseksu powtarzała tę opinię: – Nie do końca zdawałam sobie sprawę, z czym wiąże się ta praca – powiedziała w wywiadzie dla Opry Winfrey. I choć okoliczności, w jakich każda z tych kobiet weszła do rodziny królewskiej, są inne (Kate nie musiała mierzyć się z rasizmem, którego doświadczyła Meghan), jedynie Kate radzi sobie bez zarzutu. W roku 2012 po raz pierwszy przemówiła publicznie w hospicjum dla dzieci. Prawie dekadę później Kensington Palace za pomocą kanału na YouTubie transmituje jej rozmowy na cały świat. Kobieta, którą brytyjska prasa nazywała kiedyś „Waity Katie of the Middle-Class Middletons’ stała się popularniejsza od arystokratów.

I być może to właśnie ona jest ogniwem łączącym poszczególnych członków rodziny. Przed pogrzebem księcia Filipa wszyscy zastanawiali się, jak porozumieją się poróżnieni bracia William i Harry. Okazało się, że gdy wychodzili z kaplicy, to właśnie Kate radośnie rozmawiała ze swoim szwagrem. Z czasem pozostała w tyle, pozwalając braciom na spokojną rozmowę. Subtelnie, choć zdecydowanie pomogła zażegnać trwający od dawna konflikt i pokierować ich w stronę kruchego, nawet jeśli tymczasowego pokoju.

Podobne artykułyStylizacje księżnej Kate inspirowane Lady DiAlice Newbold

Ta sytuacja to być może najlepsze podsumowanie roli, jaką pełni nie tylko w rodzinie królewskiej, ale również wśród Brytyjczyków. W momentach kryzysów lub skandali po prostu wykonuje swoje obowiązki. W trudnym czasie, jakim okazał się marzec 2020 roku, gdy Sussexowie zrezygnowali z oficjalnych funkcji, a pandemia koronawirusa dotarła do Londynu, Kate – zachowując zasady dystansu społecznego – spotkała się z kierowcami karetek, rozmawiała na Zoomie z dziećmi pracowników służb oraz nagrodziła oklaskami opiekunów medycznych z Norfolk. Rok później, w czasie medialnej burzy po wywiadzie Harry’ego i Meghan dla Opry, Kate wzięła udział w kilku wydarzeniach, powstrzymując się od jakichkolwiek komentarzy. – W trudnych czasach Kate jest postrzegana jako odpowiedzialna, godna zaufania osoba – powiedziała Claudia Joseph, autorka książki „Kate: Making of a Princess”.

Z rodziną (Fot. Getty Images)

29 kwietnia Kate Middleton i książę William obchodzili 10. rocznicę ślubu. Była to też w pewnym sensie rocznica rozpoczęcia przez nią pracy, bo właśnie tego dnia oficjalnie dołączyła do korporacji, jaką jest rodzina królewska. Kensington Palace opublikował film pokazujący całą rodzinę Cambridge’ów. Kate, ubrana w kurtkę Barbour i kalosze, uśmiecha się przez cały czas jego trwania. Wideo ma już ponad 8,5 mln odsłon.

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Vogue.com.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij