Znaleziono 0 artykułów
05.08.2020

Dlaczego zatrzymano tęczowe aktywistki z organizacji Stop Bzdurom?

05.08.2020
(Fot. Marta Bogdanowicz/East News)

Po tym jak aktywistki zawiesiły tęczowe flagi na najważniejszych pomnikach w Warszawie, wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuratury. Najpierw zatrzymano Margot, a następnie Łanię z kolektywu Stop Bzdurom i trzecią działaczkę. Aktywistki usłyszały zarzuty i zostały zwolnione z aresztu.

Niespełnia miesiąc temu Margot, aktywistkę kolektywu Stop Bzdurom, aresztowano w związku z czerwcowym atakiem na furgonetkę demonizującą społeczność LGBTQ+. Prokuratura wnioskowała wtedy o trzy miesiące aresztu, ale sąd odrzucił wniosek. Margot wyszła na wolność, została jednak poddana nadzorowi policji. 

Kolejne zatrzymanie

Na początku tygodnia Margot została ponownie aresztowana. "Margot została właśnie powinięta przez policję. Zabrana z ulicy, bez podania żadnej przyczyny. Skuta z tyłu, zapakowana przez tajniaków do nieoznakowanego radiowozu" napisały aktywistki Stop Bzdurom na swoim facebookowym profilu.

‼️‼️ UWAGA ‼️‼️ Edit: jest pod opieką prawników. Prawdopodobnie dopiero jutro uda się uzyskać info w jakiej sprawie...

Posted by Stop Bzdurom on Monday, August 3, 2020

Następnego dnia aresztowano kolejną aktywistkę organizacji, Łanię Madej. – Była akurat u znajomych, więc policja przeszukała też ich mieszkanie – mówiła Marta Puczyńska z kolektywu SZPIL(A) w rozmowie z magazynem „OKO.press. Po półtorej godziny Łanię zabrano na komendę. Wieczorem zatrzymano kolejną osobę. Jak podała warszawska policja, aktywistki zostały zatrzymane po tym, jak zawiadomienie do prokuratury złożył wiceminister sprawiedliwości w odpowiedzi na tęczową akcji działaczek. Przypomnijmy, że w ramach happeningu wywieszały one tęczowe flagi na warszawskich pomnikach, by zwrócić uwagę na sytuację osób LGBTQ+ w kraju.

EDIT z godz. 22:25 - trzecia osoba zatrzymana. Jestesmy praktycznie pewne, że chodzi o tę samą sprawę - bo o jaką?...

Posted by Anarchistyczny Czarny Krzyż on Tuesday, August 4, 2020

Dziś, jak podała stołeczna policja, aktywistki usłyszały zarzuty "obrazy uczuć religijnych i znieważenia warszawskich pomników", a następnie zostały zwolnione z aresztu.

Jak pomóc aktywistkom?

Organizacje pozarządowe zachęcają przede wszystkim do nagłaśniania sprawy i okazywania wsparcia dla zatrzymanych. Kolektyw Stop Bzdurom zorganizował również specjalną zrzutkę. Jej celem jest sfinansowanie pomocy prawnej dla aktywistek, a także własnego auta, które będzie wspierać osoby LGBTQ+. Działaczki planują także dodruk tęczowych wlepek, które zostaną rozesłane do tysięcy osób w całej Polsce. Stop Bzdurom  potrzebuje darowizn, aby opłacić ulotki, farby, banery, utrzymanie strony i działania aktywistyczne w innych miastach. 

Reakcja prezydenta Rafała Trzaskowskiego

W przestrzeni medialnej pojawiają się informacje dotyczące zatrzymania osób, które podobno były zaangażowane w wieszanie...

Posted by Rafał Trzaskowski on Tuesday, August 4, 2020

Rafał Trzaskowski z początku potępiał rozwieszanie tęczowych flag na pomnikach. W ostatniej transmisji live na Facebooku zadeklarował jednak, że „tęczowa flaga nie powinna nikogo obrażać”. Sprzeciwił się nadużyciu władzy przez policję i obiecał, że stanie na straży wszystkich tych, którzy są atakowani m.in. z powodu walki o prawa mniejszości seksualnych.

W sprawę zaangażowali się również politycy Lewicy. Zaraz po nagłośnieniu sprawy posłanka Anna-Maria Żukowska wraz z działaczami fundacji Kampania Przeciw Homofobii udała się na posterunek, skąd na bieżąco informowała o postępach w sprawie.

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Dlaczego zatrzymano tęczowe aktywistki z organizacji Stop Bzdurom?
Proszę czekać..
Zamknij