Znaleziono 0 artykułów
24.01.2024

Grażyna Kulczyk z nagrodą World Woman Hero in Art & Philanthropy

24.01.2024
Grażyna Kulczyk / Fot. Adam Pluciński

Laureatką prestiżowej nagrody World Woman Hero in Art & Philantropy została w tym roku Grażyna Kulczyk. Nagrodę wręczono podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Kulczyk doceniono za zaangażowanie w promocję równości płci w świecie sztuki i biznesu, a także wsparcie dla artystek.

Przyznająca nagrodę fundacja World Women dąży do wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt w debacie publicznej – wspiera ich rozwój i kształtowanie umiejętności, inwestuje w realizowanie ich potencjału. Do grona laureatek, wśród których w poprzednich latach znalazły się m.in. była premier Nowej Zelandii Helen Clark  oraz była prezydent Malawi Swati Mandela, dołączyła Grażyna Kulczyk. Polską bizneswoman, filantropkę oraz kolekcjonerkę sztuki doceniono za wsparcie dla artystek i tym samym zaangażowanie w promowanie równości płci w świecie sztuki. – Niezachwiane zaangażowanie Grażyny Kulczyk we wzmacnianie pozycji kobiet poprzez sztukę i biznes jest inspirujące. Jej wizja i działania torują drogę artystkom na całym świecie – tłumaczyła to wyróżnienie Rupa Dash, prezeska World Woman Foundation.

Fot. materiały prasowe

Wszystko, co robię   od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch   pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę – mówi Grażyna Kulczyk. –  Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment  i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej   wspierać pozycję kobiet we współczesnym świecie, renegocjować ich rolę w historii sztuki i nauki. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. Muzeum Sush, stworzone przez Kulczyk w 2018 r. i zlokalizowane między Davos a St. Moritz to multidyscyplinarna instytucja sztuki współczesnej, a także instytut badawczy założony w miejscu dawnego, XII-wiecznego klasztoru. Sama Grażyna Kulczyk nazywa go „laboratorium sztuki, w którym centralną rolę odgrywają kobiety”.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij