Znaleziono 0 artykułów
20.02.2021

Letycja: Zwyczajna królowa

20.02.2021
Królowa Letycja i królowa Elżbieta II (Fot. Matt Dunham - WPA Pool/Getty Images)

Nie jest szlachetnie urodzona, a zanim wyszła za hiszpańskiego następcę tronu, była już raz zamężna. Nazywana najbardziej znienawidzoną kobietą Hiszpanii z czasem zyskała sympatię poddanych. Królowa Letycja to nowoczesna monarchini, oddana matka i ikona stylu na miarę Kate Middleton.

Kiedy wyszło na jaw, że następca hiszpańskiego tronu spotyka się z pochodzącą z klasy średniej rozwódką, wybuchł skandal. Za jedyną zaletę uznanej dziennikarki, która relacjonowała wojnę w Iraku, poddani uznawali to, że jest Hiszpanką. Prasa na nisko urodzonej rozwódce nie zostawiła suchej nitki. Spekulowano, że przyszła królowa ma anoreksję, krytykowano jej wyniosłość i zbyt odważne zabieranie głosu. Król Juan Carlos ze wszystkich sił próbował odwieść syna od małżeństwa z Letycją – ustąpił dopiero, gdy Filip postawił wszystko na jedną kartę. Dziś Letycja Ortiz jest nowoczesną królową, która wraz z mężem sprawiła, że hiszpańska monarchia zbliżyła się do ludzi.

Królowa Letycja (Fot. Chesnot/WireImage)

Dziewczyna z ludu

Letizia Ortiz Rocasolano, córka pielęgniarki i dziennikarza, wychowywała się w Oviedo, a studia dziennikarskie ukończyła w Madrycie. Wkrótce po tym, jak odebrała dyplom, prowadziła program newsowy „Teledario”, w którym prezentowała wydarzenia z Hiszpanii i ze świata. Plotka głosi, że to właśnie na ekranie telewizora książę Filip zobaczył przyszłą żonę po raz pierwszy. Tymczasem Letycja wyszła za starszego o 10 lat od siebie profesora literatury, Alonsa Guerrero y Péreza. Po kilku latach rozwiedli się.

Oficjalnym powodem rozwodu było „niedopasowanie godzin pracy”. Istotnie, Letycja częściej przebywała wówczas w podróży służbowej niż w Hiszpanii. Pracowała jako korespondentka w Stanach Zjednoczonych, m.in. podczas wyborów prezydenckich w 2000 r., relacjonowała też wojnę w Iraku i ważne wydarzenia w Hiszpanii. Pewnego dnia w 2002 r. u wybrzeży Galicji rozbił się tankowiec. Wypadek spowodował katastrofę ekologiczną. Na miejsce wysłano właśnie Letycję. W tym samym czasie rozmiar strat przyjechał oszacować książę Filip. Ponoć gdy następca tronu zobaczył dziennikarkę w akcji, był jak rażony piorunem. – To była ta kobieta: delikatna i zniewalająca, a jednocześnie silna i zdecydowana – powiedział król Filip w jednym z wywiadów. Z pomocą przyszli wspólni znajomi pary, którzy pomogli zaaranżować pierwsze spotkanie.

Królowa Letycja (Fot. Samuel de Roman/Getty Images)

Związek Filipa i Letycji przez półtora roku pozostawał tajemnicą dla poddanych i opinii publicznej. Filip już wcześniej, ku rozpaczy ojca, wiązał się z nieodpowiednimi kobietami. Filip postawił ultimatum – albo ojciec zaakceptuje jego wybrankę, albo on rezygnuje z korony i odchodzi z rodziny królewskiej. Juan Carlos ustąpił.

Nowoczesna królowa

Kiedy informacja o związku Letycji i Filipa przedostała się do mediów, Hiszpanie z niedowierzaniem przecierali oczy. Jeszcze nigdy na hiszpańskim tronie nie zasiadała kobieta bez arystokratycznego pochodzenia. 6 listopada 2003 r. ogłoszono zaręczyny pary. Wówczas rozpętała się prawdziwa burza. Hiszpańskie media odsądzały przyszłą królową od czci i wiary. Rozpisywano się o tym, że Letycja jest zimna, wyrachowana i ma niewyparzony język. Plotkowano, że cierpi na anoreksję. Król Juan Carlos też nie krył niechęci do przyszłej synowej. Kiedy 22 maja 2004 r. Letycja i Filip powiedzieli sobie sakramentalne „tak” o pannie młodej mówiono już jako o „najbardziej znienawidzonej kobiecie Hiszpanii”. W dniu ślubu nawet pogoda nie działała na korzyść nowożeńców. Grad padał tak intensywnie, że ulice, tłumnie wypełnione w takich okolicznościach wiwatującymi poddanymi, były niemal puste. A Letycja zamiast zgodnie z tradycją przejść pieszo przez plac pod katedrą, musiała zostać podwieziona pod same drzwi świątyni.

Królowa Letycja i książę Filip w dniu ślubu (Fot. Getty Images)

Hiszpańscy poddani zaczęli łaskawszym okiem patrzeć na nową księżną dopiero wówczas, gdy na świecie pojawiła się księżniczka Eleonora. O narodzinach dziewczynki dumni rodzice poinformowali prasę SMS-em. Kolejny krok w stronę ocieplenia wizerunku Letycja zrobiła w tragicznych okolicznościach. Kiedy księżna była w drugiej ciąży, dowiedziała się, że jej siostra Erika, od lat zmagająca się z anoreksją, popełniła samobójstwo. Kiedy Hiszpanie zobaczyli zdjęcia z pogrzebu, na których ciężarna księżna nie ukrywała łez, włączyli empatię. A kiedy parę miesięcy później na świat przyszła księżniczka Sofia, rodzina książęca cieszyła się już poparciem większości poddanych.

Bliżej ludzi

Królowa Letycja i król Filip (Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images)

Z kryzysem wizerunkowym przyszło się za to zmierzyć królowi Juanowi Carlosowi. Najpierw wyszedł na jaw kryzys finansowy, następnie do mediów trafiło zdjęcie monarchy pozującego z zabitym słoniem. Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, były malwersacje finansowe siostry Filipa – księżniczka przelewała miliony euro z państwowej fundacji na prywatne konta. Szybko stało się jasne, że aby zapobiec pogłębianiu się kryzysu, Juan Carlos musi odejść. 19 czerwca 2014 r. władca podpisał akt abdykacji. Jego miejsce zajął Filip.

Królowa Letycja i król Filip w dniu ślubu / (Fot. Lalo Yasky/WireImage)
Królowa Letycja i król Filip z córkami / (Fot. Carlos Alvarez/Getty Images)

Nowa królewska para pragnęła być bliżej ludzi. – Niektórzy uważają, że jestem zbyt poważny, ale wierzę, że mam poczucie humoru. Ze swoimi wadami, zaletami, radościami i frustracjami nie różnię się od innych. Przede wszystkim jestem człowiekiem, dopiero potem królem – powiedział król Filip VI w wywiadzie udzielonym tuż po ceremonii koronacji. Ponoć za ocieplenie wizerunku rodziny królewskiej w dużej mierze odpowiada Letycja. Królowa chce, by jej córki miały tak normalne dzieciństwo, jak to tylko możliwe.

Królowa Letycja i księżna Cambridge / (Fot. Pool/Max Mumby/Getty Images)

Ikona stylu

Letycja uwielbia kreacje od projektantów, takich jak Hugo Boss i Felipe Varel, potrafi też łączyć luksusową modę z ubraniami z Zary, pokazując, że nie różni się za wiele od poddanych. Zdarzają jej się też wpadki. Szeroko komentowano stylizację królowej, w której w świetle fleszy spod czarnej bluzki wyraźnie prześwitywał biały biustonosz. Najczęściej Letycja olśniewa w klasycznych strojach, które choć nie łamią dworskiej etykiety, zawsze są zgodne z najgorętszymi trendami.

Królowa Letycja  (Fot. Pablo Cuadra/Getty Images)

Nie cichną spekulacje, jakoby Letycja poddawała się zabiegom medycyny estetycznej. Głośno było o korekcie nosa, która jeśli wierzyć oficjalnemu oświadczeniu dworu, była jedynie zabiegiem wyprostowania przegrody nosowej. Mówi się też, że królowa regularnie korzysta z botoksu, a także że wypełniła policzki i dokonała zmian w kształcie twarzy. W 2016 r. na plotki gwałtownie zareagowała siostra królowej Telma. Letycja zdaje się nie mieć problemu z upływem czasu. Na jej czarnych włosach pojawiły się srebrne pasma, których królowa nie farbuje. Doskonale niedoskonała – taką pokochali ją Hiszpanie.

Natalia Jeziorek
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Letycja: Zwyczajna królowa
Proszę czekać..
Zamknij