Znaleziono 0 artykułów
10.04.2020

Jak radzić sobie z bólem pleców?

10.04.2020
(Fot. Getty Images)

Według WHO siedzący tryb życia na dłuższą metę może nieść za sobą skutki gorsze niż palenie papierosów. W czasie home office, gdy cały dzień pracujemy w niekoniecznie wygodnej pozycji, nie zapominajmy więc o aktywności. Ćwiczenia, masaż i kąpiel działają bowiem przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Ból pleców, choroba cywilizacyjna XXI wieku, jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich. Powodują go urazy i przeciążenia, choroby przewlekłe, zaburzenia lękowe czy stres. Ale najczęstszą przyczyną bólu pleców jest siedzący tryb życia. Wbrew pozorom gdy siedzimy, nasze ciało wcale nie odpoczywa. Mięśnie zmniejszają aktywność i przestają spełniać swoje funkcje, nie stabilizują sylwetki i nie zabezpieczają kręgosłupa. Siedzenie nie sprzyja też stymulacji układu nerwowego. To dlatego pojawiają się problemy z utrzymaniem koncentracji i senność, a efektywność pracy spada. Z badań WHO opublikowanych we wrześniu 2018 roku na łamach „The Lancet Global Health” wynika, że siedzący tryb życia może nieść za sobą skutki gorsze niż palenie papierosów. Przymusowe ograniczenie codziennej aktywności, nawet gdy ta polegała jedynie na przebyciu drogi z domu do pracy i z powrotem, z pewnością przyczyni się do odczucia choćby ich namiastki.

(Fot. Getty Images)

Wymarzona przez wielu praca zdalna wymaga ogromnej dyscypliny, także w tworzeniu dla siebie odpowiednich warunków pracy. Osiem godzin spędzonych z komputerem, na kanapie czy krześle, z którego dotychczas korzystaliśmy jedynie podczas spożywania posiłków, stanowi bowiem dla ciała o wiele większe wyzwanie niż ten sam czas przepracowany w specjalnie zaprojektowanym do takich celów miejscu. Już po kilku dniach pracy zdalnej może więc okazać się, że brak profesjonalnego krzesła biurowego czy biurka z regulowaną wysokością blatu stanowi niemały problem. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

(Fot. Getty Images)

Ból pleców, mimo odpowiedniego zaplecza, powodować i potęgować możemy także my sami. Nierzadko siadamy w pozycjach, które choć wydają nam się wygodne, skutkują nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zacznijmy więc od przyjrzenia się swojej postawie. W utrzymaniu prawidłowego ułożenia ciała pomaga siedzenie z wyprostowanymi plecami i ramionami oraz ściągniętymi łopatkami. Wskazane jest też równomierne rozłożenie ciężaru ciała na obu pośladkach, zgięcie kolan pod kątem prostym i ustawienie stóp płasko na podłodze. Kluczowym elementem w utrzymaniu takiej pozycji jest usytuowanie ekranu komputera na wysokości umożliwiającej prawidłowe ułożenie głowy, a więc takie, które nie powoduje konieczności spędzenia ośmiu godzin z pochyloną głową (warto o tym pamiętać także poza godzinami pracy, gdy w poszukiwaniu kontaktu ze światem zewnętrznym wpatrujemy się w ekrany naszych smartfonów). Nawet najbardziej prawidłowa pozycja siedząca nie zastąpi jednak ruchu. Dlatego tak ważne jest, aby każdą wolną chwilę, choćby czas rozmowy telefonicznej, wykorzystywać na przespacerowanie się po mieszkaniu. 

(Fot. Getty Images)

Na zminimalizowanie nieprzyjemnych konsekwencji nagłej zmiany trybu życia znaczący wpływ ma także to, w jaki sposób spędzamy czas wolny. Ważne jest, by od godzin pracy nie różnił się on jedynie brakiem ekranu komputera przed oczami. Odciążyć i wzmocnić kręgosłup pozwolą odpowiednie ćwiczenia aktywujące mięśnie głębokie odpowiedzialnie za jego stabilizację. Korzyści przyniosą aktywność fizyczna z elementami pilatesu oraz ćwiczenia równoważne, których szeroki wybór dostępny jest w internecie. Ich poziom należy jednak odpowiednio dostosować do swoich możliwości, tak aby skutek nie był całkowicie odwrotny niż ten, który chcemy osiągnąć. Dzienną dawkę aktywności można też dostarczać sobie w postaci prac domowych czy też, w przypadku osób w obecnej sytuacji bardziej uprzywilejowanych, pracy w ogrodzie. 

Dobrym sposobem na rozluźnienie mięśni i ciała na koniec dnia będzie natomiast masaż. Klasyczny, który polepszy krążenie krwi, złagodzi napięcia i zminimalizuje poziom stresu, może być też świetnym sposobem na przyjemne wykorzystanie wspólnego czasu z bliską osobą. Podobne efekty przyniesie użycie maty do akupresury, a w przypadku jej braku rolowanie mięśni, do którego zamiast specjalnego wałka można wykorzystać np. zwiniętą karimatę. Przeciwzapalnie i przeciwbólowo zadziałają też gorąca kąpiel z solą lub odprężającym olejkiem lawendowym i medytacja. A rozluźnienie ciała przed snem pozytywnie wpłynie na jego efektywność i całkowitą regenerację naszego organizmu. To pozwoli w pełni sił zmierzyć się z kolejnym dniem.

Urszula Zwiefka
Komentarze (1)

Milena Gawryluk28.05.2021, 11:25
Mi bardzo pomaga mata Layzzzy. To mata do samodzielnych masaży akupresury w domu. jeśli ból jest mocny to najpierw robię ćwiczenia z zakresu pilatesu a potem masaż matą. A na co dzień tylko mata bo pomaga pozbyć się napięć
Proszę czekać..
Zamknij