Znaleziono 0 artykułów
06.07.2022

„Aborcja to życie”. Znani mężczyźni w spocie Aborcyjnego Dream Teamu

06.07.2022
Fot. Getty Images

W nowym spocie Aborcyjnego Dream Teamu „Jej ciało – jej wybór”, aktorzy, pisarze i inni znani ludzie kultury występują w specjalnej kampanii dotyczącej aborcji, skierowanej do mężczyzn.

„W seksie chodzi o prokreację, a nie o bezmyślną przyjemność”. „Obyś zachorowała na raka i zdechła”. „Mam nadzieję, że skutki uboczne będą bardzo dotkliwe i oczywiście, odpowiedzialność karna”. Cytaty, które bohaterowie nowego spotu Aborcyjnego Dream Teamu czytają na początku wideo, to powszechne i wszechobecne komentarze mężczyzn, które pojawiają się w Internecie pod tematami związanymi z aborcją. Projekt „Jej ciało – jej wybór”, jak mówi sama organizacja, to pierwsza kampania na świecie, w której mężczyźni mówią do innych mężczyzn, że aborcja to sprawa kobiet. W krótkim filmiku wystąpili aktorzy, producenci, pisarze i influencerzy: Kuba Chuptyś, Hubert Urbański, Jakub Żulczyk, Krzysztof Stelmaszyk, Bartek Sitek, Antoni Mantorski, Filip Kania, Mikołaj Borowy, Adam Kozicki i Michał Kmiecik. Tłumaczą innym mężczyznom, dlaczego aborcja jest sprawą, która dotyka nas wszystkich, jednak decyzja i wybór musi należeć do osoby, która w ciąży rzeczywiście jest.

 

Po przeczytaniu komentarzy bohaterowie dzielą się własnym spojrzeniem na aborcję. Krytykują patologiczną chęć kontroli, którą przejawiają politycy ograniczający prawa reprodukcyjne. Odpowiadając na pytania „W jaki sposób temat aborcji dotyczy ciebie?” oraz „Czy gdyby cis-mężczyźni robili aborcję, to byłaby legalna i na żądanie?”, podkreślają, że zakaz aborcji pociąga za sobą dehumanizację osób, które mogą zajść w ciążę.

Klip został opublikowany dziewięć dni przed drugą rozprawą Justyny Wydrzyńskiej, której grożą trzy lata więzienia za pomoc Ani – kobiecie, której przemocowy mąż nie pozwalał na aborcję. Aborcyjny Dream Team zauważa, że sprzeciw partnerów wobec aborcji to realne niebezpieczeństwo. Kluczowe jest, włączenie do publicznego dialogu mężczyzn, którzy zamiast odbierać fundamentalne prawa o decydowaniu o swoim ciele, wspierają osoby w ciąży niezależnie od okoliczności i podjętej decyzji.

Iga Trydulska
Proszę czekać..
Zamknij