Znaleziono 0 artykułów
25.11.2020

Wszystko zaczyna się od spotkania: 160-lecie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

25.11.2020
Marek Sobczyk, Prosta Tęcza, 1991/2019 (Fot. Anna Zagrodzka)

Towarzystwo, będące inicjatywą grupy przyjaciół, dało przed laty początek dzisiejszej Zachęcie, dziś nadal zrzesza miłośników sztuki.

W 1860 roku w miejscu, gdzie dziś siedzibę ma Hotel Europejski, grupa przyjaciół-malarzy powołała stowarzyszenie. Z chęci otoczenia opieką rodzimych twórców powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. W świecie bez Polski na mapie nie istniały publiczne muzea i nie działało narodowe szkolnictwo artystyczne. Za główne zadanie obrano organizowanie wystaw, dokonywanie zakupów najznakomitszych dzieł i udzielanie stypendiów młodym malarzom i rzeźbiarzom, a także jednoczenie narodu w okresie rozbiorów. Dzięki determinacji członków, w kolejnych latach TZSP doprowadziło do wybudowania gmachu dzisiejszej Zachęty przy Placu Małachowskiego oraz zgromadzenia kolekcji najwybitniejszych prac.

Towarzystwo wciąż istnieje, realizując te same od 160 lat założenia. Dlatego z okazji urodzin wspólnie z Narodową Galerią Sztuki rozpoczęło akcję „160/160”, której celem jest zebranie 800 tys. złotych na wsparcie polskich twórców dotkniętych skutkami pandemii. „Jubileusz przyszło nam obchodzić w czasach szczególnie trudnych dla artystów, więc chcieliśmy uświetnić go projektem, który będzie stanowić dla nich realną pomoc, a jednocześnie będzie pracą nad pamięcią i historią kolekcji. Dlatego Towarzystwo wraz z Zachętą inicjuje akcję 160 stypendiów na 160 lat TZSP” – możemy przeczytać na stronie Galerii. Stypendia będą przyznawane twórcom związanym z kolekcją Zachęty, a od czerwca tego roku już kilkudziesięciu z nich otrzymało dofinansowanie na pracę.

W 2020 roku Towarzystwo jest też organizacją pożytku publicznego, a to oznacza, że poprzez działania artystyczne chce odpowiadać na wyzwania, które niesie dzisiaj rzeczywistość – wyjaśnia dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki, Hanna Wróblewska. I jak podkreślają członkowie, „stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich twórców i miłośników sztuki”.

Akcja „160/160” jest jedną z wielu organizowanych w ramach obchodów jubileuszu. Informacje o jubileuszu i działalności Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych można znaleźć na stronie: tzsp.art.pl/.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij