Znaleziono 0 artykułów
07.03.2023

Kongres Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”: Chodzi o równowagę

07.03.2023
fot. Materiały prasowe

Jak zachować równowagę, gdy zmagamy się z codziennymi wyzwaniami? W jaki sposób psychika wpływa na nasz dobrostan? Między innymi na te pytania odpowiedzą specjaliści podczas 4. Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”.

Jak wyjaśnia Orina Krajewska, prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, kongres medycyny integralnej i holistycznego podejścia do zdrowia jest największym wydarzeniem organizowanym przez Fundację. – To cały dzień wykładowo-warsztatowy, podczas którego głos zabierają specjalistki i specjaliści reprezentujący różne dziedziny pracy nad zdrowiem i dobrostanem. Założeniem jest tworzenie przestrzeni do wypowiedzi i spotkania różnych perspektyw, które mogą, a nawet powinny się uzupełniać, aby praca nad zdrowiem była pełna i całościowa. W ten sposób dajemy sobie największe szanse na utrzymanie się w zdrowiu lub wyjście z choroby — przekonuje Orina Krajewska.

Zdrowie i wewnętrzny balans

Kongres Medycyny Integralnej każdego roku realizowany jest wokół innego tematu przewodniego; tym razem brzmi on: „Zdrowie psychiczne i równowaga wewnętrzna”. Wydarzenie po pandemicznej przerwie znów odbędzie się stacjonarnie. 11 marca 2023 roku na stadionie Legii w Warszawie będzie można wziąć udział w prelekcjach oraz warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Medycyna chińska, praca z oddechem i emocjami, psychosomatyka, joga, stres i układ nerwowy – między innymi o tym opowiedzą goście oraz prowadzący spotkania, wśród nich dr Yair Maimon, Sue Stuart-Smith, Katarzyna Miller, Elżbieta Dudzińska, Martin Petrus, Marzena Barszcz, Joanna Frejus, Maria Prokop, Wojciech Eichelberger.

Organizatorzy kongresu podkreślają, że wydarzenie kierowane jest do osób zainteresowanych medycyną integralną oraz poszukiwaniem sprawdzonych, naukowych metod życia w zdrowiu, którego istotną częścią jest psychiczny dobrostan, w ostatnich latach narażony na wiele wyzwań. – Zmiana stylu życia, nadmierna ilość bodźców, internet i wszystkie aspekty z nim związane, zmiany kulturowe, ograniczenie kontaktu z naturą, wojna w Ukrainie, pandemia — to niektóre z czynników mających związek z nowymi wyzwaniami. Niestety, statystyki to potwierdzają i coraz więcej coraz młodszych osób szuka pomocy związanej z tymi obszarami — mówi Elżbieta Dudzińska, lekarka medycyny i medycyny integralnej, trenerka oddechu, ekspertka Fundacji Małgosi Braunek „Bądź” oraz Kongresu Medycyny Integralnej. 11 marca poprowadzi wykład zatytułowany „Błędne koło czy efekt domina? Zależności między stresem, oddychaniem i układem nerwowym”. 

fot. Materiały prasowe

Dr Elżbieta Dudzińska podkreśla, jak wielkie znaczenie mają zewnętrzne czynniki na nasz umysł, ciało, psychikę. – Niestety, często o tym zapominamy. Odpowiedź układu nerwowego, poziom stresu, oddychanie i reakcje ciała na różne bodźce są od siebie wzajemnie zależne. Mając świadomość tych powiązań, możemy sami pozytywnie wpływać na swoją równowagę wewnętrzną. Wiedzą dotyczącą tych zależności, z zaakcentowaniem ważnej roli oddychania, będę miała zaszczyt podzielić się podczas Kongresu, występując obok wspaniałych autorytetów – mówi dr Elżbieta Dudzińska.

Wykłady, spotkania, warsztaty

4. Kongres Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź” odpowiada na narastający kryzys zdrowia psychicznego. Ma pomóc poszukującym rzetelnych informacji z zakresu nowoczesnej profilaktyki, poszerzyć wiedzę na temat zdrowego stylu życia, holistycznego podejścia do zdrowia oraz medycyny integralnej. Jest również skierowany do chorych na nowotwory i choroby przewlekłe oraz ich bliskich, zmagających się z  poczuciem zagubienia, lęku i  braku szerszej wiedzy na temat różnych metod wspierania leczenia. Organizatorzy zapraszają też przedstawicieli środowiska medycznego, specjalistów, lekarzy pierwszego kontaktu, stawiających diagnozy, korzystających dotąd przede wszystkim z klasycznych metod leczenia. 

Kongres będzie podzielony na kilka części. Podczas wystąpień TEDx-owych specjaliści będą mówić o zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym. W takich spotkaniach z publicznością wezmą udział między innymi Sue Stuart-Smith – brytyjska psychiatrka i psychoterapeutka, autorka książki „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”, bestsellera „The Sunday Times”, dr Yair Maimon – pochodzący z Izraela specjalista medycyny integracyjnej i tradycyjnej medycyny chińskiej z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem klinicznym, akademickim i badawczym, Martin Petrus – trener technik oddychania, instruktor freedivingu oraz lek. med. Elżbieta Dudzińska – specjalistka medycyny integralnej i terapii oddechowych, edukatorka, promująca prawidłowy, fizjologiczny sposób oddychania. Wystąpią także Marzena Barszcz – psychoterapeutka, terapeutka manualna, ekspertka metody Aleksandra Lowena z Instytutu Analizy Bioenergetycznej w Warszawie, psychoterapeuta, trener i doradca biznesu Wojciech Eichelberger oraz Katarzyna Miller – psychoterapeutka z kilkudziesięcioletnią praktyką, felietonistka, pisarka. 

W programie obok spotkań znalazły się także warsztaty, między innymi z certyfikowaną trenerką oddechu i nauczycielką jogi Marią Prokop, Elżbietą Lange i Agatą Ziemnicką – współzałożycielkami Fundacji Kobiety bez diety, edukatorkami z zakresu diety i emocji; Niną Nicheską – lekarką i specjalistką do spraw zdrowej suplementacji; Eliaszem Matułą – trenerem techniki Bowena w stopniu mistrzowskim; Sylwią Wójcik – terapeutką metody pracy z traumą i z chronicznym stresem, współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing, Adrianną Sobol – psychoonkolożką i psychoterapeutką oraz terapeutką manualną Katarzyną Węglińską. 

Bilety na wydarzenie można kupić na evenea.pl. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację Kongresu i realizację celów statutowych Fundacji „Bądź”, czyli, w największym stopniu, na szerzenie wiedzy na temat holistycznego podejścia do zdrowia.

4. Kongres Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź” odbędzie się 11 marca 2023 na stadionie Legii w Warszawie; szczegóły wydarzenia: www.fundacjabadz.pl.

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij