Znaleziono 0 artykułów
27.06.2025

Konkurs Circular Design Challenge zorganizowano w Europie we współpracy z Fondazione Sozzzani

27.06.2025
Circular Design Challenge / Fot. Materiały prasowe

Circular Design Challenge (CDC), największy indyjski konkurs dla projektantów zrównoważonej mody, w tym roku nawiązało współpracę z Fondazione Sozzani w celu wyłonienia talentów z Unii Europejskiej. 24 czerwca jury zebrało się w Mediolanie, aby wybrać twórcę cyrkularnej kolekcji, który przejdzie do globalnego finału.

Circular Design Challenge, powstały z inicjatywy Reliance Industries Limited (RIL) i marki R|Elan™, realizowany jest we współpracy z ONZ w Indiach oraz Lakmē Fashion Week. To globalna platforma, której celem jest wspieranie młodych projektantów rozwijających innowacje w obszarze mody cyrkularnej. CDC oferuje im mentoring i międzynarodowe wsparcie medialne, a jego misja pozostaje spójna z indyjskim programem Mission LiFE promującym zrównoważony rozwój.


Europejska edycja CDC odbyła się przy współpracy z Fondazione Sozzani

W składzie jury znaleźli się dyrektorka kreatywna fundacji Sara Sozzani Maino, ambasador zrównoważonego rozwoju Diesel i grupy OTB Andrea Rosso, projektant Mossi Traoré, Elisa Pervinca Bellini z „Vogue Italia” i Leila Palermo z Next Agency. Kryteria oceny obejmowały innowacyjność materiałów i procesów, efektywność energetyczną, zamknięte cykle produkcyjne, wpływ społeczny i zgodność z celami zrównoważonego rozwoju ONZ.

Na shortlistę 2025 roku trafiło sześcioro projektantów z Europy

Natascha von Hirschhausen z Niemiec, twórczyni marki WasteLessFashion GmbH, tworzy kolekcje z naturalnych tkanin, które w lokalnych berlińskich pracowniach przekształcane są w modele generujące mniej niż 1 proc. odpadów. Dennj Malaguti z Włoch, kreator stojący za marką Dennj, łączącą włoską tradycję krawiectwa z cyrkularnym podejściem. Jego projekty szyte są na miarę z tkanin z odzysku i vintage.

Edurne Goikoetxea z Hiszpanii odpowiada za Azero Industries – brand zestawiający tkaniny organiczne z elementami z drukarek 3D. Włoski kreator Andrea Grossi tworzy markę Grossi, wykorzystując monomateriały i certyfikowane włoskie surowce, a jego projekty powstają w zakładach z certyfikatem ISO 9001. Emelie Svensson ze Szwecji, projektantka stojąca za MLì by SVENSSON, używa zużytych parasoli jako bazy do nowych ubrań – kreacje powstają bez użycia barwników i środków chemicznych, zgodnie z zasadami zamkniętego obiegu.

W tym zestawieniu znalazła się również Martina Boero – to właśnie ona przejdzie do globalnego finału konkursu. Pochodząca z Włoch projektantka założyła markę Cavia, specjalizującą się w upcyklingu materiałów i łączeniu rzemiosła z nowoczesnym designem.

Już w październiku tego roku pojedzie do Delhi na Lakmē Fashion Week, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie Circular Design Challenge.

Aleksandra Kupras
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Konkurs Circular Design Challenge zorganizowano w Europie we współpracy z Fondazione Sozzzani
Proszę czekać..
Zamknij