Znaleziono 0 artykułów
01.09.2023

Finaliści Literackiej Nagrody „Nike” 2023

01.09.2023
Literacka Nagroda Nike 2023: Nominacje (Fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter)

Znamy finałową siódemkę książek nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike” 2023. Wśród nich znalazły się esej, proza i literatura faktu, reprezentowane przez pisarki i pisarzy z różnym dorobkiem literackim.

Uznawana za najważniejsze polskie wyróżnienie literackie, Nagroda „Nike”  przyznawana jest corocznie od 1997 roku. Obejmuje zróżnicowane książki, niezależnie od reprezentowanego gatunku i stylu. W tym roku zostanie przyznana po raz 27. Laureat, który zostanie wyłoniony w październiku otrzyma 100 tys. złotych oraz statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W finale tegorocznej edycji nagrody „Nike” znalazła się między innymi książka Grzegorza Piątka „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” – opowieść o mieście stworzonym od podstaw, które w wyniku dynamicznego rozwoju, osiągnęło spektakularny sukces. Autor otrzymał już za nią Paszport „Polityki” oraz Nagrodę Literacką Gdynia. Na liście finalistek nie zabrakło też twórczości Wiktorii Bieżuńskiej i jej książki „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, która jest jednym z głośniejszych debiutów ubiegłego roku.

Siedmioro finalistów Literackiej Nagrody „Nike” ogłoszono 1 września na łamach „Gazety Wyborczej”. Dotychczasowymi laureatkami i laureatami nagrody byli m.in. Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator i Andrzej Stasiuk.

Oto pełna lista finalistek i finalistów Nagrody Literackiej „Nike” 2023:​

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij