Znaleziono 0 artykułów
22.09.2021

Love stories: Uma Thurman i Ethan Hawke

22.09.2021
(Fot. Getty Images)

Zakochali się w sobie bardzo szybko, ślub wzięli po dwóch latach znajomości. Pięć lat później Uma Thurman i Ethan Hawke uznali swoje małżeństwo za błąd. Co poszło nie tak?

Ich rozwód był dla fanów zaskoczeniem. Prasa miesiącami spekulowała na temat powodu rozstania. Czy zawiniła kobieta? Jeśli tak, kim była? Nianią ich dzieci czy partnerką z planu filmu, nad którym pracował Ethan? O problemach w związku – bardziej złożonych, niż przypuszczali dziennikarze – para mówiła publicznie dopiero po latach.

(Fot. Getty Images)

Uma Thurman próbowała godzić role matki i aktorki

Kiedy Uma Thurman i Ethan Hawke poznali się w 1996 roku na planie hitu science fiction „Gattaca – szok przyszłości”, on był wschodzącą gwiazdą kina, po sukcesie dzięki roli w „Orbitowaniu bez cukru”, po premierze nagradzanego „Przed wschodem słońca”. Ona była na fali dzięki znakomicie przyjętemu występowi w „Pulp Fiction”. Miała już za sobą małżeństwo z Garym Oldmanem, które zakończyło się po dwóch latach. 

Między Umą i Ethanem na początku było jak w bajce. Kiedy w 1998 roku wzięli ślub w niewielkiej kaplicy na Manhattanie, Uma była już w ciąży z córką Mayą Ray. Parze błogosławieństwa udzielił Dalajlama – przyjaciel rodziców Umy. 

Cztery lata później na świat przyszedł syn Umy i Ethana Levon. Po latach w jednym z wywiadów Thurman mówiła: – Byłam zakochana i nic więcej się dla mnie nie liczyło. Mogłam nie grać, z nikim się nie spotykać, nigdzie nie bywać. Ważny był dla mnie tylko mężczyzna, którego kochałam. W zepsutym Hollywood Uma i Ethan wydawali się wyjątkowi, spokojni, bardzo zakochani.

Ale ich spokój nie trwał długo. Quentin Tarantino, od czasu „Pulp Fiction” nazywający Umę swoją muzą, w roli Panny Młodej w filmie „Kill Bill” nie wyobrażał sobie nikogo innego. Z powodu drugiej ciąży aktorki przełożył nawet realizację projektu o rok. I kiedy Levon podrósł, Uma nie chciała już zrezygnować z pracy. Wyczerpujące przygotowania do roli sprawiły, że szczęśliwe dotychczas małżeństwo zaczęło się sypać, choć Uma starała się godzić ciężką pracę w filmie z rolami żony i matki. Żyła pomiędzy planem, domem i szkołą córki. 

(Fot. Getty Images)

Uma i Ethan po pięciu latach rozwiedli się

W tym samym czasie Ethan kręcił w Montrealu film „Złodziej życia”. Na jego planie poznał 22-letnią kanadyjską modelkę Jen Perzow. Wkrótce w prasie pojawiły się plotki o ich romansie oraz doniesienia, że Uma wystawiła za drzwi walizki męża. Żadne z małżonków nie komentowało tych informacji, za to Jen była chętna do zwierzeń. W jednym z wywiadów powiedziała, że pomogła Ethanowi dojść do siebie po kryzysie w związku z Thurman. W tym samym czasie Hawke przekonywał w wywiadach, że żona jest najważniejszą kobietą w jego życiu. Jednak w 2003 roku zamieszkali osobno.

Starali się, żeby dzieci w jak najmniejszym stopniu odczuły ich rozstanie, każdy weekend spędzali razem, z córką i synem. Dla ich dobra postanowili pozostać przyjaciółmi. 

To bardzo trudne dla każdego z naszej czwórki. Najpierw jesteśmy rodziną, a za chwilę już nie jesteśmy w tym samym sensie. Nasze małżeństwo poniosło porażkę i biorę za nią odpowiedzialność. Obwinianie kogokolwiek nie sprawi, że poczuję się lepiej – przekonywała Uma w rozmowie z Oprah Winfrey kilka miesięcy po rozwodzie.

Wieść o rozpadzie związku, który wielu wydawał się idealny, wzbudziła nowe spekulacje. Obok domniemanego romansu z Jen Perzow pojawiały się podejrzenia, że Ethan był zazdrosny o karierę Umy. Ukazywały się też doniesienia, że przez dwa ostatnie lata małżeństwa Hawke miał romans z nianią dzieci – Ryan Shawhughes. Zaprzeczał. Ale gdy w czerwcu 2008 roku ponownie wziął ślub, panna młoda – właśnie Shawhughes – była w dziewiątym miesiącu ciąży.

(Fot. Getty Images)

Ethan Hawke małżeństwo z Thurman nazwał błędem

Po rozstaniu z Ethanem Uma dwukrotnie zaręczała się z francuskim multimilionerem Arpadem Bussonem i dwukrotnie zerwała zaręczyny. Owocem tego burzliwego związku jest dziesięcioletnia córka Luna. Uma po rozstaniu z Bussonem musiała stoczyć sądową batalię o prawa do opieki nad córką i wygrała. Mieszka z dziećmi w Nowym Jorku i mówi, że ich obecność wystarcza jej do szczęścia.

Tymczasem Hawke i Shawhughes wciąż są razem. Mają dwie córki – 13-letnią Clementine i 10-letnią Indianę. W tym roku para świętowała 13. rocznicę ślubu. Ethan w wywiadzie prasowym wyznał, że tym razem znaczenie lepiej odnajduje się w rolach męża i ojca niż w związku z Umą. Przekonywał, że od tamtego czasu zdążył dojrzeć, a małżeństwo z Umą, zawarte, gdy miał 27 lat, nazwał błędem. – Sukces w młodym wieku jest czymś obezwładniającym. Kiedy go odniosłem, życie wymknęło się spod mojej kontroli. A chciałem, żeby świat przestał zasuwać tak szybko wokół mnie. Wydawało mi się, że małżeństwo zahamuje ciągłe zmiany. Byłem w ogromnym błędzie. Odkryłem też, że męski mózg buduje się aż do 28. roku życia. Naprawdę uważam, że mój płat czołowy nie był wtedy jeszcze ostatecznie uformowany. Nie powinienem był składać jakiejkolwiek przysięgi, która miała być ważna dłużej niż dwa tygodnie.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij