Znaleziono 0 artykułów
24.02.2018

Małgorzata Szumowska z Wielką Nagrodą Jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie

24.02.2018
Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem ( Fot. Thomas Niedermueller, Getty Images)

Najnowsza produkcja Małgorzaty Szumowskiej "Twarz" otrzymała właśnie Srebrnego Niedźwiedzia podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. To już drugie tego typu wyróżnienie dla polskiej reżyserki - poprzednio Nagrodą Specjalną Jury uhonorowane zostało "Body/Ciało".

Najnowszy film Szumowskiej od początku traktowany był jako jeden z faworytów tegorocznej edycji Berlinale. Produkcja, w której główną rolę gra Mateusz Kościukiewicz, to oparta na faktach historia młodego człowieka, który wskutek tragicznego wypadku przechodzi rekonstrukcję twarzy. Kiedy odmieniony powraca w rodzinne strony, staje się obcym nawet dla swoich najbliższych, którzy nie wiedzą, jak go traktować.

Małgorzata Szumowska na 68. Festiwalu Filmowym w Berlinie (Fot. Matthias Nareyek, Getty Images)

Pomimo tego, że inspiracją do powstania filmu były prawdziwe wydarzenia, autor zdjęć Michał Englert na zorganizowanej w Berlinie konferencji prasowej podkreślał, że "Twarz" oparta została na koncepcie mitu i współczesnej baśni. Szumowska nie opowiada w niej historii wyłącznie przez pryzmat swojego bohatera. Jej film to refleksja nad polską rzeczywistością, krytyka konsumpcjonizmu oraz analiza problemu, jaki z rozumieniem własnej tożsamości mają tak naprawdę mieszkańcy całego świata. W produkcji, oprócz Kościukiewicza, występują również Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk oraz Iwona Bielska.

Twarz, reż. Małgorzata Szumowska, w kinach od 6 kwietnia

 

 

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij