Znaleziono 0 artykułów
24.04.2024

Najgłośniejsze debiuty gwiazd w historii MET Gali

24.04.2024
(Fot. Getty Images)

Nowe twarze na czerwonym dywanie Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zawsze skutecznie zwracają na siebie uwagę zebranych. Na chwilę przed tegoroczną edycją MET Gali wybieramy najgłośniejsze debiuty gwiazd w historii modowych Oscarów.

Cher, MET Gala 1974

Fot. (Fot. Getty Images)

Początkowo MET Gala była jedynie skromną kolacją dla nowojorskiej socjety. Wszystkich gości obowiązywał bardzo restrykcyjny dress code. Z czasem jednak na salony wkroczyły również gwiazdy, które znacznie chętniej eksperymentowały z modą. Jedną z pierwszych buntowniczek w historii modowych Oscarów była oczywiście Cher. W 1974 roku piosenkarka przybyła na wydarzenie w zjawiskowej naked dress projektu Boba Mackiego. Wtedy kreacja wywołała kontrowersje, a dziś uznawana jest za jedną z najpiękniejszych stylizacji w historii gali.

Iman, MET Gala 1981

(Fot. Getty Images)

Choć dziś MET Gala uchodzi za jedno z najważniejszych modowych wydarzeń roku, dopiero w latach 80. do grona stałych gości balu dołączyły supermodelki. Jedną z pierwszych, którym się to udało, była Iman. Tego wieczoru słynna modelka miała na sobie połyskującą sukienkę z hiszpańskim dekoltem i masywną złotą biżuterię. Jej wybór wywołał jedną z pierwszych dyskusji wokół zgodności strojów z tematem przewodnim – w 1981 roku określono go jako „The 18th Century Woman”. Ostatecznie krytycy musieli przyznać Iman rację, ponieważ jej kreacja była inspirowana tradycyjnymi somalijskimi strojami właśnie z tego okresu.

Jennifer Lopez, MET Gala 1999

(Fot. Getty Images)

Jennifer Lopez debiutowała na czerwonym dywanie MET Gali dwukrotnie. Raz jako towarzyszka ówczesnego chłopaka, rapera Diddy'ego, w 1999 roku, i ponownie w 2004 roku, tym razem jako pełnoprawna gościni. Od tego czasu JLo jest stałą bywalczynią wydarzenia, a w tym roku dodatkowo dołączy również do prestiżowego grona współprzewodniczących MET Gali. Wróćmy jednak do 1999 roku, kiedy młoda piosenkarka nie była jeszcze ikoną stylu, którą znamy dziś. Na MET Galę z motywem przewodnim „Rock Style” gwiazda wybrała wyjątkowo klasyczną sukienkę z wycięciami, na którą narzuciła beżowe futerko pod kolor kreacji.

Victoria Beckham, MET Gala 2003

(Fot. Getty Images)

Nieprzychylne recenzje zebrała kreacja Victorii Beckham – gwiazda zadebiutowała na schodach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w 2003 roku. Tę stylizację okrzyknięto nawet jedną z najgorszych w historii MET Gali. Była Spicetka miała na sobie na wpół transparentną minisukienkę z niską talią projektu Dolce & Gabbana. Na początku lat 2000. skąpa kreacja przyszłej projektantki została uznana za niewłaściwą, a nawet wyzywającą, szczególnie gdy temat przewodni brzmiał „Goddess: Classical Mode”. Dziś jej bieliźniana sukienka na nikim nie zrobiłaby szczególnego wrażenia, wciąż jednak nie znalazłaby się wśród najlepszych kreacji gwiazd.

Rihanna, MET Gala 2007

(Fot. Getty Images)

Przenieśmy się na moment do 2007 roku. Rihanna właśnie podzieliła się ze światem swoim najnowszym przebojem „Umbrella”, który stanie się hymnem nadchodzącego lata. W pierwszy poniedziałek maja gwiazda wzięła udział w MET Gali, by przypieczętować status wschodzącej gwiazdy świata mody. Piosenkarka miała na sobie białą sukienkę projektu Georgesa Chakry z dekoltem wyszywanym drogocennymi kamieniami. Jej look dopełniły koronkowe rękawiczki i czerwona róża, z którą nie rozstawała się przez cały wieczór. Studniówkowa sukienka została chłodno przyjęta przez krytyków, ale nawet oni nie mogli zaprzeczyć, że Riri wyglądała doskonale w swoim asymetrycznym bobie.

Kim Kardashian, MET Gala 2013

(Fot. Getty Images)

Przybycie klanu Kardshian-Jenner na czerwony dywan jest dziś niemal stałym punktem kolejnych edycji MET Gali. Nie zawsze tak jednak było. Pierwszą zaproszoną na prestiżowy bal była Kim, co samo w sobie wywołało szereg kontrowersji. Na językach znalazła się również jej kwiecista kreacja Givenchy z wysokim wycięciem, o której mówiono jeszcze długo po zakończeniu wieczoru. Ciążowa stylizacja gwiazdy stała się niewyczerpanym zbiorem pomysłów na memy i krzywdzące przytyki w jej stronę. Dziś Kim sama chętnie śmieje się ze swojej modowej wpadki, podkreślając jednocześnie, że przepłakała wiele nocy z jej powodu.

Zendaya, MET Gala 2015

(Fot. Getty Images)

W gronie współprzewodniczących MET Gali 2024 nie mogło zabraknąć Zendayi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy gwiazda raz za razem udowadniała, że zasłużyła na miano nowej królowej czerwonych dywanów. Jej przyszłą modową dominację krytycy zapowiadali już dekadę wcześniej, gdy aktorka przybyła na MET Galę 2015 w zjawiskowej kreacji Fausto Puglisi. Dla byłej gwiazdki Disneya był to jeden z najbardziej stresujących momentów w karierze: – Wiedziałam, że od tego wieczora zależy, czy zostanę jeszcze kiedyś zaproszona. Dlatego dałam z siebie wszystko – mówiła. Z perspektywy czasu z rozbawieniem wspomina swoją nieśmiałość. – Wyglądam tak nieporadnie – wspominała, przeglądając swoje przeszłe kreacje.

Doja Cat, MET Gala 2023

(Fot. Getty Images)

Doja Cat wie najlepiej, jak zwrócić na siebie uwagę. Raperka chętnie eksperymentuje z modą, czego najlepszym dowodem są jej kreacje na paryskim fashion weeku. Na ubiegłorocznej MET Gali gwiazda przeszła jednak samą siebie i na modowe wydarzenie roku przybyła w kompletnym cosplayu Choupette, ukochanej kotki Karla Lagerfelda. W tym celu Doja Cat spędziła ponad pół dnia w fotelu charakteryzatorki. Wysiłek jej teamu zdecydowanie się opłacił. Zarówno jej koci look, jak i zjawiskowa kreacja Oscara de la Renty przeszły już do historii MET Gali.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij