Znaleziono 0 artykułów
04.04.2024

Wszystko, co warto wiedzieć o MET Gali 2024: Temat, dress code i gospodarze

04.04.2024
Fot. Getty Images

Nawet gdy wydaje się, że już nie może być piękniej, następnego roku gościom znów zapiera dech w piersiach. W końcu to MET Gala, największe święto mody. Jak wydarzenie będzie wyglądało w 2024 roku?

Kluczowa dla wydarzenia wystawa w Instytucie Kostiumów Metropolitan Museum of Art w 2024 r. ma tytuł „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Obejmie ona 400 lat historii – prowadząc zwiedzających od XVII-wiecznych angielskich gorsetów z epoki elżbietańskiej ku XXI-wiecznym nabytkom muzeum od takich projektantów, jak Phillip Lim, Stella McCartney i Conner Ives. 

Zgodnie z tradycją otwarciu wystawy towarzyszyć będzie MET Gala, która odbywa się co roku w pierwszy poniedziałek maja w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o MET Gali 2024 – najważniejszym wydarzeniu dla świata mody. 

Kiedy odbędzie się MET Gala 2024?

MET Gala 2024 odbędzie się w poniedziałek, 6 maja w Nowym Jorku. Wydarzenie organizowane jest w pierwszy poniedziałek maja już od 2005 r. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy MET Gala została odwołana, oraz 2021, kiedy z powodu pandemii przeniesiono ją na wrzesień. 

Jaki jest temat MET Gali 2024?

Wystawa, która zostanie otwarta wiosną 2024 r., nosi tytuł „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Zostanie ona zbudowana wokół ok. 50 pięknych projektów o znaczeniu historycznym z kolekcji instytutu, które są zdecydowanie zbyt delikatne, by móc je jeszcze kiedyś założyć. – To tytułowe „Śpiące Królewny” – wyjaśniał Andrew Bolton, kurator Wendy Yu z Instytutu Kostiumów. Według Luke’a Leitcha z „Vogue’a” nowatorska organizacja wystawy i zastosowana technologia pozwolą na lepsze zrozumienie historii tych delikatnych projektów – technika tworzenia iluzji, znana jako Pepper’s ghost, zostanie wykorzystana, by przywrócić niektóre z nich do życia, z kolei animacja wideo, projekcja świetlna, zastosowanie pejzażu dźwiękowego, sztucznej inteligencji i obrazów generowanych komputerowo oraz inne formy stymulacji sensorycznej umieszczą każde ubranie w szerszym kontekście. 

Moda to jedna z najbardziej emocjonalnych dziedzin sztuki ze względu na jej połączenie z ciałem – mówił dalej Bolton. – Jest przepojona wspomnieniami i emocjami, a my odnosimy się do niej wszystkimi naszymi zmysłami. To, co mam nadzieję wzbudzi ta wystawa, to uznanie dla mody na poziomie uczuć. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności dzień po MET Gali i pozostanie dostępna do 2 września 2024 r. 

Kto poprowadzi MET Galę 2024?

15 lutego ogłoszono, że w gronie współgospodarzy MET Gali 2024 znajdą się Zendaya, Jennifer Lopez, Chris Hemsworth i Bad Bunny, którzy dołączą tym samym do Anny Wintour. 

Jaki dress code obowiązuje w tym roku, czyli jakich stylizacji można się spodziewać na MET Gali 2024

Dress code MET Gali 2024 to „The Garden in Time”, inspirowany opowiadaniem J.G. Ballarda pod tym samym tytułem. 

Fot. Getty Images

Jennie z Blackpink na MET Gali 2023.

Czym właściwie jest i na czym polega MET Gala?

MET Gala, organizowana i nadzorowana przez Annę Wintour od 1995 r., stała się uwielbianym przez wielu dorocznym świętem mody. Uznawana za zbiórkę funduszy na rzecz należącego do The Metropolitan Museum of Art Instytutu Kostiumów, tradycyjnie zbiega się w czasie z otwarciem organizowanej co roku wystawy dotyczącej mody. I co roku event ten przynosi wielomilionowe zyski. 

Jaki był motyw przewodni MET Gali 2023?

Motyw przewodni MET Gali 2023 brzmiał „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” i był hołdem dla legendarnego projektanta, który zmarł w 2019 r. Podobnie jak we wcześniejszych latach za przygotowanie wystawy odpowiedzialny był kurator Instytutu Kostiumów Andrew Bolton, który mówił o niej, że nie jest to „tradycyjna retrospektywa”, podczas gdy funkcję konsultantki kreatywnej wydarzenia pełniła Amanda Harlech, która pracowała kiedyś blisko z Lagerfeldem. Dress code gali był więc „uhonorowaniem Karla” – a wielu gości czerpało inspirację z jego kadencji na stanowiskach dyrektora kreatywnego Chanel, Fendi, Chloé, Patou oraz jego własnej, sygnowanej jego nazwiskiem marki. 

W roku 2022 motywem przewodnim MET Gali było hasło „In America: An Anthology of Fashion”. Przygotowując wystawę, Andrew Bolton skupił się na inkluzywności w modzie, celebrując pamięć o niedocenianych bohaterach amerykańskiego designu. Była to kontynuacja motywu z 2021 r., który brzmiał „In America: The Lexicon Of Fashion”.

Fot. Getty Images

Kim Kardashian na MET Gali w 2022 r.

Co się dzieje w czasie MET Gali?

Krótko mówiąc, to sekret. Z tego powodu goście muszą przestrzegać polityki zabraniającej korzystania z telefonów (a co za tym idzie, z mediów społecznościowych). Jednak do głośnego złamania tej zasady doszło w 2017 r., kiedy to grupka celebrytów paliła i robiła sobie selfie w łazience. Elementem wydarzenia jest zazwyczaj występ wielkiej gwiazdy (na przykład Rihanny), a przed tym, jak zasiądą do wspólnej kolacji, goście zawsze zwiedzają wystawę. 

Ile osób bierze udział w MET Gali?

Wydarzenie ma zazwyczaj ok. 600 uczestników, choć na MET Gali w 2021 r. było ich mniej.

Fot. Getty Images

Naomi Campbell na MET Gali w 2019 r. 

Kogo zaprasza się na MET Galę?

Na liście gości z 2023 r. znalazły się wszystkie największe gwiazdy, od Rihanny, Lizzo, Kim Kardashian i Billie Eilish po Michelle Yeoh, Anne Hathaway i Erykę Badu. Jak zawsze projektanci pojawili się tam ze swoimi muzami, na przykład Jeremy Scott uczestniczył w niej ze swoją bliską przyjaciółką, kultową modelką Devon Aoki, Florence Pugh z Pierpaolem Picciolim, a Jeremy Pope z Olivierem Rousteingiem.

Kim byli współgospodarze MET Gali 2023?

18 stycznia 2023 r. „Vogue” ogłosił, że w 2023 r. oficjalnymi współgospodarzami wieczoru będą Penélope Cruz, Michaela Coel, Roger Federer, Dua Lipa i Anna Wintour z „Vogue’a”. 

 Czy MET Galę da się obejrzeć? 

Miłośniczki i miłośnicy mody będą mogli śledzić przebieg gali dzięki streamingowi na żywo zapewnionemu przez „Vogue’a”. Relację z czerwonego dywanu w zeszłym roku prowadziła po raz kolejny La La Anthony, wspólnie z pisarzem i bywalcem spotkań towarzyskich Derekiem Blasbergiem, oraz Chloe Fineman z „Saturday Night Live”. W roli korespondentki specjalnej powróciła również Emma Chamberlain. Zaległości z wydarzeń na czerwonym dywanie możesz nadrobić na kanale „Vogue’a” na YouTubie.

Jakie looki widzieliśmy na MET Gali w 2023 roku? 

Zgodnie z motywem przewodnim, nawiązującym do wybitnej kariery Lagerfelda, uczestnicy gali albo eksplorowali przepastne archiwa jego domu mody, albo oddawali mu hołd za pomocą projektów odwołujących się do jego twórczości. Najważniejsze, warte odnotowania looki to m.in.: Rihanna w pelerynie i sukni Valentino haute couture stanowiącej ukłon w stronę projektów ślubnych Chanel, Kim Kardashian w perłach Schiaparelli oraz Olivia Wilde w sukni Chloé z motywem skrzypiec, która stanowiła odniesienie do kolekcji Karla z sezonu wiosna-lato 1983 dla tej marki. Nie zapominajmy też o gestach Doi Cat, Jareda Leto i Lila Nasa X w kierunku ukochanej kotki Karla, Choupette.

Fot. Getty Images

Doja Cat na MET Gali 2023. 

Jakie są najlepsze looki wszech czasów modowych Oscarów?

Przez lata MET Gala stanowiła źródło wiralowych looków, o których dyskutuje się do dziś. Na myśl przychodzi tu oszałamiająca suknia z peleryną Rihanny od Guo Pei z 2015 r. A może 16-minutowe wejście Lady Gagi ubranej w zmieniającą się kreację od Brandona Maxwella w 2019 r.? Boskie. Innym wyróżniającym się lookiem była brzoskwiniowa tiulowa suknia od Oscara de la Renty, którą Billie Eilish miała na sobie w 2021 r.  

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com

Vogue
Proszę czekać..
Zamknij