Znaleziono 0 artykułów
17.11.2022

Najlepsze role Rachel McAdams

17.11.2022
Pamiętnik / Fot. East News

Choć Rachel McAdams od najmłodszych lat trenowała łyżwiarstwo, jej przeznaczeniem okazało się aktorstwo. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie „My Name is Tanino” z 2002 roku, a rozpoznawalność zyskała dwa lata później dzięki rolom w „Pamiętniku” i „Wrednych dziewczynach”. I choć najbardziej kojarzona jest z komediami romantycznymi, odnajduje się też w dramatach. Rola dociekliwej dziennikarki w „Spotlight” przyniosła jej nominację do Oscara.

„Wredne dziewczyny” (2004): Queen bee

Fot. East News

„Wredne dziewczyny” Marka Watersa powstały na podstawie książki „Queen Bees and Wannabes” Rosalind Wiseman ze scenariuszem jednej z najzabawniejszych kobiet w show-biznesie, Tiny Fey. Nastoletnia Cady, (Lindsay Lohan) po spędzonym w Afryce dzieciństwie, musi odnaleźć się w amerykańskiej szkole. Trafia do liceum w Illinois, gdzie poznaje popularne Plastiki – władczą Reginę (Rachel McAdams) i zapatrzone w nią Karen (Amanda Seyfried) oraz Gretchen (Lacey Chabert). Regina rządzi twardą ręką, budzi podziw i postrach, a w jej niełaski można popaść za błahe przewinienie, np. gdy zapomni się włożyć różowego sweterka w środę („On Wednesdays, we wear pink”, słyszymy w filmie). Za rolę licealnej tyranki Rachel McAdams zdobyła kilka nominacji do Teen Choice, nagrodę MTV za przełomową rolę żeńską i uwielbienie nastolatek.

„Pamiętnik” (2004): Kultowy romans

Fot. East News

Mimo schematycznej fabuły, ekranizacja „Pamiętnika” Nicholasa Sparksa stała się jednym z najchętniej oglądanych melodramatów w historii Hollywood. Film Nicka Cassavetesa opowiada o zakochanych, których dzieli majątek, status społeczny i plany na życie. Allie i Noah udowadniają jednak, że miłość przetrwa wszystko. W rolach głównych wystąpili Ryan Gosling i Rachel McAdams, którzy na początku zdjęć nie mogli ze sobą wytrzymać. Reżyser musiał na planie pełnić funkcję mediatora. – Czy mógłbym przećwiczyć tę scenę z inną aktorką? Nie daję z nią rady, powiedział mi Ryan – wspomina Cassavetes. Z czasem Gosling i McAdams polubili się, a potem zakochali. Spotykali się przez kilka lat, wspierali w swoich karierach i działali aktywistycznie. Kiedy „Pamiętnik” został uhonorowany nagrodą za najlepszy pocałunek podczas MTV Movie Awards, odbierając statuetkę, perfekcyjnie odtworzyli filmową scenę. Podobno rozstali się z nadmiaru obowiązków zawodowych. Zostali przyjaciółmi, a Ryan opisywał Rachel jako „jedną z miłości swojego życia”.

„Sherlock Holmes” (2009): Dziewczyna detektywa

Fot. East News

Film w reżyserii Guya Ritchiego to kolejna ekranizacja przygód najsłynniejszego detektywa na świecie. Tym razem w rolę błyskotliwego Sherlocka Holmesa wcielił się Robert Downey Jr., a jego wiernego przyjaciela, Johna Watsona, zagrał Jude Law. I choć romanse to nie jest temat bliski sercu Sherlocka, w jego życiu jest jedna kobieta, na której widok przyśpiesza mu tętno. Mowa o tajemniczej złodziejce Irene Adler sportretowanej przez Rachel McAdams.

„O północy w Paryżu” (2011): Jesienna nostalgia

Fot. East News

Kolejna komedia romantyczna w dorobku Woody’ego Allena. Fabuła śledzi losy niedawno zaręczonej pary. Inez (Rachel McAdams) i Gil (Owen Wilson) przylatują do Paryża, gdzie zamierzają zaplanować ślub. Choć wydają się być idealnie dobrani, ich miłość zostaje wystawiona na próbę. Gil jest pisarzem i nocami odbywa podróże w czasie do lat 20. ubiegłego wieku, gdzie spędza czas z Ernestem Hemingwayem (Corey Stoll), Salvadorem Dalí, (Adrien Brody) i uwodzicielską Adrianą (Marion Cotillard). Tymczasem Inez spotyka się z ukochanym ze studenckich lat. Nagrodzona Oscarem produkcja to idealna propozycja na nostalgiczne, jesienne wieczory.

„I że cię nie opuszczę” (2012): Wyciskacz łez

Fot. East News

Rachel McAdams ponownie wystąpiła w melodramacie, tym razem u boku Channinga Tatuma. W filmie Michaela Sucsy’ego „I że cię nie opuszczę” zagrali zakochane po uszy młode małżeństwo. Sielankę przerywa wypadek, w wyniku którego Paige (McAdams) traci pamięć. Leo (Tatum) robi, co może, aby żona zakochała się w nim na nowo. I choć film nie powtórzył sukcesu „Pamiętnika”, przygotujcie na seans paczkę chusteczek.

„Czas na miłość” (2013): Pasja życia

Fot. East News

Uwielbiam historie miłosne. Co jakiś czas trafiam na film, w którym nie ma wątku miłosnego. Wtedy mam wrażenie, że czegoś mu brakuje. Miłość kojarzy mi się z pasją, a kino bez pasji nie istnieje – mówiła McAdams portalowi Collider. Nic więc dziwnego, że kiedy Richard Curtis („To właśnie miłość”, „Notting Hill”) zaproponował jej rolę w kolejnej komedii romantycznej, aktorka bez wahania się zgodziła. W „Czasie na miłość” gra Mary, o której względy zabiega Tim (Domhnall Gleeson). Mężczyźnie tak zależy na ukochanej dziewczynie, że wielokrotnie cofa się w czasie, aby naprawić ich związek.

„Spotlight” (2015): Na tropie prawdy

Fot. East News

W 2002 r. dziennikarze z grupy „Spotlight” działającej w dzienniku „The Boston Globe” ujawnili liczne dowody tuszowania przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży katolickich. Za ujawnienie skandalu otrzymali Nagrodę Pulitzera, a 13 lat później historia ich śledztwa trafiła na duży ekran. W „Spotlight” Toma McCarthy’ego Rachel McAdams gra reporterkę. Produkcja otrzymała wiele nagród i wyróżnień, wśród nich dwa Oscary (w tym nominację dla najlepszej aktorki drugoplanowej dla McAdams), statuetkę BAFTA, Critic’s Choice, cztery Satelity, Film Independent, Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych i trzy nominacje do Złotych Globów.

„Doktor Strange” (2016): Zwyczajna superbohaterka

Fot. East News

W marvelowskiej superprodukcji McAdams wcieliła się w doktor Christine Palmer, byłą ukochaną i współpracowniczkę doktora Strange’a (Benedict Cumberbatch). Peter Debruge z „Variety” opisywał ją jako „najbardziej kompetentną i ludzką kobietę z uniwersum Marvela”, a krytycy docenili nagrodą Teen Choice dla ulubionej aktorki w filmie fantasy. Gwiazda zagrała tę postać ponownie, gdy w 2022 r. na ekranach kin pojawiła się kontynuacja przygód dr. Strange’a, „Doktor Strange w multiwersum obłędu”.

„Nieposłuszne” (2017): Wbrew regułom

Fot. East News

W melodramacie Sebastiána Lelio przenosimy się do londyńskiej społeczności ortodoksyjnych Żydów. Wykluczona z rodziny, mieszkająca w Nowym Jorku Ronit (Rachel Weisz) pojawia się na pogrzebie ojca. Odkrywa, że jej nastoletnia miłość Esti (Rachel McAdams) poślubiła mężczyznę. Między kobietami na nowo rodzi się uczucie. W świecie, gdzie związki jednopłciowe uznawane są za grzech, Esti musi podjąć decyzję, w co tak naprawdę wierzy.

 

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij