Znaleziono 0 artykułów
14.06.2021

Aktorki, które zagrały królową Elżbietę II

14.06.2021
(Fot. materiały prasowe)

Miłośniczka kapeluszy i psów rasy corgi, czuła babcia, najdłużej panująca monarchini na świecie. Elżbieta II miała wiele twarzy. Prawdę o niej od lat próbują odkryć filmowcy. Przypominamy najsłynniejsze aktorki, które wcieliły się w rolę królowej.

Helen Mirren w „Królowej”, 2006 rok

Kadr z filmu "Królowa" (Fot. materiały prasowe), Elżbieta II w 1997 roku (Fot. Getty Images)

Starcie dwóch modeli władzy – nowoczesnej, uosabianej przez premiera Tony’ego Blaira (Michael Sheen), i konserwatywnej, w wydaniu królowej Elżbiety II (Helen Mirren). Akcja filmu koncentruje się wokół siedmiu dni po tragicznej śmierci Lady Di. Mirren na ekranie przeobraziła się w kochającą babcię i zimną władczynię mierzącą się z problemem wizerunkowym po odmowie udziału w żałobie narodowej. Brawurową rolą zyskała uznanie krytyków. Otrzymała, m.in. Oscara, Złoty Glob i statuetkę BAFTA. W 2013 roku raz jeszcze wcieliła się w Elżbietę II na deskach Gielgud Theatre w Londynie w spektaklu „The Audience” opartym na cotygodniowych spotkaniach monarchini z kolejnymi szefami rządu Zjednoczonego Królestwa.

Claire Foy w „The Crown”, w latach 2016-2017

Kadr z serialu (Fot. materiały prasowe), Elżbieta II w 1955 roku (Fot. Getty Images)

Dwa pierwsze sezony „The Crown”, w których zagrała Foy, przybliżają historię młodej Elżbiety II. Monarchini z pewną dozą niepewności wkracza do władczego świata mężczyzn, wnosząc na dwór powiew świeżości. Za poruszający portret subtelnej i zarazem niezłomnej Jej Wysokości Claire otrzymała statuetkę Złotego Globu, nagrodę Emmy i dwa wyróżnienia SAG. Począwszy od dykcji, aż po postawę – kreacja Foy była nienaganna.

Olivia Colman w „The Crown”, w latach 2019-2020

Kadr z serialu (Fot. materiały prasowe), Elżbieta II w 1977 roku (Fot. Getty Images)

W trzecim sezonie serialu nastąpiła zmiana warty. Miejsce Claire Foy zajęła Olivia Colman. – Monarchini jest niesamowitą kobietą. Mam na jej punkcie lekkiego bzika, choć po serialu to chyba już obsesja – śmiała się w jednym z wywiadów laureatka Złotego Globu. W piątej części „The Crown” Elżbietę II zagra Imelda Staunton, znana jako profesor Dolores Umbridge z „Harry’ego Pottera i Zakonu Feniksa”.

Freya Wilson w „Jak zostać królem”, 2010 rok

Kadr z filmu (Fot. materiały prasowe), księżniczka Elżbieta w 1936 roku (Fot. Getty Images)

Najmłodsza aktorka na liście. Freya miała zaledwie 11 lat, gdy zagrała małą księżniczkę Elżbietę. Film „Jak zostać królem” opowiada o ojcu przyszłej monarchini, królu Jerzym VI (Colin Firth). Władca w przededniu II wojny światowej zasięga pomocy u specjalisty, który ma go wyleczyć z wady wymowy. Ciepła relacja Jerzego z córkami dopełnia portret króla. Co ciekawe, w produkcji w Królową Matkę wcieliła się Helena Bonham Carter, której w drugim i czwartym sezonie „The Crown” powierzono rolę księżniczki Małgorzaty.

Jeannette Charles w latach 1976-2002

Kadr z filmu "Naga broń" (Fot. materiały prasowe), Elżbieta II w 1982 roku (Fot. Getty Images)

Aktorka nazywana „siostrą bliźniaczką królowej Elżbiety II” w czasie trwającej 40 lat kariery aż dziesięciokrotnie wcieliła się w Jej Wysokość, w tym w „Nagiej broni: Z akt Wydziału Specjalnego” i „Tusenarsfesten”. Podobieństwo aktorki do monarchini dostrzegł malarz, który przygotował jej portret.

Emma Thompson w „Walking the Dogs”, 2012 rok

Kadr z filmu (Fot. materiały prasowe), Elżbieta II w 1989 roku (Fot. Getty Images)

Thompson uhonorowana tytułem Damy Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla teatru, wystąpiła w roli monarchini w produkcji „Playhouse Presents: Walking the Dogs”. Film opowiada o lipcowej nocy 1982 roku, podczas której 31-letni Michael Fagan (Eddie Marsen) włamał się do sypialni królowej w Pałacu Buckingham. Zanim Elżbieta II zdołała dodzwonić się na policję, wdała się w rozmowę z mężczyzną. Po latach Fagan tłumaczył swoje postępowanie załamaniem nerwowym wywołanym rozstaniem z żoną.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij