Znaleziono 0 artykułów
19.01.2022

Nie żyje André Leon Talley

19.01.2022
André Leon Talley / (Fot. Getty Images)

18 stycznia 2022 roku w wieku 73 lat zmarł legendarny André Leon Talley, dziennikarz, stylista i były dyrektor kreatywny amerykańskiej edycji „Vogue’a”.

André Leon Talley pełnił funkcję szefa działu mody amerykańskiego „Vogue’a” od 1983 do 1987 roku, w 1988 roku jako pierwszy Afroamerykanin w historii został dyrektorem kreatywnym magazynu. Przez lata przyjaźnił się z redaktorką naczelną Anną Wintour. Był również jurorem w programie „America’s Next Top Model”. Gdy w 2008 roku Barack Obama wygrał wybory w Stanach Zjednoczonych, Talley został stylistą rodziny prezydenckiej.

W 2020 roku wydał wspomnienia, „Szyfonowe trencze”. Pisał, że „jako 12-letni czarny chłopiec z Południa nie wierzył, że może odegrać ważną rolę w świecie”. Udało mu się – w ciągu pół wieku pracy w branży zmienił definicję mody, kształtując estetykę „Vogue’a”. Talley walczył o większą inkluzywność branży, wspierając osoby koloru – projektantów, redaktorów i modeli. Dzięki niemu świat mody stał się bardziej różnorodny. Talley określał się jako płynny płciowo, dążąc do równouprawnienia osób LGBT+. Talleya żegnają teraz najważniejsze światowe media, a gwiazdy i przyjaciele legendarnego dyrektora kreatywnego składają mu hołd na Instagramie. Milla Jovovich napisała, że Talley był genialnym artystą i jedną z najwspanialszych osób, jakie kiedykolwiek poznała. „Mam szczęście, że mogłam tyle razy kąpać się w jego blasku”, dodała.

Zuzanna Zasada
Proszę czekać..
Zamknij