Znaleziono 0 artykułów
12.11.2020

Niezapomniane role Anne Hathaway

12.11.2020
"Diabeł ubiera się u Prady" (Fot. East News)

Już jako nastolatka została przyjęta do prestiżowej nowojorskiej trupy teatralnej The Barrow Group. Przygodę z telewizją zaczęła w wieku 17 lat rolą nastolatki w serialu familijnym „Get real”. Dziś ma na koncie Oscara. W dniu 39. urodzin aktorki przypominamy jej najlepsze role.

Pamiętnik księżniczki” (2001): Hepburn i Garland w jednym

 

Komedią familijną Anne Hathaway zadebiutowała na srebrnym ekranie. Rola Mii Thermopolis przyniosła aktorce nominację do nagrody MTV Movie Award, międzynarodową popularność i tytuł „wschodzącej gwiazdy” według magazynu „People”. Zachwytu nad aktorką nie krył też Garry Marshall, reżyser „Pamiętnika księżniczki”, którego zdaniem Hathaway łączy w sobie cechy Julii Roberts, Audrey Hepburn i Judy Garland.

„Tajemnica Brokeback Mountain” (2005): Panika i powodzenie

 

Na udział w filmie Anne Hathaway zdecydowała się, bo jej brat Michael jest gejem. Podczas premiery dostała ataku paniki i musiała opuścić salę. Z rolą pięknej Lureen Newsome, żony Jacka, poradziła sobie doskonale.

„Diabeł ubiera się u Prady” (2006): W świecie mody

 

Rola Hathaway w ekranizacji powieści Lauren Weisberger o redakcji magazynu u modzie u boku genialnej Meryl Streep w roli redaktor naczelnej Mirandy Priestly, stała się kultowa na równi z kostiumami Patricii Field, która wcześniej stworzyła garderobę Carrie Bradshaw.

„Zakochana Jane” (2007): Rozważna i romantyczna 

 

Scenariusz filmu Juliana Jarrolda oparto na listach Jane Austen. Główna bohaterka, w którą wcieliła się Anne Hathaway, jest marzycielką poszukującą prawdziwej miłości. Zakochuje się w Irlandczyku, który nie podoba się jej rodzicom. Ich zdaniem powinna poślubić mężczyznę, który zapewni jej stabilność finansową. 

„Rachel wychodzi za mąż” (2008): Krok ku niezależności

 

Pierwszoplanowa rola w niezależnej produkcji przyniosła Anne Hathaway pierwszą nominację do Oscara i innych nagród – Złotego Globu, Independent Spirit Awards czy nagrody Gildii Aktorów Filmowych. Film o Kym, która spędziła ostatnie lata na odwyku, a do rodzinnego domu wraca na ślub siostry, otworzył 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji i Festiwal Filmowy w Toronto w 2008 roku.

„Ślubne wojny” (2009): Kto odmówi pannie młodej?

"Ślubne wojny" (Fot. East News)

 

W lekkiej komedii romantycznej, którą polecamy na wieczór w gronie przyjaciółek, Anne Hathaway zagrała u boku Kate Hudson. Dwie przyjaciółki złapały bukiet na ślubie znajomej, potem się zaręczają, a w końcu planują wesele w tym samym miejscu – nowojorskim Hotelu Plaza. Okazuje się, że ich uroczystości omyłkowo zostały wpisane na ten sam dzień. Przygotowania przeradzają się w prawdziwą wojnę. 

„Jeden dzień” (2011): Jedna noc

 

Emma, ambitna dziewczyna z klasy średniej, chce zmienić świat. Lekkoduch i podrywacz Dexter lubi, gdy wszystko układa się po jego myśli. Gdy 15 lipca 1988 roku kończą studia na Uniwersytecie Edynburskim, spędzają wspólnie noc. Postanawiają, że będą się spotykać każdego 15 lipca przez kolejne 20 lat, by dzielić się swoimi sukcesami, porażkami, marzeniami i nadziejami. W filmie „Jeden dzień” Anne Hathaway towarzyszył na ekranie brytyjski aktor Jim Sturgess.

„Mroczny rycerz powstaje” (2012): Kobieta-Kot 

 

W poprzednich wcieleniach komiksowej Kobiety-Kota wystąpiły: Katie Holmes, Maggie Gyllenhaal, Earth Kitt i Michelle Pfeiffer. W trakcie castingu do roli Seliny Kyle w produkcji „Mroczy rycerz powstaje” Anne Hathaway musiała pokonać: Rachel Wiesz, Naomi Watts, Blake Lively, Natalie Portman i Keirę Knightley. Zdaniem reżysera Christophera Nolana Hathaway była kandydatką idealną. 

„Les Misérables: Nędznicy” (2012): Oscarowa kreacja 

 

Rola w adaptacji musicalu na podstawie powieści Victora Hugo z 1862 roku była przełomowa. Film doceniono bowiem trzema Oscarami, w tym dla Hathaway jako najlepszej aktorki drugoplanowej. To jedyna Nagroda Akademii Filmowej, której się dotychczas dorobiła. Anna Hathaway obcięła przed kamerą własne włosy, a do sceny agonii schudła aż 11 kilogramów. W „Nędznikach” popisała się też zdolnościami wokalnymi. Wszystkie partie śpiewane były wykonywane przez aktorów na żywo na planie filmu.

„Interstellar” (2014): Droga do gwiazd

 

Fabuła filmu skupia się wokół grupy naukowców NASA, którzy odkrywają tunel czasoprzestrzenny pozwalający na odbycie podróży międzygwiezdnej. Inspirację dla scenarzystów, Jonathana i Christophera Nolanów, stanowiła teoria naukowa opracowana przez fizyka i astrofizyka Kipa Thorne’a. Na planie „Interstellar” Anne Hathaway towarzyszyli m.in. Matthew McConaughey, Jessica Chastain, Casey Affleck oraz Timothée Chalamet.

„Praktykant” (2015): Kobieta sukcesu 

 

W ciepłej komedii obyczajowej opowiadającej historię znudzonego życiem siedemdziesięciolatka, który rozpoczyna pracę stażysty w modowym start-upie, Anne Hathaway stworzyła duet z Robertem De Niro. Z początku jej bohaterka nie zwraca na podwładnego uwagi, z czasem nawiązuje z nim przyjaźń. „Praktykant” zaraża optymizmem.

"Praktykant" (Fot. WAVERLY FILMS / DUHAMEL, FRAN/ East News)

„Ocean’s Eight” (2018): Doborowa stawka

 

Hathaway wcieliła się w rolę światowej sławy aktorki Daphne Kluger, która jako gość prestiżowej Met Gali pomaga Debbie Ocean i jej współpracowniczkom w zrealizowaniu skoku na wart 150 mln dolarów diamentowy naszyjnik. Propozycję zagrania Kluger otrzymała początkowo Jennifer Lawrence, która ze względu na konflikt terminów zmuszona była odmówić. Anne Hathaway została za tę rolę nominowana do People’s Choice Awards.

Urszula Zwiefka
Proszę czekać..
Zamknij