Znaleziono 0 artykułów
05.12.2018

Nominacje do Paszportów Polityki ogłoszone!

05.12.2018
Joanna Kulig w Hollywood (Fot. EastNews)

Ten rok należy do kobiet! Na liście wyróżnionych przez tygodnik „Polityka” kino reprezentują Joanna Kulig, Agnieszka Smoczyńska i Olga Chajdas, a w kategorii literatura powalczą Małgorzata Rejmer i Olga Drenda. 

Jako redakcja Vogue.pl cieszymy się z tych nominacji szczególnie, bo z większością wyróżnionych udało nam się porozmawiać, jeszcze zanim zostali docenieni przez gremium „Polityki”. Do „Paszportów” nominowało szacowne grono ekspertów i dziennikarzy. 

Kogo wytypowali na najważniejsze osobowości polskiej kultury 2018 roku?

W kategorii literatura nominowane zostały Małgorzata Rejmer za książkę o Albanii czasów dyktatury „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, Olga Drenda za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” oraz Łukasz Zawada, autor jednego z najbardziej intrygujących debiutów tego roku, „Fragmentów dziennika SI”.

Za osiągnięcia dla polskiego kina wyróżniono Joannę Kulig, która za rolę w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego zbiera nagrody na całym świecie, Olgę Chajdas, reżyserkę „Niny”, oraz Agnieszkę Smoczyńską za „Fugę”, która właśnie wchodzi do kin.

Agnieszka Smoczyńska (Fot. EastNews)

W kategorii muzyka popularna rządzą Dawid Podsiadło za album „Małomiasteczkowy” i wyprzedaną trasę koncertową, Krzysztof Zalewski, który porwał się na nową interpretację piosenek Czesława Niemena i występował w Męskim Graniu oraz Jan Emil Młynarski, który  wspólnie z Marcinem Maseckim założył Jazz Band Młynarski-Masecki.

Rok w muzyce poważnej należał natomiast do Aleksandra Nowaka, którego utwory grano m.in. na Warszawskiej Jesieni, Jakuba Józefa Orlińskiego z płytą „Anima sacra” oraz Tomasza Rittera, który wygrał I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

Paszporty przyznawane są także za dokonania teatralne. I w tej kategorii jury postawiło na kobiety. Marta Górnicka ostatnio przed berlińską Bramą Brandenburską z okazji święta zjednoczenia Niemiec wystawiła spektakl chóralnego czytania niemieckiej konstytucji „Grundgesetz”, Anna Karasińska łączy teatr, sztukę opowiadania i performance, a spektakle Weroniki Szczawińską to teatralne eseje. 

Najlepsi w sztukach wizualnych okazali się zaproszony do agencji Magnum fotograf Rafał Milach, Diana Lelonek, która „rozsadza stary antropocentryczny system kwalifikujący odmienności i zarządzający hierarchią” oraz malarka Martyna Czech.

Ostatnia kategoria obejmuje Kulturę cyfrową. Tu na Paszport szansę mają panGenerator, czyli warszawski kolektyw artystyczny tworzony przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego, a także studio produkcji gier Juggler Games i 11 bit studios tworzący gry wideo od 2009 roku.
 

Paszporty zostaną po raz 26. przyznane 8 stycznia 2019 roku podczas gali w Tearze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. 

Anna Konieczyńska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Nominacje do Paszportów Polityki ogłoszone!
Proszę czekać..
Zamknij