Znaleziono 0 artykułów
01.03.2023

Laureaci konkursu literackiego „Vogue Polska”

01.03.2023
Joan Dizion (Fot. Janet Fries, Getty Images)

Przez sześć tygodni jurorki Sylwia Chutnik, Mira Marcinów, Grażyna Plebanek i Agata Tuszyńska pod przewodnictwem Kasi Jordan-Kulczyk czytały eseje, które zostały nadesłane na konkurs literacki „Vogue Polska”. Szukały pomysłu na tekst i historii, która go niesie. Wspólnie wybrały trzy najlepsze, czwarty wyróżniła przewodnicząca jury. Przedstawiamy laureatów.

Na początku grudnia 2022 roku do księgarń trafiła „Ostatnia pieśń miłosna. Biografia Joan Didion” Tracy’ego Daugherty’ego w tłumaczeniu Kai Gucio, wydana przez nasze siostrzane wydawnictwo OsnoVa. Przy tej okazji na łamach „Vogue Polska” ogłosiliśmy konkurs literacki dla czytelniczek i czytelników, inspirowany konkursem Prix de Paris, organizowanym przez amerykańskiego „Vogue’a”. To właśnie w nim w 1955 roku wzięła udział Joan Didion i go wygrała.

Zainteresowanie konkursem ogłoszonym w grudniowym wydaniu „Vogue Polska” przeszło nasze wszelkie oczekiwania. Do 15 stycznia 2023 roku dostaliśmy ponad 1300 zgłoszeń. Ostatniego dnia serwer odmówił współpracy i osobom, którym nie udało się wysłać tekstów przed północą, umożliwiliśmy dostęp jeszcze następnego dnia.

Przez sześć kolejnych tygodni jurorki: Sylwia Chutnik, Mira Marcinów, Grażyna Plebanek i Agata Tuszyńska pod przewodnictwem Kasi Jordan-Kulczyk czytały konkursowe eseje, dzieląc się ze sobą opiniami, a 27 lutego spotkały się, by podczas wspólnej dyskusji i głosowania wyłonić trzy najlepsze teksty. Wybór okazał się bardzo trudny, bo poziom literacki wielu prac okazał się wysoki. Największym powodzeniem cieszył się temat „Moda i tożsamość. Co to znaczy, że poprzez ubiór możemy wyrazić siebie”.

– Wybierając, szukałyśmy trzech ważnych aspektów: pomysłu na tekst i historii, która go niesie, języka i literackości oraz tematów niebanalnych lub ważnych społecznie. Trzy wybrane teksty (oraz wyróżniony, czwarty) wymogi te spełniają i są dla nas przykładem na wyławianie w takich konkursach potencjału przyszłych pisarek i dziennikarek – mówi Sylwia Chutnik.

Jury pierwszą nagrodę (nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz publikację na łamach majowego wydania „Vogue Polska”, które ukaże się 27 kwietnia 2023 roku) przyznało pani Ewie Grochowskiej za esej zatytułowany „Wzory, ściegi, szwy”.

– Autorka nagrodzonej pracy opowiedziała nam siebie bez patosu, ale i bez uników. Jej esej to coś więcej niż tekst o modzie, to historia o matkach, babkach i w końcu o śmierci urealnionej w sztuce krawieckiej – uzasadnia wybór Mira Marcinów.

Drugie i trzecie miejsce (nagroda pieniężna w wysokości 3500 zł oraz publikacja na Vogue.pl w maju 2023 roku) zajęły kolejno: pani Ida Marszałek za tekst „Swoje trzeba odstać” oraz pani Julia Kotowska za pracę „Odsłonięta twarz Ewy”.

Przewodnicząca jury Kasia Jordan-Kulczyk postanowiła przyznać również dodatkowe wyróżnienie czwartej autorce, pani Magdalenie Chmielewskiej, za tekst bez tytułu, rozpoczynający się od zdania: „Przez 40 lat życia wydawało mi się, że jestem wystarczająco wyrazista”. Esej również zostanie opublikowany w maju 2023 roku na Vogue.pl.

Laureatkom gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim autorkom i autorom nadesłanych tekstów dziękujemy za udział w naszym konkursie literackim.

Maria Fredro-Smoleńska
Proszę czekać..
Zamknij