Znaleziono 0 artykułów
25.09.2021

Plan na weekend: Inside Out Project, „Żeby nie było śladów” i akcja charytatywna

25.09.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.

Wystawa: SEXED.PL x Inside Out Project 

Gdzie: Warszawa, dach Sali Kongresowej i płyta przez Pałacem Kultury i Nauki
Kiedy: od 25 września

(Fot. Materiały prasowe)

Aktywistki i aktywiści SEXED.PL od ponad czterech lat walczą o równy dostęp do edukacji seksualnej, czyli nauki o tożsamości, ciele, granicach, świadomej zgodzie i bezpiecznym seksie, które stanowią podstawowe elementy życia każdego i każdej z nas. Teraz we współpracy z Inside Out, PKiN, STUDIO teatrgaleria i projektem Plac Defilad, stworzyli ogromną instalację o powierzchni 1500 m kw. Składa się na nią 1600 wielkoformatowych, czarno-białych portretów osób, które podpisały się pod manifestem „Edukacja seksualna to nasze podstawowe prawo. Jest o nas i dla nas” Zdjęcia będą wyklejone na płycie przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie i na dachu Sali Kongresowej.

Kino: „Żeby nie było śladów”

Gdzie: kina w całej Polsce
Kiedy: od 24 września

(Fot. Materiały prasowe)

12 maja 1983 roku 19-letni Grzegorza Przemyka świętował z przyjaciółmi egzaminy maturalne. Na Placu Zamkowym w Warszawie zatrzymała go milicja. Z aresztu trafił do szpitala – skatowany, w krytycznym stanie. Zmarł niedługo później. 

„Żeby nie było śladów” opowiada o kulisach tych dramatycznych wydarzeń – cynizmie władz komunistycznych, które zaangażowały cały aparat państwowy, by zatrzeć ślady po zbrodni, losach rodziców Przemyka, świadków jego pobicia oraz sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Film Jana P. Matuszyńskiego, oparty na nagrodzonym Nike reportażu Cezarego Łazarewicza, będzie reprezentował Polskę w oscarowym wyścigu. Tytuł konkurował o nominację z takimi filmami jak „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza, „Prime Time” Jakuba Piątka i obrazem „Hiacynt” Piotra Domalewskiego.

Kulinaria: TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Kiedy: 22-26 września

(Fot. Materiały prasowe)

Sąsiedzi” to hasło przewodnie czwartej edycji kulinarnego festiwalu muzeum Polin. Zgodnie z zapowiedzią, w tym roku przyjrzymy się bliżej relacjom z sąsiadami – tymi za ścianą czy po drugiej stronie ulicy i tymi dalszymi, a także roli, jaką w ich kształtowaniu odgrywa jedzenie. Ten z pozoru prosty motyw, nabiera szczególnego znaczenia w obliczu tego, co dzieje się teraz na granicy z Białorusią. Do udziału w wydarzeniu zaproszono specjalistów od kuchni żydowskiej, przedstawicieli mniejszości etnicznych i językowych oraz migrantów, którzy opowiedzą o społecznym wymiarze wspólnego gotowania i jedzenia. Na uczestników czekają spotkania, spacery, warsztaty i oczywiście mnóstwo nowych smaków.

Sztuka: Kinomural

Gdzie: Wrocław
Kiedy: 25 września

(Fot. Jerzy Wypych)

W najbliższą sobotę Wrocław już po raz trzeci zamieni się w miasto ruchomych murali. Na pięciu kamienicach Nadodrza będziemy mogli podziwiać 90 wielkoformatowych projekcji autorstwa ponad 50 artystów z kraju i zagranicy. W programie m.in. projekty specjalne: premiera „THR – przygody na pograniczu” Tomka Tryzny i Agaty Bartos czy „Kobieta Gigant” duetu kinoMANUAL i Beaty Rojek. Największą w Polsce audiowizualną galerię pod gołym niebem będzie można oglądać od 19.30 do 22. wzdłuż ulic Paulińskiej i Rydygiera.

Akcja Charytatywna: Zbiórka obuwia dla bezdomnych

Kiedy: do 4 października
Gdzie: Sklepy Decathlon w całej Polsce

(Fot. Materiały prasowe)

WoshWosh, czyli firma, która przywraca świetność starym butom już po raz czwarty organizuje zbiórkę na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Zimowe i jesienne buty dla kobiet i mężczyzn powinny być czyste i w dobrym stanie, zasznurowane, połączone, lub zapakowane w torbę. „To realna pomoc, która zaczyna się od małego gestu, a kończy na tysiącach zebranych i dostarczonych par butów dla najbardziej potrzebujących” – czytamy w apelu.

Jak pomóc?

Jeśli chcecie dołączyć do akcji, możecie to zrobić na kilka sposobów:

1. Dostarczyć buty do siedziby firmy WoshWosh, która

znajduje się przy ul. Międzyborskiej 57/65 w Warszawie.

2. Zanieść buty do wybranych sklepów Decathlon (lista sklepów poniżej)

3. Wysłać buty do siedziby WoshWosh: ul. Międzyborska 57/65 04-027 Warszawa. Ważne, by na przesyłce widniał dopisek: „Buty dla osób bezdomnych”.

4. Wysłać za pośrednictwem InPost, który jako partner akcji, gwarantuje 1000 darmowych paczek via Paczkomat (aby uzyskać kod na wysyłkę, należy wysłać maila na adres napiszdonas@woshwosh.pl )

Punkty Decathlon, w których można zostawiać obuwie:

-Warszawa Targówek, ul. Geodezyjna 76
- Łódź, ul. Ogrodowa 19a  (Manufaktura) , al. Jana Pawła II 30 (Pasaż Łódzki), al. Ofiar Terroryzmu 11 Września 14
-Poznań, ul. Szwedzka 8
-Gdańsk, ul. Szcześliwa 1
-Kraków Zakopianka, ul. Zakopiańska 62a
-Katowice, tr. Nikodema i Józefa Reńców 30
-Sosnowiec, ul. Sokolska 35
-Gliwice, al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 7
-Białystok Hetmańska, ul. Jana Pawła II 51
-Rzeszów, al. Tadeusza Rejtana 65
-Lublin Czechów, al. Spółdzielczości Pracy 26
-Bielany Wrocławskie, ul. Francuska 2
-Płock, Trasa ks. Jerzego Popiełuszki 6| -Olsztyn, ul. Stanisława Doranta 3
-Rumia, ul. Grunwaldzka 110
-Szczawno-Zdrój, ul. Szczawieńska 4
-Radom, ul. Grzecznarowskiego 21

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij