Znaleziono 0 artykułów
09.06.2021
Artykuł partnerski

Wystawa BMW Art Cars w Warszawie

09.06.2021
Auto Andy'ego Warhola (Fot. materiały prasowe)

Od 16 do 30 czerwca na skwerze przy pomniku Syreny na warszawskich bulwarach wiślanych będziemy podziwiać cztery samochody z kolekcji BMW Art Cars. Za ich projekty odpowiedzialni byli legendarni artyści: Roy Lichtenstein, Andy Warhol, A. R. Penck i Sandro Chia.

Komiksowe kropki na karoserii? To może oznaczać tylko jedno. Samochód  BMW 320i na warsztat wziął mistrz popartu Roy Lichtenstein. Projekt z pogranicza motoryzacji i sztuki, wykonany techniką Benday Dots, w 1978 r. wystawiono w paryskim Centre Pompidou. – Bardzo długo nad nim myślałem i włożyłem w niego tyle wysiłku, ile tylko potrafiłem – mówił artysta.

Auto Roya Lichtensteina (Fot. materiały prasowe)

Trzeci z kolekcji BMW Art Car trafił na ekspozycję w Warszawie obok modeli stworzonych przez Andy’ego Warhola, A.R. Pencka i Sandra Chia. Warhol – jeden z największych artystów XX w. – własnoręcznie pomalował BMW M1 (o mocy niemal 480 KM!) w 1979 r. Rozmytymi plamami chciał stworzyć wrażenie pędu. Samochód wystartował w Le Mans, zajmując drugie miejsce w swojej klasie. – Uwielbiam ten samochód! Okazał się lepszy niż samo dzieło sztuki – twierdził papież popartu. Niemiecki malarz i muzyk A. R. Penck w 1991 r. ozdobił kabriolet BMW Z1, 11. Art Car, tajemniczymi hieroglifami. W Warszawie zobaczymy też nr 13 z 1992 r. Na karoserii sedana BMW serii 3 (maksymalna prędkość sięgająca 300 km/h) włoski artysta Sandro Chia umieścił ludzkie twarze, które odwzajemniają spojrzenia widzów.

Auto (Fot. materiały prasowe)

Historia kolekcji BMW Art Cars

Auto Sandra Chia (Fot. materiały prasowe)

Kolekcja sportowych i koncepcyjnych modeli BMW Art Cars powstaje od 45 lat z udziałem najwybitniejszych osobowości świata sztuki. Wszystko zaczęło się w 1975 r., gdy kierowca wyścigowy i kolekcjoner sztuki Hervé Poulain poprosił przyjaciela, amerykańskiego artystę Alexandra Caldera, by stworzył oryginalną wersję BMW 3.0 CSL. Calder, który zyskał sławę dzięki abstrakcyjnym instalacjom, nazywanym mobilami, pokrył auto odcieniami niebieskiego, czerwonego i żółtego, które dodają sylwetce dynamizmu. Poulain wystartował w tym oryginalnym aucie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Pomysł spodobał się dyrektorowi BMW Motorsport Jochenowi Neerpaschowi do tego stopnia, że postanowił kontynuować projekt z innymi artystami.

Auto A.R. Pencka (Fot. materiały prasowe)

Najważniejsze modele BMW Art Cars

Od tej pory na liście współpracowników BMW znalazło się 19 artystów, w tym Jeff Koons, Frank Stella, David Hockney, Jenny Holzer i Olafur Eliasson. Do najsłynniejszych modeli należy BMW 850 CSi, który David Hockney w 1995 r. pokrył graficznymi wzorami, utrzymanymi w biało-brązowej tonacji. – Ten samochód ma cudowne linie – ja po prostu podążyłem za nimi – mówił artysta, który chciał oddać emocje związane z jazdą. W 2010 r. do współpracy zaproszono Jeffa Koonsa, twórcę ready mades i niezwykłych rzeźb z pogranicza dadaizmu i popartu, by zaprojektował BMW M3 GT2. – Te wyścigowe auta to esencja życia, są potężne i pełne energii – mówił Amerykanin, pokrywając samochód dynamicznymi pasami kolorów. Ostatnią artystką, która w 2017 r. podjęła współpracę z BMW, była Chinka Cao Fei. Pracowała nad modelem M6, tworząc interaktywne doświadczenie. – Badam granice ludzkiego umysłu – mówiła twórczyni cyfrowego auta. Całą kolekcję można na co dzień oglądać w Muzeum BMW w Monachium. Przez lata samochody zawitały już do Luwru, Powerhouse Museum w Sydney, Palazzo Grassi oraz muzeów Guggenheima w Nowym Jorku i w Bilbao. Teraz przyszedł czas na Warszawę. Cztery modele BMW Art Cars będzie można oglądać w plenerze od 16 do 30 czerwca 2021 r.

Zaangażowanie BMW w sztukę

To nie jedyne działania BMW zahaczające o sztukę. Marka jest również partnerem instytucji, takich jak Guggenheim Museum czy Tate Modern. Polski oddział BMW w ramach strategii BMW Drives Culture został partnerem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Filharmonii Szczecińskiej. Przez 12 lat firma organizowała również koncerty BMW Jazz Club. W międzyczasie powołano do życia także BMW Art Club wspierający świat sztuki.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij