Znaleziono 0 artykułów
24.10.2022

Podcast „Vogue Polska Living”, s. 1, odc. 3: Grzegorz Piątek

24.10.2022

W trzecim odcinku podcastu „Vogue Polska Living” Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt – mówi o swojej świeżo wydanej książce „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Jak powstało miasto ulepione z mitów? Czy urbanistom, którzy zrobili z Gdyni laboratorium nowoczesnej miejskości, udało się tam wykreować nową jakość? Jak wyglądało poszukiwanie polskiego stylu w nadmorskiej architekturze? Dlaczego określenie „białe miasto”, które przylgnęło do Gdyni, ma pejoratywny wydźwięk?

Grzegorz Piątek odpowiada w audycji na te i wiele innych pytań. Kieruje też światło na to, co przemilczane i wyparte. Jak pisze: „Wizerunek przedwojennej Gdyni składa się z zamkniętego zestawu motywów: modernistyczny dom, automobil, bulaj, zaokrąglony narożnik, posadzka z gorsecików, neon, transatlantyk, neon z transatlantykiem, dom jak transatlantyk.

Fot. Materiały prasowe

Domy są białe jak na czarno-białym zdjęciu. Pełnia lata, ostre słońce. Pocztówka, na której nie mieści się kontekst polityczny, społeczny kulturowy i gospodarczy. Opowieści o katastrofie mieszkaniowej, ubóstwie technicznym, konfliktach klasowych czy antysemityzmie trzeba szukać w niskonakładowych pracach naukowych, w archiwaliach, w starych gazetach".

Hanna Rydlewska
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Podcast „Vogue Polska Living”, s. 1, odc. 3: Grzegorz Piątek
Proszę czekać..
Zamknij