Znaleziono 0 artykułów
09.05.2023

Oficjalny portret Karola III i Kamili

09.05.2023
Portrety koronacyjne Karola III i Kamili opublikowane przez Pałac Buckingham (Fot. Getty Images)

Pałac Buckingham opublikował portrety koronacyjne króla Karola III i jego żony, królowej Kamili. W obiektywie Hugo Burnanda małżonkowie pierwszy raz zapozowali z insygniami władzy królewskiej. 

W sobotę, 6 maja 2023 r., byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Po 70 latach panowania królowej Elżbiety II Londyn ponownie przywdział koronacyjne barwy. Około południa król Karol III wraz z małżonką, królową Kamilą, dotarli z procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego na ceremonię koronacyjną monarchy. Tam na królewską parę czekało około dwóch tysięcy zaproszonych gości, w tym światowi przywódcy i arystokraci, z pierwszą damą Stanów Zjednoczonych Jill Biden, pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską i królową Hiszpanii Letycją, na czele.

Kilka dni po wydarzeniu Pałac Buckingham opublikował pierwsze oficjalne portrety koronacyjne Karola III, jego żony Kamili oraz grupowe zdjęcie rodziny królewskiej, wykonane tuż po sobotniej koronacji. Na najnowszych fotografiach Karol III uwieczniony został z insygniami koronacyjnymi, koroną św. Edwarda, jabłkiem i berłem, w sali tronowej Pałacu Buckingham. Monarcha zasiadł na wykonanym w 1902 r. krześle tronowym, które było używane m.in. na uroczystościach koronacyjnych Jerzego VI i Elżbiety II. Kamila pozowała na stojąco w zielonym salonie Pałacu Buckingham, z koroną na głowie, ubrana w jedwabną suknię w kolorze kości słoniowej projektu Bruce’a Oldfielda.

Na instagramowym profilu rodziny królewskiej pojawiło się także nowe zdjęcia Karola III w towarzystwie królowej Kamili. W opisie zdjęcia król skierował kilka słów do obywateli Wielkiej Brytanii. Podziękował za zaangażowanie wszystkich osób, które pracowały przy uroczystościach. „Składamy szczególny hołd niezliczonym osobom, które poświęciły swój czas, aby uroczystości w Londynie, Windsorze i dalszym terenie były bezpieczne i przyjemne. Tym, którzy przyłączyli się do obchodów, czy to w domu, na imprezach ulicznych i lunchu, czy też w trakcie wolontariatu. Dziękujemy wszystkim”, czytamy pod zdjęciem.

Cykl pamiątkowych fotografii zawiera też zbiorowe zdjęcie członków rodziny królewskiej. U boku nowego króla i królowej pozują książę Kentu, księżna Brygida, książę William z księżną Kate. Autorem wszystkich portretów jest Hugo Burnand, londyński fotograf, który współpracuje z brytyjską rodziną królewską od lat. Wcześniej uwiecznił księcia i księżną Walii po ich ślubie w 2011 roku.

Julia Lubecka
Proszę czekać..
Zamknij