Znaleziono 0 artykułów
06.05.2023

Historia koronacyjnej kreacji i biżuterii królowej Kamili

06.05.2023
(Fot. Getty Images)

Król Karol III jest dziś koronowany wraz ze swoją żoną. Królowa małżonka Kamila, która od teraz nosi tytuł „królowa”, z myślą o tym historycznym wydarzeniu wybrała szczególną kreację brytyjskiego projektanta i biżuterię z królewskich archiwów. To jej ukłon w stronę Elżbiety II.

Światowi przywódcy, arystokraci i gwiazdy przybyli do Londynu, by wziąć udział w koronacji Karola III. 6 maja wokół opactwa westminsterskiego i pałacu Buckingham zebrały się tłumy, by świętować lub wyrazić swój sprzeciw przeciwko monarchii, a miliony widzów śledzą to historyczne wydarzenie online. Uwaga całego świata zwrócona jest na Karola III i jego żonę Kamilę, która zostanie koronowana wraz z mężem. Nic więc dziwnego, że monarchini wybrała na tę okazję szczególną kreację.

Królowa Kamila w sukni od brytyjskiego projektanta

Królowa Kamila przybyła do opactwa westminsterskiego ubrana w jedwabną suknię w kolorze kości słoniowej projektu Bruce’a Oldfielda. Ulubieniec brytyjskiej rodziny królewskiej od dekad tworzył zjawiskowe kreacje dla monarchów, w tym Kamili, która pojawiła się w jego sukni m.in. na łamach brytyjskiego „Vogue’a”.

(Fot. Getty Images)

„Suknię koronacyjną zdobią delikatne girlandy kwiatów polnych: stokrotek, niezapominajek i kurzyśladów, które reprezentują troskę króla i królowej małżonki o brytyjską naturę. Celem Bruce'a Oldfielda było stworzenie wyrafinowanej i nowoczesnej sukni, która odzwierciedla styl i osobowość Jej Królewskiej Mości”, napisano w oficjalnym oświadczeniu. Kreację królowej dopełniły jedwabne czółenka Elliota Zeda oraz zjawiskowy tren.

Podczas koronacji królowa Kamila założyła biżuterię królowej Elżbiety II

Brytyjska rodzina królewska może pochwalić się jednym z najbardziej imponujących zbiorów biżuterii na świecie. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi poświęca się tiarom, kolczykom i naszyjnikom arystokratek. Podczas gdy księżna Kate zachwycała w spektakularnej ozdobnie o kwiatowym motywie, królowa Kamila wybrała diamentowy naszyjnik, którego historia sięga połowy XIX wieku. Naszyjnik stworzono dla królowej Wiktorii w 1858 roku. Niemal sto lat później, bo w 1953 roku, królowa Elżbieta II założyła go na swoją koronację.

(Fot. Getty Images)

Wybierając zjawiskowy naszyjnik, królowa Kamila postanowiła w ten sposób oddać hołd zmarłej królowej Elżbiecie II. Drugim, subtelnym ukłonem w jej stronę jest korona Kamili, która – choć należała do królowej Marii – została zmieniona tak, by nawiązywać do koronacyjnej tiary Elżbiety II.

Julia Właszczuk
Komentarze (1)

Małgorzata Kostka06.05.2023, 16:36
Ten zjawiskowy naszyjnik oficjalnie jest nazwany naszyjnikiem koronacyjnym i jak sama nazwa wskazuje jest od czasu królowej Wiktorii używany przez królowe konsorty/ małżonki podczas koronacji.Był również użyty podczas koronacji Elżbiety II, która wkładała go również z okazji innych wielkich uroczystości.To jest po prostu taki zwyczaj w tej rodzinie królewskiej. Co do korony królewskiej małżonki, to przede wszystkim należy powiedzieć,że Królowa Kamila zerwała ze zwyczajem,że dla nowej królowej zamawiano od pewnego czasu także nową koronę.Zwyczaj ten był podyktowany i. in tym,że zarówno , prababka i babka królowej Elżbiety II jak i jej matka przeżyły swych mężów i jak się okazało nie miały zamiaru przekazać za swego życia korony swojej następczyni - synowej.Tak w ogóle , to królowe niechętnie rozstawały się z klejnotami królewskimi...Prawdopodobnie wybór Kamili był podyktowany tym,że musi się liczyć z tym,że nadal część prasy jest jej nieżyczliwa i pewnie nowa korona była by powodem kolejnych ataków.Korona królowej Matki nadal kojarzy się z osobą babki obecnego króla i jest eksponowana w ramach wystawy regaliów królewskich. Natomiast korona królowej Marii z Tecków to był bezpieczny wybór, nie obrażający niczyich uczuć. A przy tym moim zdaniem pozwolił na ostateczne mam nadzieję rozwiązanie sprawy tzw czipsów/ frytek babuni., czyli pewnych pięknych diamentów, które królowa Maria po prostu wypożyczyła na wieczne nieoddanie ze swej korony tuż pop koronacji, po czym użyła je do dekoracji tiary Delhi Durbar, a następnie nosiła złączone jako broszkę. Nota bene królowa Elżbieta II także była do tej broszki przywiązana, jako do pamiątki po babce.Gdyby królowa Kamila chciała te diamenty kiedykolwiek założyć pewnie nazwano by to świętokradztwem, a poza tym może nowy król chce uporządkować sprawę klejnotów stanowiących pamiątki po koronie?Pomiędzy koroną królowej Marii, a koroną królowej Elżbiety II nie było i nie ma żadnego związku, ani też nie ma takiego związku z diademem Jerzego IV, który nieboszczka tak chętnie nosiła.
  1. Moda
  2. Historia
  3. Historia koronacyjnej kreacji i biżuterii królowej Kamili
Proszę czekać..
Zamknij