Znaleziono 0 artykułów
01.09.2022

Premierowo na Vogue.pl: Kolekcja Umiar „Capri”

01.09.2022
Fot. Magdalena Brzozowska, Paweł Rosłaniec

Przerzucanie kartek atlasów geograficznych i kultowych obrazów z włoskiej kinematografii doprowadziło projektantki biżuteryjnej marki Umiar na Capri. To wyspie najnowsza kolekcja zawdzięcza nie tylko nazwę, lecz przede wszystkim faktury i kształty.

Latem 2022 r. projektantki marki Umiar szukały organicznych, nieco surowych form. – Na studiach architektonicznych na Politechnice Warszawskiej uwielbiałam robić warstwice odwzorowujące rzeźbę terenu. Wykrajałam z tektury płaszczyzny i nakładałam jedna na drugą. Fascynowało mnie wtedy to zajęcie i jakoś do dziś ze mną zostało – opowiada Malwina Wysińska, połowa duetu Umiar. – W tej kolekcji chciałyśmy uzyskać podobny efekt, dlatego zaczęłyśmy od przeglądania map topograficznych. Szukałyśmy na nich ciekawych struktur i kształtów – dodaje. 

Fot. Magdalena Brzozowska, Paweł Rosłaniec

Na początku procesu ich myśli krążyły daleko – gdzieś po Pacyfiku, w okolicach archipelagu Fidżi. W końcu inspirację znalazły znacznie bliżej, bo na morzu Tyrreńskim, na wyspie Capri. – Kochamy Włochy i włoski klimat. Capri to kultowe miejsce choćby w kinematografii. Zaczęłyśmy przeglądać fragmenty starych filmowych klasyków z Brigitte Bardot, zdjęcia lokalnych owoców i widoków z wysokich klifów. Wszystko zaczęło się nam układać w całość – dodaje Magdalena Brzozowska, druga połowa projektowego duetu. Szczególnie urzekł je widok na Zatokę Neapolitańską z najwyższego wzniesienia na wyspie, Monte Solaro. To właśnie po nim elementy modeli z nowej kolekcji odziedziczyły kształty. Obrys podnóża góry powtarzają kolczyki na sztyftach, ażurowe i wypełnione zawieszki, ogniwa autorskiego, ręcznie robionego łańcucha o nieco drapieżnym charakterze. – Połączone ze sobą, tworzą niezwykłą formę – naprzemiennie jedno stoi, drugie leży. Przypominają więc kolce czy ćwieki – opisują dziewczyny. Same na Capri jeszcze nie dotarły, choć tam miała powstać sesja zdjęciowa. – Zamiast na wyspie skończyłyśmy za kierownicą forda capri – śmieją się. To wszystko ma jednak sens, bo produkowany w latach 70. i 80. model to nie najgorsza namiastka. Ma klasę kojarzącą się z luksusem riwiery.

Fot. Magdalena Brzozowska, Paweł Rosłaniec

– Na Capri stoi też Casa Malaparte – wpisany w szczyt wapiennego klifu klasyk architektury ze ścianą z prowadzących na dach schodów. Ta forma też nawiązuje do naszych warstwic – tłumaczy Malwina. Wyzwaniem projektowym okazało się znalezienie odpowiednich struktur metalu. Dziewczyny zaczęły od eksperymentów inspirowanych zróżnicowanymi teksturami z legend map. – Stosowane tam kropki, kreski itp. zupełnie się nie sprawdziły. Przyjrzałyśmy się więc fakturze kamienia i gruntu, a potem powtórzyłyśmy je na biżuterii – opowiada Magda. Naturalną pofalowaną powierzchnię udało się uzyskać poprzez młotkowanie. Miejscami kontrastuje ona przepięknie z małymi brylancikami osadzonymi w zawieszkach w kształcie zbliżonym do trójkąta. To, jak różne faktury odbijają tu światło, też ma się kojarzyć z ciepłym Południem. Dziewczyny, mimo bogatej już wiedzy jubilerskiej i złotniczej, nie wykonują biżuterii samodzielnie. Wolą współpracę ze świetnymi rzemieślnikami. Same skupiają się na projektowaniu i rozwoju biznesu. – Wybieramy się za to właśnie na kurs z brylantów. Pracujemy z nimi coraz więcej i jesteśmy tego świata bardzo ciekawe – mówi Malwina i dodaje, że drogie kamienie, wcześniej zarezerwowane dla modeli zaręczynowych, popularyzują się w codziennej biżuterii.

Fot. Magdalena Brzozowska, Paweł Rosłaniec

Umiar unika sezonowości. – Raz w roku wypuszczamy główną kolekcję, na przestrzeni miesięcy powstaje kilka dodatkowych, jak ta zeszłoroczna, zaprojektowana we współpracy ze stylistką Alicją Werniewicz. Dodajemy pojedyncze nowości, małe kapsuły – tłumaczy Magda. Od tego sezonu marka oferuje klientkom specjalną opcję: hiperrealistyczną przymierzalnię 3D projektu warszawskiego studia kreatywnego Lens That, które tworzy filtry AR. – Pozwala zobaczyć projekty w skali i ruchu, bo w rozszerzonej rzeczywistości też działają prawa fizyki, jak grawitacja czy ruch wiązki światła. Widzimy takie zapotrzebowanie wśród naszych klientów – mówi Malwina. Usługa startuje 1 września 2022 r., wraz z premierą kolekcji. 

Fot. Magdalena Brzozowska, Paweł Rosłaniec

Zdjęcia: Magdalena Brzozowska, Paweł Rosłaniec
Makijaż i włosy: Iza Kućmierowska
Stylizacje: Malwina Wysińska

Modelka: Edita / X Management

Kamila Wagner
Proszę czekać..
Zamknij