Znaleziono 0 artykułów
12.07.2019

Premierowo na Vogue.pl: Sesja „Pokonać mrok”

12.07.2019
Fot. Mateusz Stankiewicz

Pewnej nocy w niewyjaśnionych okolicznościach w amerykańskim miasteczku znika dwunastoletni Will Byers. Tak rozpoczyna się serial „Stranger Things” o przygodach młodych ludzi, którzy w najnowszym sezonie muszą zmierzyć się nie tylko z czyhającym na nich niebezpieczeństwem, ale także z wyzwaniami wkraczania w dorosłość. „Vogue Polska” przedstawia sesję „Pokonać mrok” inspirowaną serialem, w której moda z lat 80. łączy się z mroczną scenerią. 

Gdy w 2016 roku serial braci Dufferów zadebiutował na platformie Netflix, krytycy jednogłośnie okrzyknęli produkcję przebojem. Opowiadająca o nadprzyrodzonych zjawiskach, które dochodzą do głosu w Hawkins w stanie Indiana, zabrała widzów w sentymentalną podróż do minionej dekady.

Najnowszy, trzeci sezon serialu rozpoczyna się w 1985 roku. Upalne lato dzieciaki spędzają nad lokalnym basenem, a także w nowo otwartym centrum handlowym. Grupa przyjaciół, których poznaliśmy trzy lata temu, powoli wkracza w dorosłość, a pierwsze miłości zaczynają komplikować wzajemne relacje. Ich codzienne problemy schodzą jednak na dalszy plan, gdy się okazuje, że niewyobrażalne zło czai się tuż za rogiem. Wspólna misja ponownie połączy przyjaciół.

Fot. Mateusz Stankiewicz

W serialu oprócz aktorów, którzy na małym ekranie stworzyli niezwykle wyraziste postacie, na pierwszy plan po raz kolejny wysuwają się stylizacje. Oddające ducha lat 80. wpisują się w bieżące trendy, które mogliśmy podziwiać na światowych wybiegach takich domów mody, jak Marc Jacobs, Balmain czy Isabel Marant. To właśnie serial i moda posłużyły jako inspiracja do stworzenia sesji „Pokonać mrok”, którą dla „Vogue Polska” sfotografował Mateusz Stankiewicz. W swojej karierze współpracował już z Carą Delevingne, Maryną Linchuk, Karmen Pedaru, Freją Behą Erichsen czy Anją Rubik. Razem z nim, Karoliną Gruszecką, szefową stylistów „Vogue Polska”, a także scenografką Anną Szczęsną udaliśmy się za Warszawę, żeby na łonie natury uwiecznić grupę przyjaciół. Tak jak w serialu łączy ich nie tylko wspólna tajemnica, ale także poczucie misji. Nie spoczną, dopóki nie rozwiążą zagadki.

– W naszej sesji serial został potraktowany bardziej jako zjawisko, które miało ogromny wpływ na modę i powrót lat 80. i 90. na wybiegi – mówi Karolina Gruszecka. – Sama jestem pod ogromnym wrażeniem castingu, który przy sesjach jest moim konikiem. Skupiłam się więc na wyborze osób, które będą w stanie nie tylko pozować, ale również zagrać – dodaje szefowa stylistów „Vogue Polska”. – Naszym planem było zbudowanie odpowiedniego klimatu sesji, a nie aranżowanych sytuacji, i potraktowanie całości w bardziej reporterski sposób.

Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz

Fotografie miały za zadanie oddać m.in. lekkość, luz oraz pokazać nienadęte podejście do mody z jednoczesnym triumfalnym powrotem lat 80. – Jednej z modelek zmieniliśmy włosy, żeby pokazać androgeniczny motyw, który również pojawia się w serialu dzięki Eleven. Dziewczyny noszą męskie ubrania i odwrotnie – mówi Karolina Gruszecka. Na zdjęciach oglądamy więc kolorowe swetry o obszernych fasonach, za duże bluzy i T-shirty, kurtki w stylu bomber, a także modele ortalionowe, w których chodzili nasi rodzice. Dżins miesza się z koszulami w kratę, a na włosach obowiązkowo pojawia się scrunchie. Odważnym wzorom towarzyszą patchworki i lamparcie cętki, a szerokim spodniom – modele ze ściągaczami na kostkach. Plisowane spódnice w wersji mini i midi zestawione zostały z tenisówkami i luźnymi okryciami wierzchnimi, nawiązując do modnego w tym sezonie stylu rodem z amerykańskiej uczelni. 

Dzieciaki uzbrojone w projekty takich marek jak Marni, Off-White, Tommy Hilfiger czy Levi’s idą na spotkanie mroku, by rozwikłać niedającą im spokoju tajemnicę.

Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz
Fot. Mateusz Stankiewicz

Zdjęcia: Mateusz Stankiewicz / SAMESAME 

Stylizacja: Karolina Gruszecka / VOGUE POLSKA 

Scenografia: Anna Szczęsny / GIFTED 

Produkcja: Bartosz Majkowski / VOGUE POLSKA 

Włosy: Gor Duryan / SAMESAME 

Makijaż: Kasia Biały / D’VISION MODEL MANAGEMENT 

Casting: Karolina Gruszecka / VOGUE POLSKA

Modele: Daria Polunina / SYSTEMMGMT; Maja Matuszewska, Daniel Dębowski, Ihor Liubchenko, Alek Chyliński / AS MANAGEMENT

Asystent fotografa: Szymon Gosławski, Bartek Suchoń / DAYLIGHT STUDIO

Asystentka stylistki: Kasia Mioduska, Gabriela Ziober / VOGUE POLSKA

Asystentka scenografki: Gosia Moritz

Asystentka fryzjera: Magdalena Rzeszot

Rekwizyty: Michał Wróbel, Adrian Kaniak

Transport: Kamil Filipek, Kamil Jussak, Kuba Rok

Podziękowania dla DAYLIGHT STUDIO

 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij