Znaleziono 0 artykułów
17.06.2022

Program stypendialny Horyzonty: Niemożliwe staje się możliwe

17.06.2022
(Fot. Getty Images)

Fundacja Rodziny Staraków i Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego udowodniły, że tak jak głosi hasło ich wspólnej inicjatywy, „Niemożliwe staje się możliwe”. Dzięki programowi stypendialnemu Horyzonty, który stworzyły organizacje, kolejni uczniowie mogli spełnić marzenia.

Program stypendialny Horyzonty to wspólna inicjatywa Fundacji Rodziny Staraków i Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego. Zapewnia kompleksowe wsparcie uczniów i uczennic z małych miejscowości, którzy chcą zdobywać wiedzę w szkołach w dużych miastach. Fundacje oferują im pomoc materialną – pokrycie kosztów zamieszkania i wyżywienia w bursie, kursów językowych, wakacji czy ferii. Ważnym aspektem programu jest również rozwój młodych ludzi, którzy w zżytej społeczności budują poczucie własnej wartości i nawiązują długoletnie przyjaźnie. Wkraczając w dorosłe życie, są otoczeni opieką koordynatorek i koordynatorów regionalnych.

Do tradycji należy wspólne świętowanie i pożegnanie maturzystów. Podczas uroczystości otrzymują oni dyplomy i roczniki, upamiętniające wszystkich stypendystów, którzy zakończyli w danym roku ten etap edukacji. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, wziął udział Jerzy Starak, założyciel Fundacji Rodziny Staraków. Gratulując maturzystom, chętnie dzielił się osobistymi doświadczeniami. – Wasza ambicja i aspiracja to szansa na lepszy świat. Wymażcie ze swojego słownika „niemożliwe”, bo obserwując przez lata sukcesy wielu ludzi, dostrzegam, że jeśli komuś na czymś bardzo zależy i jest zdeterminowany, to osiąga to, co sobie zaplanuje – mówił Jerzy Starak, który udzielił też wskazówki: – W poszukiwaniach swojej ścieżki zawodowej zawsze kierujcie się swoimi zainteresowaniami, zdolnościami i pasją. To przyniesie Wam satysfakcję i nigdy nie będziecie mieć poczucia, że jesteście w pracy.

Stypendium Horyzonty pomaga w rozwijaniu pasji i poszukiwaniu własnej ścieżki życiowej dzięki stosowaniu metody tutoringu. Są to cele szczególnie ważne dla Fundacji Rodziny Staraków, która od 2016 roku realizuje program wraz z Fundacją EFC. Wkład Fundacji Rodziny Staraków zapewnił dotychczas stypendia dla 220 uczniów, z czego 143 osoby ukończyły już naukę. W roku szkolnym 2022/2023 opieką obejmie łącznie około 113 ze wszystkich 206 uczniów korzystających z programu.

Program stypendialny Horyzonty to także historia wieloletniej współpracy między dwiema rodzinnymi fundacjami, o czym podczas wydarzenia mówił Igor Czernecki, przewodniczący Rady Fundacji EFC. – Partnerstwo z Fundacją Rodziny Staraków to nie tylko duże osiągnięcie w kontekście skali naszego programu stypendialnego. To również bezprecedensowy w Polsce przykład tego, że fundacje rządzą się innymi niż rynek prawami. W trzecim sektorze nie ma konkurencji i patentów na dobry pomysł. Działając wspólnie, można osiągnąć więcej.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij