Znaleziono 0 artykułów
26.02.2024
Artykuł partnerski

Tajemniczy ogród apartamentowca w sercu Poznania. Miejsce, które łączy naturę i sztukę

26.02.2024
Fot. Materiały prasowe

Połączenie natury z architekturą, klasyki z nowoczesnością, uzupełnienie istniejącej już tkanki miejskiej o nową zabudowę. W końcu: oaza w tętniącym życiem sercu miasta. W Poznaniu powstanie wyjątkowy apartamentowiec Ogrodowa 12.

– Projekt Ogrodowa wpisuje się w działania naszej pracowni, która w dużej mierze zajmuje się uzupełnianiem tkanki miejskiej o nową zabudowę – mówią architekci i założyciele pracowni EASST, Marcin Sucharski i Łukasz Sterzyński. W swoich projektach starają się być wrażliwi na potrzeby przyszłych mieszkańców, ale także rozumieć, w jaki sposób sam budynek będzie współgrał z otoczeniem i na nie wpływał. Do zmian i rozwoju podchodzą holistycznie, a ich architektura jest zrównoważona i przyjazna środowisku.

Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski, architekci i założyciele pracowni EASST/ Fot. Materiały prasowe

– Szukamy raczej w historii i klimacie miejsc, próbując wejść w dialog z otoczeniem. Staramy się, aby budynki były zaplanowane w mądry i przemyślany sposób. Ich estetyka jest dla nas w oczywisty sposób ważna, chcemy jednak, aby na osi czasu wyglądały niezmiennie, dlatego bardzo świadomie wybieramy materiały do tworzenia poszczególnych elementów budynków i ich elewacji. Bardzo dużą wagę przykładamy do detali, bo są dostrzegane z bliska przez użytkowników naszych projektów. Wiemy, że wszystkie nasze działania musimy równoważyć zielenią, którą staramy się projektować praktycznie na każdym wolnym skrawku przestrzeni.

Nie inaczej było w przypadku inwestycji Ogrodowa 12. Poznańska kamienica otrzyma nowe życie. – W tym przypadku mieliśmy do czynienia z istniejącą kamienicą z rozległym podwórzem otoczonym niską zabudową oficynową. Całe założenie znajduje się przy rozległym parku Dąbrowskiego, przy którym znajduje się Stary Browar, będący nowym elementem krystalizującym przestrzeń urbanistyczną tej części miasta. Wyjątkowość tej lokalizacji zainspirowała nas do rozbudowy istniejącej kamienicy o mieszkalne skrzydło, „oblane” zielenią. Powstałe wnętrze kontynuuje założenie parkowe w pomniejszonej skali – wyjaśniają architekci.

Fot. Materiały prasowe

Bliskość zieleni

To właśnie zieleń jest niezwykle istotnym, a wręcz przewodnim elementem projektu Ogrodowa 12. Widoczna z każdej perspektywy, stanowi o wyjątkowości inwestycji. – Roślinność odgrywa ogromną rolę, niemalże na równi z elementami samej architektury. Uzupełnia ją i nadaje niepowtarzalny charakter – zaznaczają architekci. W środku kompleksu znajdować się będzie oaza zieleni z malowniczym parkiem i wewnętrznym ogrodem. To przestrzeń do relaksu dla mieszkańców, zapewniająca harmonię i prywatność.

Fot. Materiały prasowe

– Idea osi zieleni będącej naturalnym przedłużeniem przyległego parku zaowocowała stworzeniem enklawy drzew i krzewów z miejscami do odpoczynku i kontemplacji. Zielona przestrzeń stanie się idealnym miejscem do wyciszenia i wejścia w kontakt z naturą. Ogród to idylliczne miejsce, złożone z różnorodnych gatunków drzew, krzewów i traw, które tworzą malownicze krajobrazy przez cały rok. Jest to oaza spokoju, dostępna wyłącznie dla mieszkańców i ich gości, którzy mogą delektować się urokiem przyrody i pracować w całorocznej prywatnej strefie coworkingowej.

Projekt Ogrodowa 12 stworzono z dbałością o komfort przyszłych mieszkańców. Jednym z największych atutów, obok bliskości zieleni, jest doskonała lokalizacja obiektu. Pozwala cieszyć się urokami wielkomiejskiego życia przy jednoczesnym wyciszeniu i wytchnieniu od zgiełku miasta.

Fot. Materiały prasowe

Bliskość parków, restauracji, kawiarni, muzeów, kin i galerii daje możliwość zatopienia się w rwącym potoku wydarzeń, koncertów i spotkań – tłumaczą architekci. – Wystarczy wybrać unikatowe przejście, dostępne wyłącznie dla mieszkańców, żeby znaleźć się w pasażu Apollo. Zaraz po jego przejściu znajduje się zabytkowy Teatr Kino Apollo, którym odbywa się mnóstwo topowych spektakli. 

Mieszkania w poziomie parteru zaprojektowane są jako dwupoziomowe z wydzielonymi ogródkami, przy czym każdy unit mieszkalny stanowi odrębną jednostkę, podobną w funkcji do jednorodzinnego domu szeregowego. Lofty na ostatnich kondygnacjach również zostały zaprojektowane jako dwupoziomowe z dostępem do tarasów, balkonów i wyjściami na dach.

 – Bliskość różnorodnej zabudowy miejskiej idealnie wpasowuje się w obecne trendy urbanistyczne zakładające wymieszane funkcje w ramach kwartałów i samych budynków – wyjaśniają Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski. Lokalizacja Ogrodowej 12 sprawia, że praktycznie wszędzie można dojść pieszo, zawsze przechodząc przez park lub skwer zieleni. Mieszkańcy mogą zatem żyć bardziej eko, wybierając spacer zamiast jazdy samochodem.

Fot. Materiały prasowe

Wygoda i bezpieczeństwo

Do dyspozycji mieszkańcy Ogrodowej 12 będą mieli inteligentnie zaplanowane części wspólne, które zaprojektowano w komfortowy i wygodny sposób, łącząc różne nowoczesne style. – Miejscem centralnym będzie recepcja prowadząca z ulicy Ogrodowej do apartamentów. W niej mieszkańcy będą mogli skorzystać z usługi concierge. Już od wejścia dzięki butikowemu wystrojowi wnętrz mieszkańcy będą mogli poczuć się jak w przyjaznej, bezpiecznej i odprężającej atmosferze. Tutaj również nie zabraknie zieleni w postaci różnych gatunków kwiatów i traw, które będą stanowić nawiązanie do parku i ogrodu wewnętrznego – zapewniają twórcy projektu.

Fot. Materiały prasowe

Kompleks wyposażony będzie w inteligentny system bezpieczeństwa z wideodomofonami, systemem rozpoznawania rejestracji samochodów wjeżdżających do dwupoziomowego garażu podziemnego i kamerami. – W strefie zieleni na parterze wydzielono miejsca do pracy dla mieszkańców, którzy będą chcieli nacieszyć się spokojem. Natomiast w skrzydle oficyny do ich dyspozycji będzie przestrzeń do delektowania się kawą i spotkań z sąsiadami – dodają architekci.

Fot. Materiały prasowe

Wewnętrzna część kompleksu Ogrodowa 12 będzie ośmiokondygnacyjnym skrzydłem mieszkalnym z elewacją z bryłami balkonów i zróżnicowanymi poziomami wieńczących ją kondygnacji. Istniejąca kamienica frontowa zmieni swoją funkcję z biurowej na mieszkalną. Kompleks oferuje pełen zakres mieszkań. Od wygodnych kawalerek po dwupoziomowe apartamenty z tarasami i prywatnymi wejściami na dach. Widok z ostatnich kondygnacji istniejącej kamienicy i wewnętrznego skrzydła będzie rozpościerał się na panoramę parku, Starego Browaru i nowoczesnej dzielnicy biznesowej Poznania.

Anna Korytowska
Proszę czekać..
Zamknij