Znaleziono 0 artykułów
05.09.2022

Gosia Baczyńska: Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej

05.09.2022
Spektakl „Aria Di Potenza” z okazji 25-lecia działalności Gosi Baczyńskiej

Gosia Baczyńska obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Z okazji powstał spektakl operowy z kostiumami projektantki. Happening „Aria Di Potenza” w reżyserii Krystiana Lady zaprezentowano 30 sierpnia na warszawskim placu Defilad.

Spektaklem „Aria Di Potenza” świętowano 25-lecie działalności Gosi Baczyńskiej. Na warszawskim placu Defilad wystąpiły gwiazdy światowej opery: mezzosopranistka Małgorzata Walewska, barytonistka Lucia Lucas, sopranista Théo Imart. Na scenie pojawili się również: pianiści Mateusza Zubka i William Kelly, artysta audiowizualny Rafał Ryterski, aktorzy, tancerze i modele. Kostiumy zaprojektowała Gosia Baczyńska – część z nich miała charakter premierowy, inne pochodziły z różnych etapów twórczości, choć jak zastrzega projektantka, nie jest to rodzaj retrospektywy, lecz zupełnie nowa jakość artystyczna.

„Aria Di Potenza” była wyjątkowym happeningiem, bo oprócz klasycznych arii z popularnych oper śpiewacy wygłosili autentyczne przemówienia polityków z całego świata. W spektaklu poruszono takie tematy, jak m.in. wojna w Ukrainie, kryzys uchodźczy, Brexit, szturm na Kapitol czy kryzys klimatyczny.

Spektakl „Aria Di Potenza” z okazji 25-lecia działalności Gosi Baczyńskiej (Fot. Sisi Cecylia)

Widzów spektaklu „Aria Di Potenza” czekało jeszcze jedno zaskoczenie. Gosia Baczyńska nie tylko zaprojektowała kostiumy do tego widowiska, ale również wystąpiła scenie. W finale wieczoru zaśpiewała utwór „Imagine” z muzyką i słowami Johna Lennona. Piosenka o świecie wolnym od cierpienia była podsumowaniem spektaklu, w którym polityka i muzyka wzajemnie się komentowały.

– 25 lat minęło. Jestem szczęśliwa, że mogłam uczcić tę rocznicę w tak spektakularny i ważny sposób. To, co się dzieje na świecie, nie powinno być nam obojętne. Zawsze wierzyłam, że sztuka powinna komentować rzeczywistość, a nawet próbować ją zmieniać – mówi Gosia Baczyńska.

Spektakl „Aria Di Potenza” z okazji 25-lecia działalności Gosi Baczyńskiej

Gosia Baczyńska rozpoczęła działalność w 1997 roku. Po trzech latach od powstania firmy projektantka zorganizowała swój pierwszy pokaz we Wrocławiu, a później w Warszawie. Przez ostatnie ćwierć wieku stworzyła prawie 50 kolekcji. Jest jedyną polską projektantką, której pokazy znalazły się w głównym kalendarzu tygodnia mody w Paryżu.

Aleksandra Kupras
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Gosia Baczyńska: Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej
Proszę czekać..
Zamknij