Znaleziono 0 artykułów
27.01.2022

Najlepsze filmy o magii

27.01.2022
„Prestiż” (Fot. materiały prasowe)

Pozwól się oczarować filmami o magii, iluzji i sztukmistrzostwie. Polecamy produkcje dla całej rodziny, mroczne opowieści o dojrzewaniu i lekkie komedie o magikach.

Saga o Harrym Potterze: Portret czarodzieja z czasów młodości

 

Osierocony chłopiec wkracza do świata magii wraz z listem z Hogwartu. W szkole dla czarodziejów Harry Potter pozna przyjaciół takich jak on sam, nauczycieli, którzy wskażą mu właściwą drogę, i wrogów, z którymi będzie musiał się zmierzyć, by ocalić świat, pomścić rodziców i dorosnąć. Wierni fani są zgodni – najlepszym z ośmiu filmów z serii ekranizacji powieści J.K. Rowling jest „Harry Potter i więzień Azkabanu” w reżyserii Alfonsa Cuaróna.

„Prestiż”: Sztuka iluzji

 

Jeden z najlepszych filmów Christophera Nolana, zdaniem wielu przewyższający nawet „Interstellar”. Rok po pierwszym „Batmanie” brytyjski reżyser postanowił zamienić komiks o superbohaterze z Gotham City na historię miłości z XIX-wiecznym Londynem w tle. O mistrzostwo w sztuce iluzji rywalizują najlepsi magicy swoich czasów, Alfred i Robert (Christian Bale i Hugh Jackman). Nie cofną się przed niczym, żeby stworzyć idealny trik. Towarzyszą im piękne kobiety (Scarlett Johansson i Rebecca Ferguson). Bonus: w drugoplanowej roli wystąpił David Bowie.

„Iluzjonista”: Magia i miłość

 

Reżyser Neil Burger („Jestem Bogiem”) miał pecha. Gdyby nakręcił „Iluzjonistę” choćby rok wcześniej, mógłby liczyć na spory sukces. W 2006 roku jego „Iluzjonista” przegrał jednak rywalizację z lepszym „Prestiżem”, także podejmującym temat magii. W jego filmie też przenosimy się do XIX wieku, tym razem do Wiednia, gdzie iluzjonista Eisenheim (Edward Norton) używa magii, by zdobyć ukochaną kobietę. Księżna Sophie (Jessica Biel) nie może poślubić parweniusza – jest jej przeznaczony książę. Zakochani posługują się więc iluzją, by wyrwać Sophie z rąk narzeczonego, okrutnego księcia Leopolda (Rufus Sewell).

„Iluzja”: Współczesna banda Robin Hooda

 

Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Dave Franco i Isla Fisher grają czwórkę magików, samozwańczych „czterech jeźdźców”, którzy marząc o pracy dla legendarnego The Eye, zachwycają widzów spektakularnymi iluzjami. Podczas show przy okazji kradną z banków pieniądze, by przekazać je publiczności. W pozostałych rolach Mark Ruffalo jako agent FBI oraz weterani kina Michael Caine i Morgan Freeman.

„Totalna magia”: Siostry czarodziejki

 

Komedia romantyczna, w której miłość obarczona jest ryzykiem. Dwie siostry – obie piękne, uzdolnione i nieszczęśliwe – nie mogą związać się z żadnym zwykłym śmiertelnikiem. Zakochani w nich mężczyźni umierają. Sally (Sandra Bullock) i Gillian (Nicole Kidman) próbują pokonać klątwę, by zacząć nowe życie u boku swoich drugich połówek. Bullock – jedna z królowych komedii romantycznych lat 90. – i Kidman, która wybierała wtedy raczej poważniejsze role, błyszczą na ekranie jako magiczne siostry Owens.

„Zaczarowana”: Współczesna baśń

 

Gdyby nie czar wiedźmy Narissy (Susan Sarandon), Giselle (Amy Adams), księżniczka z bajki, nigdy nie trafiłaby do Nowego Jorku. Zamiast związać się z księciem (James Marsden), zakochuje się w całkiem rzeczywistym prawniku (Patrick Dempsey). Historia dla dzieci i dorosłych w musicalowej oprawie doczeka się niedługo kontynuacji.

„Hokus pokus”: Trzy wiedźmy

 

Przezabawne Sarah Jessica Parker, Bette Midler i Kathy Najimy grają siostry Sanderson, które uciekły przed procesami czarownic w Salem w XVII wieku. Prawdziwe wiedźmy we współczesnym świecie narobią niezłego zamieszania. Kampowa komedia została okraszona mistrzowskim wykonaniem evergreenu „I Put a Spell on You”. Sequel halloweenowego klasyka z 1993 roku już niedługo w kinach.

„Gwiezdny pył”: Fantastyczne światy

 

W ekranizacji powieści króla onirycznej fantastyki Neila Gaimana reżyser Matthew Vaughn opowiada o miłości silniejszej niż strach. By spełnić zachciankę ukochanej Yvaine (Claire Danes) – przynieść jej spadającą gwiazdę – Tristan (Charlie Cox) przekracza granicę światów. Z angielskiej wioski przedostaje się do krainy Stormhold, która działa na zupełnie innych, magicznych zasadach. W pozostałych rolach plejada gwiazd: Michelle Pfeiffer, Peter O’Toole, Ricky Gervais, Ian McKellen i Henry Cavill. 

„Szkoła czarownic”: Nastoletnie wiedźmy

 

Sarze (Robin Tunney), Nancy (Fairuza Balk), Bonnie (Neve Campbell) i Rochelle (Rachel True) nudzi się w zapyziałym miasteczku na prowincji. Eksperymentując z magią, licealistki balansują na cienkiej granicy między zabawą a zbrodnią. Dla dziewczyn wychowanych w latach 90. „Szkoła czarownic” stanowiła swoistą inicjację, rytuał przejścia do krainy grozy, magii i niebezpieczeństwa. Dziś bardziej niż fabuła bronią się kostiumy bohaterek, idealnie oddające ducha gotyckiego grunge’u. W 2020 roku powstał sequel „Szkoła czarownic: Dziedzictwo”.

„Spirited Away”: W krainie duchów

 

Jedno z najważniejszych dokonań Studia Ghibli porównuje się do „Alicji w Krainie Czarów”. W japońskiej wersji opowieści o dziewczynce zagubionej w świecie magii reżyser animacji Hayao Miyazaki każe bohaterce, kilkuletniej Chihiro, przetrwać w świecie duchów. Uwięziona w alternatywnej rzeczywistości, będzie musiała zmierzyć się z lękiem, by odnaleźć drogę do domu.

„Magia i kosmos” to hasło przewodnie styczniowo-lutowego wydania „Vogue Polska”. Więcej inspiracji znajdziecie w magazynie. Do kupienia w salonach prasowych i online

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij