Znaleziono 0 artykułów
11.01.2021

Białystok i Gdańsk dobrymi miastami do życia

11.01.2021
Gdańsk (Fot. East News)

Komisja Europejska zbadała jakość życia mieszkańców 83 miast. W opublikowanym raporcie uwzględniono Warszawę, Gdańsk, Białystok i Kraków.

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący jakości życia w 83 miastach. Przez ostatnie pięć lat śledzono losy mieszkańców kilkudziesięciu metropolii krajów członkowskich UE, w tym Gdańska, Warszawy, Białegostoku oraz Krakowa. W klasyfikacji uwzględniono także Wielką Brytanię, Turcję oraz Bałkany Zachodnie.

Pod lupę wzięto 27 kategorii, takie jak czystość, bezpieczeństwo, dostęp do placówek kulturalnych oraz medycznych, udogodnienia dla osób starszych i otwartość światopoglądowa. Respondenci mogli wyrazić opinię w każdej z nich.

Wyróżnione zostały także polskie miasta. Białystok uplasował się na pierwszym miejscu pod względem „wzrostu jakości życia”, zaraz za nim znalazł się Gdańsk. Stolicę, podobnie jak Kraków, najwyżej oceniono w dziedzinie rozwoju kulturalnego oraz bezpieczeństwa transportu publicznego. Według Polaków, w opłakanym stanie znajduje się opieka zdrowotna (od 41 do 51 proc.) Mniej punktów procentowych uzyskała jedynie jakość powietrza w Krakowie (18 proc.) oraz sytuacja osób nieheteronormatywnych w Białymstoku (35 proc.).

Całość raportu można znaleźć na: https://ec.europa.eu/regional_policy/pl/information/maps/quality_of_life

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij