Znaleziono 0 artykułów
13.01.2023

Dwie warszawskie restauracje wyróżnione w rankingu magazynu „Dezeen”

13.01.2023
Va Bene Cicchetti (Fot. Noke Architects)

„Dezeen" to międzynarodowy serwis branżowy poświęcony architekturze, który co roku wybiera najpiękniejsze lokale na świecie. W tegorocznym rankingu wyróżnione zostały aż dwie polskie restauracje – Va Bene Cicchetti i Syrena Irena. Obie znajdują się w Warszawie.

„Dezeen” to wpływowy, międzynarodowy magazyn poświęcony zagadnieniom architektury i designu. Swoją misję określa jako próbę starannego wyselekcjonowania najlepszych projektów architektonicznych i wnętrzarskich z całego świata. Magazyn co roku publikuje ranking dziesięciu najpiękniejszych wnętrz restauracji i barów otwartych w danym sezonie. Tym razem wyróżnił lokale otwarte w 2022 roku.

Na liście znalazły się miejsca m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Włoch i Chin. Wyróżniono także dwie polskie restauracje. Pierwszą z nich jest Syrena Irena – pierogarnia znajdująca się na Krakowskim Przedmieściu 4/6 w Warszawie. Za projekt odpowiedzialna jest firma architektoniczna Projekt Praga. Miejsce zostało docenione za „połączenie w sobie elementów współczesnych i tych z połowy ubiegłego wieku”. „Restauracja samoobsługowa nawiązuje do wzornictwa z połowy ubiegłego wieku, takiego jak stoliki w stylu lastryko, neony i kinkiety z matowego szkła, aby nawiązać do historii budynku oraz nostalgicznego menu restauracji”, możemy przeczytać na stronie Dezeen.com.

Syrena Irena (Fot. Pion Studio)

W rankingu wyróżniono także restaurację Va Bene Cicchetti przy placu Konstytucji. Lokal zaprojektowany przez studio Noke Architects przenosi klimatem do weneckiego baru. „Do baru wchodzi się przez łukowe drzwi, które są wyłożone antycznymi lustrami. Wewnątrz monolityczny, czerwony trawertynowy bar otoczony jest odcieniami czerwieni i złota, co jest ukłonem w stronę kolorów weneckiej flagi. Podłogi baru i podstawy krzeseł zostały zabarwione na morski odcień turkusu, który miał na celu odtworzenie wyglądu zalanych ulic włoskiego archipelagu”, czytamy. – Wenecja to wyjątkowe miasto, nie ma drugiego takiego na świecie. I choć sam pochodzę z Rzymu, to właśnie Wenecja zajmuje w naszych sercach – moim i Agaty – szczególne miejsce. W ciągu ostatnich dwóch lat byliśmy tam pięć razy i mamy już listę ulubionych adresów – powiedział w rozmowie Małgorzatą Mintą dla serwisu Vogue.pl Emmanuele Guidi, współwłaściciel pizzerii Va Bene z Powiśla oraz jej nowo otwartej młodszej siostry Va Bene Cicchetti.

Julia Lubecka
Proszę czekać..
Zamknij