Znaleziono 0 artykułów
01.07.2022

Rząd Belgii pomaga Polkom w aborcji

01.07.2022
Fot. Getty Images

Belgia już po raz drugi dofinansowuje aborcje dla Polek. W ubiegłym roku przekazała 10 tys. euro, tym razem podwoiła kwotę. – Dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każde demokratyczne państwomówi Sarah Schlitz, sekretarz stanu ds. równości płci w belgijskim rządzie. Pieniądze trafiły do organizacji Aborcja bez Granic.

Jesienią 2021 roku Polską wstrząsnęły protesty. Ludzie tłumnie wychodzili na ulice, aby zaprotestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy zezwalające na przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu uznano za niekonstytucyjne. 27 stycznia 2021 roku Trybunał opublikował uzasadnienie wyroku w „Dzienniku Ustaw”.

Z Polkami i Polakami solidaryzowali się nie tylko ludzie z całego świata, ale i rządy państw. Belgia jest pierwszym i jak dotąd jedynym krajem europejskim, który wspiera finansowo dostęp do aborcji dla osób z Polski.

 

– Dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każde demokratyczne państwo. Prawo to pozwala kobietom swobodnie rozporządzać swoim ciałem, aby chronić ich zdrowie i nie być zmuszanymi do rezygnowania ze swoich możliwości – mówiła w czwartek 30 czerwca w Brukseli sekretarz stanu ds. równości płci w belgijskim rządzie Sarah Schlitz. Ogłosiła również, że rząd Belgii przekaże tym razem 20 tys. euro na wsparcie osób z Polski, które chcą wykonać aborcję.

Pieniądze zostały przekazane organizacji Aborcja bez Granic, która pomaga osobom z Polski w przerwaniu ciąży. Na spotkaniu z Sarah Schlitz obecna była Justyna Wydrzyńska. Aktywistce grożą trzy lata więzienia za to, że wysłała swoje tabletki poronne kobiecie będącej w przemocowej relacji.

23 czerwca 2022 roku Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży, zakładający m.in. prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. Posłowie i posłanki zagłosowali przeciwko projektowi, pomimo 66-procentowego poparcia społecznego dla legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania powodów (badania przeprowadzone w maju przez IPSOS dla OKO.press).

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Rząd Belgii pomaga Polkom w aborcji
Proszę czekać..
Zamknij