Znaleziono 0 artykułów
30.04.2020

„Sala samobójców. Hejter” Komasy wygrywa festiwal Tribeca

30.04.2020
Jan Komasa i Maciej Musiałowski (Fot. Jarosław Sosiński/Materiały prasowe)

Film nominowanego do Oscara za „Boże ciało” Jana Komasy zdobył nagrodę w kategorii Najlepsza Międzynarodowa Narracja na nowojorskim Tribeca Film Festival.

Obraz „Sala samobójców. Hejter” został wyróżniony przez jury, w którym zasiadali m.in. reżyser „Trainspotting” Danny Boyle, aktor Demián Bichir, czy producentka Judith Godreche. Festiwal zainicjowany przez Roberta De Niro wyróżnił także komediodramat Alice Wu „Więcej niż myślisz” (dostępny od jutra na Netfliksie), a za najlepszy obraz dokumentalny uznano „Socks on Fire” Bo McGuire’a. W kategoriach krótkometrażowych zwyciężyła produkcja „No More Wings” za najlepszą narrację oraz „My Father The Mover” za najlepszy dokument. Z kolei „Friends” zgarnęło statuetkę dla najlepszego krótkometrażowego obrazu animowanego, a „Cru-Raw” dostało Student Visionary Award. Specjalna nagroda The Nora Ephron Award powędrowała do reżyserki Ruthy Pribar za obraz „Asia”.

Maciej Musiałowski (Fot. Jarosław Sosiński/Materiały prasowe)

Festiwal Tribeca miał odbyć się w tym roku między 15 a 26 kwietnia w Nowym Jorku. Z powodu epidemii, przeniesiono obrady jury i wręczenie nagród do sieci. – Choć nie mogliśmy być razem fizycznie, udało nam się wesprzeć naszych artystów, co od początku stanowiło założenie festiwalu – mówiła współzałożycielka festiwalu, Jane Rosenthal. Tribeca Film Festival powstał w bezpośredniej reakcji na zamachy 11 września. Miał przypominać, że kino amerykańskie to nie tylko produkcje z Hollywood. Dlatego też jury zazwyczaj nie bierze pod uwagę hitów o rekordowych budżetach. Festiwal promuje Nowy Jork jako centrum przemysłu filmowego i prezentuje najciekawsze zagraniczne produkcje.

„Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy stawia surową diagnozę społeczną. Porusza temat nierówności, walki klas i populizmu. W główną rolę Tomka wcielił się Maciej Musiałowski. Z kolei polityka Pawła Rudnickiego zagrał Maciej Stuhr. W rodziców Gabi Krasuckiej, granej przez Vanessę Aleksander, wcielili się Danuta Stenka i Jacek Koman. Szefową agencji PR-owej została wybitna Agata Kulesza. Autorem scenariusza do filmu jest Mateusz Pacewicz, a zdjęciami kierował Radosław Ładczuk. Muzykę skomponował Michał Jacaszek.
„Hejtera” można oglądać na platformie VOD.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij