Znaleziono 0 artykułów
16.03.2020

Samopomoc na Facebooku

16.03.2020
(Fot. Getty Images)

W obliczu zaleceń, by w miarę możliwości pozostać w domach, na Facebooku powstają różne inicjatywy, które pomogą odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Jedną z nich jest Widzialna Ręka. Prawie 65 tysięcy członków z całej Polski stworzyło internetową społeczność, służącą wzajemnemu wsparciu.

W związku z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami zachorowań na Covid-19, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny zalecają, by w najbliższym czasie pozostać w domach. Do tej pory zamknięto już szkoły, instytucje kulturalne i odwołano imprezy masowe w całym kraju, jednak by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, konieczne jest zaangażowanie każdego z nas. W związku z tym w mediach społecznościowych pojawił się hasztag #zostańwdomu, zachęcający do poddania się dobrowolnej kwarantannie. Hasztagu użyto już ponad 70 tysięcy razy. 

Podczas gdy coraz więcej osób decyduje się zostać w domu, w sieci pojawiły się najróżniejsze inicjatywy, które mają pomóc odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Jedną z nich jest facebookowa grupa Widzialna Ręką, która choć powstała zaledwie kilka dni temu, liczy już blisko 65 tysięcy członków z całej Polski i stale rośnie. Na grupie można poprosić o pomoc, a także zaoferować ją innym. 

„Cel grupy jest prosty: znajdowanie i oferowanie pomocy. Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i okazuje się że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia, lub przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły jak pomóc i kto się tego podejmie” możemy przeczytać w opisie grupy. „Grupa jest przestrzenią dla przyjaznej komunikacji. Nie jest miejscem na złośliwości i przytyki osobiste. Nie ma tu miejsca na uprzedzenia – mikroby na pewno ich nie mają i wszystkich nas traktują jednakowo” – zaznaczają administratorzy. 

Widzialna Ręka to już nie tylko grupa na Facebooku, ale również internetowa społeczność. Oprócz pomocy w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa lub po prostu rozmowy, wrzucane są tu webinaria, przepisy, odbywają się koncerty online, wspólne treningi i medytacje, organizowane są zajęcia dla dzieci, prężnie działa również klub książkowy. Brakuje tylko klubu filmowego. Wszystkie te inicjatywy organizowane są oddolnie i można z nich korzystać bezpłatnie. 

Za namową administratorów powstają również lokalne podgrupy Widzialnej Ręki, których jest już blisko 100 w całej Polsce. Podobne grupy otwarto w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a także Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy i Lublinie.

Oprócz Widocznej Ręki, na Facebooku znajdziemy również grupy dedykowane konkretnym zawodom, zajęciom i tematom, a także aplikacje, np. IHELPYOU, na której również można pomagać sobie nawzajem w codziennych czynnościach. 

W Polsce potwierdzono do tej pory 150 przypadków zakażenia koronawirusem. W swoich zaleceniach GIS przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz podstawowych zasadach higieny (np. dokładne mycie rąk). Radzi się również, żeby unikać dużych skupisk ludzi. Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób chorych oraz seniorów. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij