Znaleziono 0 artykułów
16.11.2019

Silk Stories: Zuza Gadomska na apaszkach rysuje historie

16.11.2019
Apaszki Silk Stories (Fot. Daria Szczygieł)

Studiowała architekturę, więc to o niej początkowo opowiadały jej prace. Później Zuza Gadomska postanowiła połączyć ilustrację ze swoim zainteresowaniem modą, a papier zamienić na jedwab. To tak powstała kolekcja „Silk Stories” – apaszek z wyjątkowymi wzorami. 

Jest ich tylko kilka, ale to dopiero początek. Bo w niedalekiej przyszłości kolekcja apaszek Zuzy Gadomskiej, ilustratorki z Trójmiasta, ma się powiększyć, m.in. o wzory z fontannami. Na razie „Silk Stories” to trzy opowieści o znakach zodiaku: wodniku, baranie oraz o rybach. Apaszka Pisces (ryby) zatopiona jest w odcieniach seledynowej zorzy polarnej i granatu toni wodnej. Oprócz motywów astralnych nawiązuje do skandynawskich wątków. Z kolei Aquarius (wodnik) powstała z myślą o bardzo wczesnym poranku, gdy niebo jest delikatnie różowe, wypatrzycie na niej też detale paryskiej architektury. Ostatnią, Aries (baran), Zuza tworzyła, w pamięci mając swój pobyt w upalnym Palermo i wizytę na szczycie Etny.

Apaszki Silk Stories (Fot. Daria Szczygieł)

Zuza działa w duchu mody zrównoważonej. Wszystkie apaszki jej projektu wykonane są z dobrego jakościowo jedwabiu i są produkowane w Polsce. – Zależało mi na tym, aby mój produkt był trwały i elegancki, a także aby całość produkcji została przeprowadzona w naszym kraju. Stąd decyzja o współpracy z Polskimi Zakładami Jedwabiu w Milanówku. Dostałam od nich niesamowite wsparcie merytoryczne. Na pierwszy rzut oka produkcja apaszek może wydawać się prosta, ale jeśli chcemy zadbać o każdy szczegół, nie jest to takie łatwe. Trzeba pomyśleć o wielu elementach: materiale, splocie, sposobie wykończenia – mówi projektantka.

Apaszki Silk Stories (Fot. Daria Szczygieł)

Wzory Gadomska tworzy głównie komputerowo, ale zanim powstanie gotowy nadruk, artystka dużo szkicuje na papierze. – Często rozwijam wielką belę papieru, pokrywam nią cały stół lub podłogę i kreślę, aż znajdę. W przypadku znaków zodiaku takie błądzenie trwało wiele dni. Nic nie zastąpi szkiców na papierze – określenie pomysłu w syntetycznym rysunku sprawia, że praca w komputerze to już czyste rzemiosło i przebiega znacznie sprawniej.

Apaszki Silk Stories (Fot. Daria Szczygieł)

Apaszki z kolekcji „Silk Stories” można kupić za pośrednictwem strony internetowej artystki (zuzagadomska.shoplo.com), a także obejrzeć je na zdjęciach z kampanii autorstwa młodej fotografki Darii Szczygieł. Przed jej obiektywem stanęła Ewa Godzińska. Sesja powstała we wnętrzach apartamentów Willi Wincent w Gdyni.

Agata Wojtczak
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Silk Stories: Zuza Gadomska na apaszkach rysuje historie
Proszę czekać..
Zamknij