Znaleziono 0 artykułów
14.05.2021

Rendez-vous z Chanel i literaturą

14.05.2021
(Fot, materiały prasowe)

Przywołując literackiego ducha Mademoiselle, Charlotte Casiraghi i Virginie Viard stworzyły cykl spotkań z inspirującymi poetkami i aktorkami. Pierwsze odcinki „Les Rendez-vous littéraires” są już dostępne w sieci.

Książki to moje najlepsze przyjaciółki – mówiła Coco Chanel. Powieści i wiersze towarzyszyły jej od dzieciństwa. Zabierały do świata fantazji podczas samotnych dni spędzanych w sierocińcu w Aubazine. Gdy dorosła, stały się przepustką do świata arystokratów oraz środowisk artystycznych. W końcu jej życie obróciło się w ponad 150 publikacji, a ona sama została poetką, bo jak pisał Roland Barthes w 1967 roku: „Jeśli otworzysz dziś księgę poświęconą historii literatury, powinieneś w niej znaleźć nazwisko nowej autorki klasycznej: Coco Chanel. Chanel nie potrzebuje tuszu i pióra, pisze tkaninami. Elegancka jak Racine, jansenistyczna niczym Pascal (którego nieustannie cytuje), wpadająca w filozoficzną zadumę jak La Rochefoucauld (podobnie jak on mówi maksymami) i o wrażliwości Madame de Sévigné”.

(Fot. materiały prasowe)

Twórczy dialog Chanel między stylem a słowem kontynuował jej następca Karl Lagerfeld. Dziś wizję mistrzów przywracają spadkobiercy spuścizny domu mody Chanel, w tym Virginie Viard i Charlotte Casiraghi. Dyrektorka kreatywna marki i jej muza na początku tego roku zainaugurowały serię spotkań literackich („Les Rendez-vous littéraires”), podczas których rozmawiają z inspirującymi kobietami świata sztuki. Bohaterki dzielą się z nimi własną twórczością, przybliżają sylwetki innych pasjonujących postaci i zdradzają, co czytają do poduszki.

Jedno z pierwszych wydarzeń poświęcono Lou Andreasa-Salomé, rosyjskiej arystokratce, pisarce, psychoanalityczce, przyjaciółce Nietzschego i uczennicy Freuda, autorce monumentalnego zbioru prac składających się z powieści, esejów oraz listów. Spotkanie odbyło się w apartamencie Coco przy Rue Cambon, odrestaurowanym przez paryskiego projektanta wnętrz Jacquesa Grange. Po przeczytaniu wybranych fragmentów prac Lou Charlotte Casiraghi i Sarah Chiche omówiły sylwetkę literatki z historyczką Fanny Aramą. – Uwodziła najwspanialsze umysły swoich czasów, była wybitną mówczynią, mediatorką, a także teoretyczką – mówiła Charlotte.

Spotkania z serii zobaczymy na oficjalnej stornie internetowej Chanel i w mediach społecznościowych marki.

 

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij